CD Projekt znów na celowniku funduszy grających na krótko

Omawiane walory:

Koszmar akcjonariuszy CD Projektu powraca. W Rejestrze Krótkiej Sprzedaży KNF są już trzy zagraniczne fundusze grające na spadki cen akcji największego polskiego producenta gier wideo.

cdprojekt,shorty,krótko,aktualizacja

CD Projekt znów na celowniku funduszy grających na krótko

Pod koniec marca, czyli tuż przed prezentacją nowej strategii, zagraniczne fundusze asekuracyjnie wycofały się z otwartej gry na spadki cen akcji CD Projektu. A mówiąc precyzyjniej, zredukowały swoje pozycje na tyle, żeby zejść poniżej progu 0,5 proc., który obliguje do ujawnienia stanu posiadania. W efekcie – przynajmniej według oficjalnego rejestru KNF – przez moment nikt nie „shortował” akcji branżowego giganta. Była to pierwsza taka sytuacja od września 2020 r., gdy swoją pozycję ujawnił Melvin Capital.

Z perspektywy czasu wiemy już, że marcowa redukcja shortów była jedynie „dmuchaniem na zimne” w wykonaniu zarządzających. Strategia CD Projektu okazała się wielkim rozczarowaniem dla inwestorów, którzy liczyli m.in. na zapowiedź kolejnego Wiedźmina czy informacje na temat wersji multiplayer Cyberpunka. Zamiast tego pojawiła się deklaracja „wzbogacania posiadanych IP o elementy rozgrywki online” czy równoległej produkcji przynajmniej dwóch gier AAA, ale dopiero od 2022 roku. Rynek chłodno przyjął aktualizację strategii, a kurs CD Projektu zanotował kilkunastoprocentową przecenę akcji, która sprowadziła go poniżej 200 zł, czyli najniższego poziomu od marca 2019 r. Kłopoty największego polskiego producenta gier szybko podchwyciły fundusze grające na krótko. W tym tygodniu do gry na spadki cen akcji CD Projektu włączył się trzeci zagraniczny fundusz.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Według najnowszej aktualizacji rejestru, Egerton Capital ma na krótko 0,59 proc. akcji CD Projektu. Wcześniej z „shortami” ujawnił się Marshall Wace LLP, który najpierw miał 0,5 proc., potem 0,6 proc., a w tym tygodniu minimalnie skorygował pozycję. Trzecim funduszem grającym na krótko jest „starszy brat” Melvina, czyli Citadel Advisors, który posiada 0,58 proc. W sumie (według danych z rejestru) zagraniczne fundusze mają na krótko 1,76 proc. akcji CD Projektu. Rzeczywista wartość shortów może być znacznie wyższa, bo nikt nie wie, kto jeszcze „ukrywa się” pod progiem 0,5 proc.

AKTUALIZACJA Do gry włączył się Eminence Capital. To czwarty fundusz grający na spadki cen akcji CD Projektu.

W skład grupy CD Projekt wchodzą: CD Projekt RED – deweloper gier wideo z gatunku RPG i GOG – globalna platforma cyfrowej dystrybucji gier. W środę na zamknięciu sesji kurs akcji spółki spadł o 2,7 proc. do 191,76 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o CDPROJEKT)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR