X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Burza wokół GetBack. Quercus nie dostał pieniędzy za obligacje, a PFR i PKO BP dementują rewelacje dot. rzekomego finansowania

Opublikowano: 2018-04-16 09:13:15

Omawiane walory: , ,

GetBack znów znalazł się w ogniu krytyki. W poniedziałek rano windykator pochwalił się, że prowadzi rozmowy z PFR i PKO BP w sprawie finansowania, jednak oba podmioty błyskawicznie zareagowały dementując te doniesienia. Na dodatek spółka przemilczała kwestię niewykupionych obligacji Quercusa.

Fot. GPW

Jako pierwszy komunikat opublikował GetBack. Windykator „po uzgodnieniu ze wszystkimi zaangażowanymi stronami” poinformował o pozytywnym zaangażowaniu w rozmowy Banku PKO BP oraz Polskiego Funduszu Rozwoju. Negocjacje miały dotyczyć udzielania ćwierć miliarda złotych finansowania. Spółka dodała, że finansowanie ma charakter mieszany, tj. kredytowo-inwestycyjne.

Łączna kwota finansowania udzielonego przez Bank i PFR wyniesie do 250 mln zł. Strony prowadzą negocjacje mające na celu ustalenie pozostałych warunków finansowania. Strony przewidują zakończenie negocjacji oraz podpisanie stosownych umów dotyczących finansowania w jak najszybszym terminie. – czytamy w porannym komunikacie GetBack.

Spółka nie wspomniała jednak słowem o tym, że wcześniej nie wykupiła obligacji w wartości nominalnej 10 mln zł od Quercus TFI. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom GetBack

Zarząd Quercus TFI SA informuje, że został poproszony przez zarząd GetBack SA o zmianę terminu wykupu obligacji o wartości nominalnej 10 mln zł, których pierwotny termin zapadalności upływał 13 kwietnia br. na dzień 18 kwietnia br. i wyraził na to zgodę. Wszystkie dotychczasowe zobowiązania wynikające z wyemitowanych obligacji GetBack SA uregulował terminowo. Quercus Ochrony Kapitału, ani żaden inny subfundusz Quercus Parasolowy SFIO nie posiada już ani obligacji, ani akcji GetBack SA. – czytamy w komunikacie Quercusa.

Taką informację kilka minut po GetBacku podał fundusz Sebastiana Buczka, który notabene przygotował się na negatywny scenariusz i wytransferował posiadane obligacje windykatora do nowego funduszu, w którym połowę mają akcjonariusze Quercusa, a drugą połowę fundusz Q1 należący do prezesa Quercusa. W ten sposób Sebastian Buczek uchronił swoje sztandarowe fundusze inwestycyjne przed defaultem GetBacka, za co został ostro skrytykowany przez Konrada Kąkolewskiego.

Kwota niewykupionych obligacji – mając na uwadze skalę biznesu GetBack – jest niewielka, ale już sam fakt problemu z płatnością tak małej kwoty mówi wiele na temat aktualnej kondycji finansowej spółki.

Czarę goryczy przelały jednak oświadczenia Polskiego Funduszu Rozwoju i PKO BP wydane kilkanaście minut po GetBacku. Oba podmioty jednoznacznie odcięły się od porannych doniesień i zaprzeczyły, że prowadzą jakiekolwiek rozmowy w kwestii finansowania ze spółką windykacyjną. PFR złożył też zawiadomienie do Komisji Nadzoru Finansowego w tej sprawie.


W poniedziałek rano handel akcjami GetBack trwał tylko chwilę, ale kurs zdążył spaść o 17 proc. Obecnie handel znów jest przerwany równoważeniem. Ostatnie transakcje na akcjach spółki windykacyjnej zawarto po 3,75 zł.

notowania

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o getback, pkobp, quercus)

 • Tym żyły rynki w 2018 r. Przegląd najważniejszych wydarzeń rynkowych

  Dobiega końca 2018 rok, o którym można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że był nudny. Zaczęliśmy od historycznego rekordu notowań warszawskiej giełdy, ale rok kończymy w świetle afery wokół KNF. Oto najważniejsze wydarzenia rynkowe, które ukształtowały gospodarczy krajobraz w Polsce i na świecie.

 • WIG20 zaciera wczorajszy niesmak

  Amerykańskie indeksy toczyły wczoraj kolejną walkę o uspokojenie nastrojów, w czym wspierał je na Twitterze Donald Trump i informacje o redukcji chińskich ceł na samochody z nałożonych w lipcu 40 proc. W drugą stronę działały zapowiedzi prezydenta, że nie obawia się government shutdown, ale jest to temat na tyle odległy, że nie ma szans poważnie zaniepokoić inwestorów.

 • Jakie szanse na odszkodowanie mają obligatariusze GetBack

  Według obligatariuszy GETBACK, sprawa odpowiedzialności audytora jest przesądzona, bo firma Deloitte nigdy nie ostrzegła ich przed katastrofą. Jednak poszkodowanym wcale nie będzie tak łatwo wywalczyć odszkodowanie. StockWatch.pl sprawdził, jaką odpowiedzialność ponosi audytor za wykonanie badania oraz jak szanse na uzyskanie rekompensaty od Deloitte oceniają przedstawiciele kilku znanych kancelarii prawnych. 

 • Raport: Jakie dywidendy wpłacą spółki z WIG20 w 2019 r.

  Według szacunków StockWatch.pl, w przyszłym roku 13 spółek z prestiżowego indeksu GPW wypłaci łącznie 12,8 mld zł dywidend. Kwotami idącymi w miliardy złotych podzielą się reprezentanci sektora paliwowego, bankowego i ubezpieczeniowego.

 • Kara od UOKiK to 555 zł mniej dla każdego obligatariusza GetBack

  Kowal zawinił, a Cygana powiesili - znane przysłowie pasuje jak ulał do kary 5 mln zł wymierzonej przez UOKiK. Za nieuczciwe praktyki byłego zarządu zapłacą wierzyciele, którzy już raz stracili na inwestycji w GETBACK. Każdego z nich kara UOKiK może kosztować dodatkowe 555 zł.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku