CD Projekt ciągnie WIG20 w dół, mocne wzrosty Erbudu i Action

Omawiane walory: , , , ,

Słabe zachowanie CD Projektu, przy pewnym współudziale PKO BP i KGHM, ciągnie WIG20 w dół. To może opóźnić jego oczekiwane wybicie górą z 2-miesięcznej konsolidacji, ale to wciąż pozostaje scenariusz bazowy na wiosnę.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Pod znakiem sporych spadków indeksu dużych spółek, przy niewielkich zmianach indeksów spółek średnich i małych, upływa czwartkowa sesja na warszawskiej giełdzie. WIG20 jest dziś jednym z najsłabszych indeksów w Europie, gdzie większość pozostaje blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia.

O godzinie 12:40 taniały akcje 48,6 proc. wszystkich notowanych przy ulicy Książęcej spółek, podczas gdy walory 36,2 proc. z nich drożały. Ta przewaga podaży uwidoczniała się tylko w przypadku WIG20, który w tym czasie spadał o 0,96 proc. do 1.979 pkt., z każdą godziną oddalając się od bariery 2.000 pkt.

To osuwanie się indeksu to zła wróżba na dalszą część notowań. Potencjalna realizacja zysków na Wall Street, czego przy tak dużym krótkoterminowym wykupieniu tamtejszego rynku nie można dziś wykluczyć, tworzyłaby w końcówce notowań w Warszawie dodatkową presję ze strony sprzedających. A to już byłoby groźne z punktu widzenia kształtowania się sytuacji technicznej na wykresie dziennym WIG20.

To co obecnie może spędzać sen z powiek posiadaczom akcji, to nie CD Projekt ciągnący dziś w dół WIG20, ale drugi dzień spadków tego indeksu. To wzmacnia znaczenie strefy oporu 2.022-2.029 pkt., tworzonej przez lokalne maksima z lutego i marca. W efekcie zamiast oczekiwanego jeszcze wczoraj wybicia górą indeksu z dwumiesięcznego trendu bocznego w przedziale 1.885-2.029 pkt., teraz rośnie prawdopodobieństwo pozostania w nim jeszcze przez jakiś czas. Ostatecznie do wybicia górą i tak dojdzie, bo przemawia za tym zarówno analiza techniczna, jak i czynniki fundamentalne w postaci chociażby oczekiwanego najpóźniej od maja stopniowego otwierania gospodarki, co wpłynie na znaczne przyspieszenie wzrostu gospodarczego, a w konsekwencji na wyższe zyski spółek. Tyle tylko, że przedłużenie konsolidacji poprzedzającej to wybicie może jeszcze nieco napsuć krwi bykom.

Największy wpływ na spadki WIG20 ma CD Projekt, którego notowania zniżkują o 4,04 proc. do 184,02 zł, zbliżając się do dwuletnich minimów z końca marca. Negatywny sentyment do spółki to w dalszym ciągu pochodna złego, a w zasadzie nie tak dobrego jako oczekiwano, odbioru gry „Cyberpunk2077”. Być może jakimś momentem zwrotnym będzie zaplanowana na 19 kwietnia publikacja wyników za cały 2020 roku. Chociaż po tym jak nie zdołały tego uczynić ani poprawki do gry, ani prezentacja strategii, staje się to wątpliwe. Dlatego nie dziwi, że fundusze ponownie grają na krótko na akcjach CD Projektu.

Swoje „pięć groszy” do spadków dokłada też PKO BP (-1,19 proc.), KGHM (-1,01 proc.) i PKN Orlen (-1,11 proc.). Sytuację próbuje ratować tylko LPP (+2,32 proc.) i Mercator Medical (+2,82 proc.).

Na szerokim rynku w centrum uwagi są dziś m.in. akcje spółek Erbud i Action. Kurs tej pierwszej rośnie o 6 proc. do 47,40 zł w reakcji na wyniki. Erbud poinformował, że w ubiegłym roku zysk netto wzrósł o 38,7 proc. do 46,7 mln zł. Spółka podała też, że na koniec 2020 roku portfel zamówień był o 7 proc. większy niż przed rokiem i wyniósł około 2,55 mld zł.

Notowania spółki Action idą w górę o 5,48 proc. do 11,55 zł. To zasługa dobrego marca. Spółka poinformowała, że według wstępnych szacunków, w marcu jej obroty wzrosły o 15 proc. rok do roku i sięgnęły 166 mln zł.

Dużo dziś dzieje się też m.in. na akcjach spółek Labocanna (+28,69 proc.), Bowim (+9,93 proc.), Drozapol (+7,07 proc.), Devoran (-12,57 proc.), czy OneMoreLevel (-4,39 proc.).

Gorące wzrosty na GPW. Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o action, CDPROJEKT, Erbud, kghm, pkobp)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR