X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Czerwińska: Wzrost PKB spowolni w okolice 4 proc. w tym roku

Opublikowano: 2019-03-14 11:56:30

Polska gospodarka będzie się wolniej rozwijać w tym roku niż w ubiegłym, ale spowolnienie będzie łagodne i obniży się do poziomu około 4 proc., wynika z wypowiedzi minister finansów Teresy Czerwińskiej.

– Można liczyć na spowolnienie wzrostu gospodarczego w tym roku w okolice 4 proc., ale aktywne działania powinny spowodować, że powinniśmy utrzymać PKB powyżej 3 proc. – powiedziała Czerwińska podczas Forum Bankowego.

Dodała, że prognozy Komisji Europejskiej i OECD pokazują, że tempo wzrostu PKB w strefie euro spadnie w tym roku – wg KE, do 1,3 proc., a według OECD – do 1 proc. wobec 1,8 proc. odnotowanych w 2018 r.

Podkreśliła, że mało optymistyczne są prognozy tych instytucji dla gospodarki niemieckiej – odpowiednio: 1,1 proc. i 0,7 proc. wzrostu w 2019 r. wobec 1,5 proc. w ub.r.

– Oznacza to mniej sprzyjające warunki dla gospodarki polskiej i znaczenie ma utrzymanie przestrzeni fiskalnej dla ewentualnych szoków gospodarczych – wskazała minister.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Komisja Europejska obniżyła w lutym br. prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski o 0,2 pkt proc. wobec szacunków z listopada ub. r. do 3,5 proc. (wobec 5,1 proc. odnotowanych w 2018 r.), zaś OECD przedstawiła ostatnie prognozy dla Polski w listopadzie ub.r. – według nich, wzrost PKB powinien w tym roku wynieść 4 proc.

Zdaniem Czerwińskiej, motorem napędowym pozostanie konsumpcja prywatna, dobra sytuacja na rynku pracy, plus programy społeczne, które będą podpierać dobre nastroje wśród konsumentów.

– W kolejnych okresach wzrost będzie wspierać takie plany, jak dalsze obniżanie klina podatkowego dla młodych w związku z zerową stawką PIT dla młodych, kosztów uzyskania przychodów czy obniżenie stawki PIT z 18 do 17 proc. – powiedziała Czerwińska.

Podkreśliła, że Polska potrzebuje wzrostu dynamiki inwestycji, która powinna być na wyższym poziomie, szczególnie jeżeli chodzi o inwestycje prywatne.

– Mamy stabilny, bezpieczny sektor bankowy, wysokie współczynniki wypłacalności, co pozwala gromadzić pewne bufory bezpieczeństwa w sytuacji spowolnienia gospodarczego – dodała minister.

Według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), wzrost PKB sięgnie 4 proc. w tym roku, a następnie spowolni do 3,7 proc. w 2020 r. i do 3,5 proc. w 2021 r.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Powstanie polski hub technologiczny w USA

  Notowana na rynku NewConnect spółka Apollo Capital utworzy w Stanach Zjednoczonych hub dla polskich przedsiębiorstw, w tym dla najlepszych startupów. Hub ma ułatwić przedsiębiorstwom znad Wisły prowadzenie biznesu w USA, a Apollo Capital zamierza zbudować na jego bazie unikalny portfel inwestycyjny.

 • Marazm po wygaśnięciu kontraktów

  Weekend nie przyniósł przełomowych dla rynków informacji, co nie przeszkodziło giełdzie w Hong Kongu wzrosnąć w poniedziałek o 1,4 proc., a w Szanghaju o 2,5 proc.

 • Zapraszamy na GAMING WEEK, czyli serię czatów z przedstawicielami spółek gamingowych w StockWatch.pl

  Już od wtorku w StockWatch.pl rusza seria czatów inwestorskich z przedstawicielami spółek gamingowych. W spotkaniach udział wezmą prezesi spółek notowanych na rynku głównym, NewConnect oraz firm, które już wkrótce mogą zadebiutować na giełdzie.

 • Dawid Przygodzki: Bloomga jest atrakcyjnym podmiotem dla inwestorów

  Polski deweloper gier przeglądarkowych prowadzi na platformie Beesfund publiczną emisję akcji w ramach trzeciej rundy finansowania pre-IPO. Z emisji zamierza pozyskać do 4,2 mln zł, a następnie zadebiutować na rynku NewConnect. Prezes Dawid Przygodzki liczy, że dzięki środkom od inwestorów Bloomga w przeciągu kilku lat wyrośnie na jednego z czołowych graczy w swojej branży.

 • PGG planuje 3,18 mld zł nakładów inwestycyjnych w 2019 r.

  Polska Grupa Górnicza (PGG) planuje 3.179 mln zł nakładów inwestycyjnych w 2019 r. wobec 2.418 mln zł w 2018 r., poinformował wiceprezes Piotr Bojarski.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku