CD Projekt, Allegro i wzrosty w Europie ratują WIG20, w grze Millennium i KGHM

Omawiane walory: , , ,

Dzięki dobrym nastrojom na europejskich giełdach, w tym mocnej zwyżce niemieckiego DAX-a, indeks WIG20 zdołał odrobić poranne straty i ma szansę zakończyć dzień na plusach. Mocno pomaga najdroższy od połowy grudnia CD Projekt, a także korygujące spadki Allegro. Wzrosty indeksu mWIG40 blokuje taniejący Bank Millennium.

CDPROJEKT, allegro, millennium, komentarz, akcje, indeksy

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Od spadków rozpoczęła się wtorkowa sesja w Warszawie. Indeks w dół pociągnął podażowy miks spadków na giełdach w Azji, drożejącego dolara, ale też trwającej od 2 tygodnie relatywnej słabości rodzimego rynku akcji. Na to nałożyły się poranne spadki spółek paliwowych, energetycznych i Banku Millennium. Rano warszawski parkiet był jednym z najsłabszych w Europie.

Stronie popytowej udało się jednak dość szybko opanować sytuację, a w przypadku indeksu dużych spółek całkowicie przejąć inicjatywę i wyciągnąć go na plusy. Pomogła zielona w większości Europa. Szczególnie rosnący o 1,4 proc. niemiecki DAX, który nie tylko odreagowywał wczorajszy spadek o 1,66 proc., ale też oddalał wizję kontynuacji spadków w kierunku 13.000 pkt.

O godzinie 11:23 WIG20 miał wartość 1.947 pkt., rosnąc o 0,07 proc., po tym jak chwilę po otwarciu przetestował on poziom 1.932 pkt. Pozostałe indeksy traciły od 0,05 proc. do 0,42 proc. Jednakże dobre nastroje w Europie, jeżeli tylko w drugiej połowie dnia nie zostaną przerwane przez realizację zysków na Wall Street, stwarzają dogodne warunki do odrobienia tych strat na koniec sesji.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W gronie 20 warszawskich blue chipów, z których po ponad 2 godzinach handlu jedynie 7 było notowanych powyżej kreski, mocno pozytywnie wyróżniały się akcje CD Projektu i Allegro. To w zasadzie one tworzyły przeciwwagę w indeksie dla pozostałej grupy taniejących spółek.

Przed południem kurs CD Projektu szedł w górę o 5,44 proc. do 290,70 zł, po poniedziałkowym wzroście o 10,24 proc. Akcje były najdroższe od połowy grudnia. Dodatkowo na wykresie dziennym rysował się bardzo korzystny dla jej posiadaczy obraz techniczny. Oto po zwrocie w tym miesiącu powyżej wsparcia tworzonego przez grudniowe minimum (238,50 zł), na wykresie można zidentyfikować 4-tygodniową formację podwójnego dna z linią szyi na poziomie 279 zł. Na gruncie analizy technicznej sugeruje to wzrosty do 319 zł. A to jeszcze nie koniec. Sam powrót kursu powyżej bariery 300 zł będzie bowiem kolejnym popytowym sygnałem.

Skąd wzrosty CD Projektu w tym tygodniu? Raczej trudno je powiązać z udostępnionym przez spółkę patchem do gry Cyberpunk 2077. Aktualizacja została chłodno przyjęta, a do tego wprowadziła nowy błąd. W poniedziałek pojawiła się natomiast rekomendacja firmy Jefferies, w której to zalecenie podniesiono do kupuj z poniżej rynku. Analityk wycenił jeden walor CD Projektu na 308 zł.

Sporo emocji wśród inwestorów wzbudza też temat short squeeze (ruchu akcji w górę napędzanego przez wymuszenie zamykania pozycji przez inwestorów wcześniej zarabiających na ich spadkach). To pochodna spektakularnych wzrostów na akcjach amerykańskiej spółki GameStop. Emocje wśród polskich inwestorów wzbudza fakt, że w ostatnich dniach swoje krótkie pozycje na akcjach CD Projektu zmniejszyły dwa fundusze: Marshall Wace i Melvin Capital Management.

Obok CD Projektu drugą wyróżniającą się spółką jest Allegro. Jego akcje drożeją o 3,47 proc. do 73,10 zł. Pierwszy raz po serii 5 kolejnych sesji i zaledwie 3 raz w ciągu ponad 2 tygodnie. Zwrot ten póki co należy traktować tylko w kategoriach wzrostowej korekty. Nie mniej jednak fakt, że miał on miejsce powyżej poziomu 70 zł, może sugerować nieco większy ruch w górę nawet, gdyby ostatecznie spółce nie udało się odwrócić trendu spadkowego.

Po drugiej stronie barykady w WIG20 znajdują się akcje KGHM-u (-2,2 proc.) i PKO BP (-1,5 proc.), które w największym stopniu ciążą mu, hamując mocniejszy ruch do góry.

Dzisiejsze spadki notowań KGHM-u to prosta pochodna tańszej miedzi. Jakkolwiek jednak spadek cen tego metalu wpisuje się w ruch w ramach trendu bocznego, to już spadek notowań KGHM-u jest elementem trwającej już 2,5 tygodnia korekty. Jej kres ogranicza wsparcie na poziomie 175-180 zł. Zejście niżej musiałoby wiązać się z mocniejszym załamaniem cen miedzi. Na tę chwilę o scenariusz mało realny.

W indeksie mWIG40 takim hamulcowym jest Bank Millennium, który tanieje o 3,28 proc. do 3,778 zł. Bank poinformował, że utworzył rezerwę w wysokości 379,6 mln zł na „ryzyko prawne związane z klauzulami waloryzacyjnymi w umowach kredytów hipotecznych i mieszkaniowych indeksowanych kursem CHF”. Rezerwa obciąży wynik za IV kwartał 2020 roku. Millennium raport za ostatni kwartał opublikuje 2 lutego, czym umownie otworzy sezon wyników na GPW.

Obok Millennium swoje pokaźne pięć groszy do spadku mWIG40 dokładały jeszcze akcje spółek Enea (-3,99 proc.) i mBank (-2,04 proc.).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o allegro, CDPROJEKT, kghm, Millennium)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR