Bezpieczeństwo korporacyjne spółki giełdowej było tematem VII Forum Sporów Korporacyjnych

O bezpieczeństwie korporacyjnym spółki giełdowej dyskutowano podczas VII Forum Sporów Korporacyjnych (FSK), które odbyło się 26 września br. StockWatch.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

SEG skupia ok. 300 spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz alternatywnym rynku NewConnect, reprezentujących ponad 80 proc. kapitalizacji emitentów krajowych.

Cykliczne spotkania w ramach FSK to czas na wymianę doświadczeń związanych z pracą w dziale prawnym spółki giełdowej, a w szczególności umiejętnym zarządzaniem sporami na linii akcjonariusze – rada nadzorcza – zarząd. Uczestnicy mieli okazję również zaktualizować swoją wiedzę w zakresie najważniejszych obszarów dotyczących relacji prawno-biznesowych.

Tematem przewodnim tegorocznego Forum było bezpieczeństwo korporacyjne spółki giełdowej, w ramach którego omówiono 4 bloki tematyczne. W pierwszej kolejności zostały omówione roszczenia inwestorów i akcjonariuszy przeciwko członkom zarządu spółki publicznej. Omówiono przesłanki odpowiedzialności członków zarządu, konsekwencje nadmiernej otwartości lub skrytości informacyjnej, możliwości ograniczania ryzyka przez spółkę i członków zarządu. W dyskusji wzięli udział: Artur Cieślik (Counsel, Dentons), Sławomir Jakszuk (Partner, Radca Prawny, Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy, Adwokaci i Radcowie Prawni), Krzysztof Libiszewski (Radca Prawny, Wspólnik, Wardyński i Wspólnicy).

W drugim panelu dyskusyjnym Prof. UW dr hab. Katarzyna Bilewska (Partner, Dentons) i Jan Ciećwierz (Adwokat, Wspólnik, Wardyński i Wspólnicy) debatowali na temat sporów korporacyjnych związanych z M&A, a w szczególności na temat najczęstszych przyczyn sporów, możliwych taktyk prowadzenia sporów oraz najczęściej wysuwanych roszczeń i ich skutki.

Tematem kolejnego bloku dyskusyjnego, w którym wzięli udział: Prof. Aleksander Chłopecki (Of Counsel, Dentons), Anna Krysiak (Adwokat, Partner, Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy, Adwokaci i Radcowie Prawni), Dr Kinga Ziemnicka (Radca Prawny, Wardyński i Wspólnicy), było kwestionowanie zarejestrowanego statutu lub umowy spółki. Prelegenci rozmawiali o możliwych przyczynach zaskarżania, wpływie na ważność wcześniejszych czynności prawnych oraz konsekwencjach dla władz spółki.

Podczas ostatniej dyskusji rozmawiano o zakotwiczeniu Komitetu Audytu w strukturze korporacyjnej spółki giełdowej odpowiadając na takie pytania jak: jaka powinna być kompozycja KA? Czym jest i czym powinien być KA w strukturze korporacyjnej spółki? Jakie są ryzyka związane z niewłaściwą kompozycją i umiejscowieniem KA oraz sposoby ich minimalizacji. W debacie wzięli udział: Dr Jarosław Bełdowski (Counsel, Dentons), Mateusz Olewiński (Associate, Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy, Adwokaci i Radcowie Prawni) oraz Danuta Pajewska (Radca Prawny, Partner, Wardyński i Wspólnicy).

Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych wraz z Partnerami konferencji: Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie oraz kancelariami prawnymiDentons, Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy – Adwokaci i Radcowie Prawni, Wardyński i Wspólnicy. Partnerem Technologicznym wydarzenia był Unicomp-WZA. Nagrania video z konferencji oraz podsumowanie w formie pytań i odpowiedzi będzie dostępne na www.seg.org.pl.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR