Były prezes GetBack dementuje i grozi pozwami: Nie chciałem się wkupić w łaski

Omawiane walory:

Konrad Kąkolewski po publikacjach Dziennika Gazety Prawnej złożył zawiadomienie do prokuratury. Twierdzi, że doniesienia na temat szantażu instytucji administracji publicznej oraz próby wkupienia się w łaski rządzących są nieprawdziwe. Były prezes GetBack grozi też dziennikarzowi pozwem za "naruszenie dóbr osobistych".

(Fot. GPW)

– W nawiązaniu do publikacji Dziennik Gazety Prawnej odnośnie spółki GetBack SA oraz mojej osoby chcę kategorycznie zaprzeczyć wszelkim stawianym tam tezom sugerującym, iż moje działania miały na celu osaczenie lub nosiły znamiona szantażu instytucji administracji publicznej bądź też chciałem się wkupić w łaski. Informacje te są nieprawdziwe i nierzetelne, a także naruszają moje dobra osobiste. Już po pierwszych tego typu publikacjach Dziennik Gazeta Prawna złożyłem stosowne zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez autora tekstów Pana Bartka Godusławskiego w związku z nieprawdziwymi treściami zawartymi w artykułach. W związku z publikacją kolejnych artykułów zawierających podobne treści w dniach 14 i 15 maja 2018 r. zamierzam złożyć kolejne zawiadomienia do prokuratury. – oświadczył Konrad Kąkolewski, były prezes GetBack.

Oświadczenie Konrada Kąkolewskiego. Kliknij, aby powiększyć.

W odpowiedzi dziennikarz DGP zaapelował do byłego prezesa spółki o ujawnienie treści listów wysłanych do premiera i przewodniczącego KNF.


W tym tygodniu na pierwszej stronie dziennika pojawił się artykuł na temat listów, jakie prezes GetBacku wysłał do premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego. Według relacji dziennika, w korespondencji ówczesny szef spółki windykacyjnej domagał się pomocy od państwowych podmiotów oraz sugerował, że jeśli GetBack będzie miał problemy z obsługą wierzytelności wobec obligatariuszy czy akcjonariuszy, to w przestrzeni publicznej może pojawić się narracja, że jest to „piramida finansowa PiS”. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom GetBack

– Kąkolewski jeszcze na papierze firmowym GetBacku (został odwołany 17 kwietnia) złożył premierowi „propozycję pozytywnego rozwiązania istotnego problemu społecznego”, jakim są problemy spółki mogące pozbawić oszczędności osoby, które kupiły jej obligacje czy akcje. Były prezes wprost napisał, jakie działania powinny zostać podjęte. Co jeśli państwo się nie zaangażuje? Wówczas może się pojawić narracja, że GetBack to „piramida finansowa PiS” – informował DGP.

W korespondencji Kąkolewski domagał się, aby należący do Skarbu Państwa PFR udzielił GetBackowi 200–250 mln zł pożyczki, a państwowe banki (PKO BP, Bank Pekao i Alior Bank) kredyt do 250 mln zł. Kąkolewski chciał też, aby takie podmioty jak np. PZU TFI lub PZU PTE wzięły udział w ofercie publicznej akcji windykatora.

W zamian za wsparcie PFR-u prezes GetBacku miał oferować załatwienie rezygnacji Abrisu z roszczeń wobec państwa. Mowa o kwocie o ok. 1 mld zł. Jak się później okazało, Abris nie udzielił Kąkolewskiemu pełnomocnictwa do reprezentowania funduszu w rozmowach z przedstawicielami organów państwowych.

Prokuratura bada sprawę GetBack

Jeszcze w kwietniu Urząd KNF złożył do Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Konrada Kąkolewskiego, byłego prezesa GetBacku, oraz Annę Paczuską, byłą wiceprezes. Zarzuty dotyczą przestępstwa z art. 100 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych i z art. 183 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Pierwszy z paragrafów odnosi się m.in. do informacji zawartych w prospekcie emisyjnym oraz dokumentach związanych z ofertą publiczną. Drugi dotyczy manipulacji na rynku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o getback)

 • BFG: Przejęcie Idea Banku nie zamyka drogi do dochodzenia roszczeń od GetBacku

  Przymusowa restrukturyzacja Idea Banku i jego przejęcie przez Bank Pekao to najbezpieczniejsze rozwiązanie z punktu widzenia deponentów Idea Banku i stabilności sektora finansowego w Polsce. Proces ten nie zamyka drogi do dochodzenia roszczeń przez klientów, którzy nabyli obligacje GETBACK za pośrednictwem Idea Banku - roszczenia te nie zostały przeniesione do Banku Pekao.

 • GetBack wypłaca obligatariuszom pierwsze raty układowe Symboliczny moment dla poszkodowanych obligatariuszy. Pod koniec grudnia wrocławska spółka windykacyjna ruszyła z wypłatą pierwszych dwóch rat gotówkowych dla posiadaczy feralnych obligacji.
 • Jest pierwszy akt oskarżenia w sprawie afery GetBack

  Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała dziś do sądu pierwszy akt oskarżenia w sprawie tzw. afery GETBACK. Wśród oskarżonych są prezesi GETBACKu, Idea Banku oraz Leszek Cz.

 • UOKiK wydał 3 decyzje dot. Getin Noble Bank, nałożył m.in. ponad 7 mln zł kary

  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał trzy decyzje wobec Getin Noble Banku. Dotyczą one uznania klauzul modyfikacyjnych za niedozwolone postanowienia umowne, jednostronnej zmiany umów o kredyt hipoteczny oraz wprowadzania w błąd podczas oferowania obligacji GETBACK, podał UOKiK. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na GNB karę finansową wysokości ponad 7 mln zł. Nakazał także, aby bank wypłacił rekompensatę osobom, które nabyły obligacje GETBACK za jego pośrednictwem.

 • RMF FM: Prokuratura zabezpieczyła majątek Leszka Czarneckiego.

  Według informacji RMF FM, Prokuratura Regionalna w Warszawie zajęła znaczny majątek Leszka Czarneckiego w związku z śledztwem dot. afery GETBACK. W czwartek akcje spółek kontrolowanych przez milionera tracą na wartości.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR