X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Były szef KNF z lat 2011-2016 i sześciu byłych urzędników komisji zatrzymanych ws. nadzoru nad SKOK Wołomin

Opublikowano: 2018-12-06 11:13:19

Agenci CBA na polecenie szczecińskiej prokuratury zatrzymali 7 byłych wysokich urzędników Komisji Nadzoru Finansowego, w tym byłego przewodniczącego KNF z lat 2011-2016 Andrzeja Jakubiaka. Śledztwo dotyczy nadzoru nad SKOK Wołomin w latach 2012-2014 r.

(Fot. mat. prasowe CBA)

W czwartek na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie funkcjonariusze CBA zatrzymali byłego przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka i 6-ciu podległych mu urzędników. Sprawa ma związek z upadłym w 2015 r. SKOK Wołomin., gdzie szkoda z tytułu niespłaconych pożyczek wyniosła ok. 3 mld zł.

– Trwają przeszukania w mieszkaniach. Jeszcze dziś zatrzymani przez CBA byli urzędnicy KNF zostaną przewiezieni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty. – poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

Andrzej Jakubiak był przewodniczącym KNF od połowy października 2011 r. do października 2016 r. Wśród zatrzymanych jest także Wojciech Kwaśniak, były wiceszef KNF, zwolennik radykalnego wzmocnienia nadzoru nad SKOK-ami. Jak podaje RMF FM, Kwaśniak w 2014 r. został pobity przez ludzi wynajętych przez ówczesnego członka władz SKOK Wołomin. Miało być to ostrzeżenie dla ówczesnego wiceszefa KNF. Pobicie miał zlecić główny podejrzany w aferze SKOK Wołomin, b. oficer Wojskowych Służb Informacyjnych Piotr P. Przed stołecznym sądem trwa proces w tej sprawie.

Po doprowadzeniu do prokuratury wszyscy zatrzymani mają usłyszeć zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze urzędniczym.

– Obszerny i skrupulatnie zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na to, że zatrzymani w związku z pełnionymi funkcjami w KNF w latach 2013-2014 dopuścili się przestępstw niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w wielkich rozmiarach na szkodę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i depozytariuszy. – informuje Prokuratura Krajowa.

Szersze informacje o zarzutach stawianych zatrzymanym i wykonanych czynnościach procesowych z ich udziałem prokuratura przekaże po przeprowadzeniu czynności procesowych.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Kapitulacja blue chips

  Środowa niespodzianka w postaci 2-proc. wzrostu indeksu WIG20 okazała się być jednorazowa. Przez większą część sesji polski indeks dużych spółek oscylował wokół poziomu neutralnego, jednak na najgorsze przyszło nam poczekać do godziny piętnastej. W okolicach otwarcia notowań za oceanem, podaż na GPW przejęła silnie inicjatywę, spychając WIG20 ponownie poniżej 2.350 pkt.

 • Ciech: Odwrócenie odpisu na 260 mln zł powiększy jednostkowy wynik netto za 2018

  Ciech w ramach prac nad sprawozdaniem jednostkowym za 2018 r. przeprowadził testy na utratę wartości zaangażowania spółki w spółkach zależnych. Na podstawie przeprowadzonych analiz zarząd podjął decyzję o odwróceniu w całości dokonanych historycznie odpisów aktualizujących wartość udziałów w SDC GmbH w kwocie ok. 260 mln zł. Kwota odwrócenia odpisu powiększy wysokość jednostkowego wyniku finansowego netto za ub.r.

 • Orbis piąty rok z rzędu poprawia wyniki operacyjne

  Operator największej w Europie Środkowo-Wschodniej sieci hoteli w 2018 r. zwiększył zyski i przychody w ujęciu like-for-like. Na poziomie zysku EBITDA spółka wywiązała się z rocznej prognozy, a osiągnięty wynik był tylko minimalnie niższy od górnych widełek. 

 • Zapraszamy na Expo Invest Cuffs 2019 – Kraków na dwa dni zmieni się w europejskie centrum inwestycyjne

  Już 22-23 marca 2019 roku, ICE KRAKÓW Congress Centre stanie się gospodarzem najważniejszego wydarzenia rynku inwestycyjnego nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Piąta edycja Konferencji, Targów oraz Gali Invest Cuffs przyciągnie 5 tysięcy uczestników, światowej sławy prelegentów oraz najważniejszych przedstawicieli branży. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego. Udział jest całkowicie bezpłatny! StockWatch.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

 • 20 marca to ostatni dzień zapisów na konferencję Narzędzia Analityczne w Naukach Ekonomicznych

  Wygłoś swój 10-minutowy referat na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i zdobądź cenne nagrody! Do wygrania voucher dla dwóch osób w sieci polskich hoteli oraz pakiet wspaniałych nagród od organizatorów konferencji! Wystąpienie jest gwarancją uzyskania punktów do stypendium naukowego oraz darmową publikacją referatu! StockWatch.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku