X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Były szef KNF z lat 2011-2016 i sześciu byłych urzędników komisji zatrzymanych ws. nadzoru nad SKOK Wołomin

Opublikowano: 2018-12-06 11:13:19

Agenci CBA na polecenie szczecińskiej prokuratury zatrzymali 7 byłych wysokich urzędników Komisji Nadzoru Finansowego, w tym byłego przewodniczącego KNF z lat 2011-2016 Andrzeja Jakubiaka. Śledztwo dotyczy nadzoru nad SKOK Wołomin w latach 2012-2014 r.

(Fot. mat. prasowe CBA)

W czwartek na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie funkcjonariusze CBA zatrzymali byłego przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka i 6-ciu podległych mu urzędników. Sprawa ma związek z upadłym w 2015 r. SKOK Wołomin., gdzie szkoda z tytułu niespłaconych pożyczek wyniosła ok. 3 mld zł.

– Trwają przeszukania w mieszkaniach. Jeszcze dziś zatrzymani przez CBA byli urzędnicy KNF zostaną przewiezieni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty. – poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

Andrzej Jakubiak był przewodniczącym KNF od połowy października 2011 r. do października 2016 r. Wśród zatrzymanych jest także Wojciech Kwaśniak, były wiceszef KNF, zwolennik radykalnego wzmocnienia nadzoru nad SKOK-ami. Jak podaje RMF FM, Kwaśniak w 2014 r. został pobity przez ludzi wynajętych przez ówczesnego członka władz SKOK Wołomin. Miało być to ostrzeżenie dla ówczesnego wiceszefa KNF. Pobicie miał zlecić główny podejrzany w aferze SKOK Wołomin, b. oficer Wojskowych Służb Informacyjnych Piotr P. Przed stołecznym sądem trwa proces w tej sprawie.

Po doprowadzeniu do prokuratury wszyscy zatrzymani mają usłyszeć zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze urzędniczym.

– Obszerny i skrupulatnie zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na to, że zatrzymani w związku z pełnionymi funkcjami w KNF w latach 2013-2014 dopuścili się przestępstw niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w wielkich rozmiarach na szkodę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i depozytariuszy. – informuje Prokuratura Krajowa.

Szersze informacje o zarzutach stawianych zatrzymanym i wykonanych czynnościach procesowych z ich udziałem prokuratura przekaże po przeprowadzeniu czynności procesowych.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku