X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Ciemne chmury nad giełdami. W tle mocne wzrosty spółek Czarneckiego i Cyfrowego Polsatu

Opublikowano: 2019-02-08 11:51:38

Omawiane walory: , ,

Dywidenda Cyfrowego Polsatu i kontynuacja rajdu na spółkach Leszka Czarneckiego to główne tematy piątkowego poranka. Niestety, to tylko wyjątki. Większość akcji traci na wartości, a GPW kontynuuje wczorajsze spadki. 

Źródło: ATTrader.pl

Piątkowy poranek przynosi kontynuację wczorajszych spadków na warszawskim parkiecie. O godzinie 10:38 na wartości traciły akcje ponad 44 proc. notowanych tu spółek, podczas gdy niespełna 29 proc. drożały.

Najmocniej tracił WIG20. Spadał on o 0,52 proc. do 2.359 pkt., po tym jak czwartkowa sesja zakończyła się jego przeceną o 1,78 proc. i zwrotem z poziomu lokalnego szczytu ze stycznia br. To zrodziło bardzo niebezpieczną sytuację na wykresie dziennym. Potencjalne zejście indeksu dużych spółek poniżej 2.350 pkt., doprowadziłoby do utworzenia formacji podwójnego szczytu, co groziłoby szybkim spadkiem poniżej 2.300 pkt.

Kliknij, aby powiększyć.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W pierwszych godzinach najsłabiej spisywały się giełdowe blue chipy, przez co odrobinę lepiej radził sobie reprezentujący szeroki rynek indeks WIG. Spadał on o 0,42 proc. do 60.167,8 pkt. W tym samym czasie mWIG40 tracił 0,34 proc. i testował poziom 4.101,6 pkt. Po zielonej stronie był natomiast sWIG80, rosnąc o 0,09 proc. do 11.400,55 pkt.

Spadki w Warszawie to z jednej strony pokłosie czwartkowego pogorszenia nastrojów. Z drugiej efekt wczorajszej przeceny na Wall Street (DJIA -0,87 proc.; S&P500 -0,94 proc.; Nasdaq Composite -1,18 proc.), wywołanej przez informację, że rozmowy handlowe pomiędzy USA a Chinami natrafiają na rafy, a przed 1 marca nie dojdzie do spotkania prezydenta Donalda Trumpa z prezydentem Xi Jinpingiem.

To przypomniało inwestorom, że paliwo do wzrostów amerykańskich indeksów w postaci nadziei na szybkie porozumienie handlowe oraz złagodzenie retoryki przez Fed już się wypaliło. Tym samym rośnie teraz ryzyko realizacji zysków (w scenariuszu bardziej pesymistycznym: rośnie ryzyko powrotu do trendu spadkowego).

Jakie dywidendy wpłacą spółki z WIG20 w 2019 r. >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Nastroje na rynkach globalnych, wspierane przez niepokój rodzimych inwestorów o techniczne konsekwencje zwrotu indeksu WIG20 z poziomu styczniowego szczytu, prawdopodobnie będą do końca dnia wpływać na zachowanie warszawskiej giełdy. Wyjątkiem będą tylko te spółki, na których rozgrywane są zupełnie inne tematy. Dziś jest to głownie Cyfrowy Polsat i firmy z portfela Leszka Czarneckiego.

Kurs Cyfrowego Polsatu rośnie o 4,9 proc. do 25,48 zł, atakując już dziś poziom 25,50 zł. To reakcja na propozycję Zygmunta Solorza w kwestii zmiany polityki dywidendy. Miliarder w piśmie skierowanym do zarządu zaproponował, aby spółka przez najbliższe 3 lata wypłaciła łącznie co najmniej około 1,8 mld zł dywidendy, czyli ok. 0,93 zł na akcję. To podobny poziom co w 2017 roku, gdy w formie dywidendy do akcjonariuszy trafiło łącznie ponad 204,6 mln zł, czyli 0,32 zł na jedną akcję. W tym roku spółka zrezygnowała z wypłaty dywidendy.

Dalej trwa mocny rajd na spółkach z Leszka Czarneckiego. Wzrosty napędzają spekulacje odnośnie potencjalnej sprzedaży Idea Banku i Getin Noble Banku. Przypomnijmy, że od początku tygodnia fundusze prowadzą due diligence banków oraz rozmawiają na temat struktury potencjalnej transakcji. Dziś kurs akcji Idea Banku idzie w górę aż o 31 proc. do 7,94 zł. W sumie w ciągu 5 sesji notowania banku podskoczyły o ponad 100 proc., a od początku roku o 215 proc. Z kolei kurs akcji Getin Noble Banku rośnie o 14 proc. do 0,64 zł (notowania w systemie jednolitym). W tydzień na walorach banku można było zarobić ponad 30 proc. Wzrost notowań Getin Noble Banku powyżej poziomu 0,50 zł daje też nadzieję na wykreślenie spółki z listy alertów. Przypomnijmy, że od stycznia Getin Noble Bank jest notowany na tzw. podwójnym fixingu. To oznacza, że wyznaczanie kursu akcji oraz zawieranie transakcji odbywa się tylko dwa razy w ciągu dnia (o godzinie 11:00 i o 15:00).

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o CYFRPLSAT, Getinoble, Ideabank)

 • Idea Bank i Getin Noble Bank wracają do gry, w tle potężna przecena Trakcji

  Profit warning i potrzeba przeprowadzenia emisji akcji wywołał popłoch wśród akcjonariuszy Trakcji. Dziś akcje spółki tanieją o ponad 20 proc. Z kolei po tygodniowej korekcie notowań odżyły spekulacje co do losów Idea Banku i Getinu, windując mocno ich akcje.

 • Banki starają się ratować WIG20, gorąco na Getinie, Farm 51 i ECC Games

  Indeks WIG20 koryguje spadki, wykonując zwrot z miesięcznych minimów. Spory udział w tym mają giełdowe banki, co nie wróży sukcesu stronie popytowej. Realizacja zysków kontynuowana jest natomiast na spółkach z portfela Leszka Czarneckiego. 

 • Nieśmiałe wzrosty na GPW, w grze Orlen, Getin i Idea Bank

  Nadzieje na porozumienie handlowe USA-Chiny i uniknięcie shutdown-u poprawiają nastroje na światowych giełdach. Częściowo korzysta na tym GPW. W WIG20 pozytywnie wyróżnia się KGHM.

 • Co dalej z kursami akcji 4 spółek Leszka Czarneckiego – analiza techniczna

  Obecnie na spółkach portfelowych znanego miliardera karty rozdają spekulanci, a to oznacza olbrzymie emocje i ryzyko. Ponadprzeciętne wahania kursów i obroty każą mieć się na baczności, bo zmiana kierunku może przyjść dosłownie w każdej chwili, o czym cześć graczy boleśnie przekonała się już podczas poniedziałkowej sesji. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku sprawdził, gdzie obecnie położone są kluczowe wsparcia i opory na wykresach czterech gorących spółek.

 • WIG20 wraca do wzrostów, spółki Czarneckiego i TFI mocno w górę

  Po dwóch dniach korekty indeks WIG20 wraca do wzrostów. Spora w tym zasługa mocnej postawy CD Projektu, PGNiG i PKO BP. Jeszcze ciekawiej jest na mniejszych spółkach, głównie tych z portfela Leszka Czarneckiego i giełdowych TFI.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku