Dino poprawia rekordy, Play już koryguje, a w tle są Chiny i ECB

Omawiane walory: , , , ,

Nowe rekordy Dino Polska, korekta na akcjach Play i kontynuacja spadków przez CCC. W tle natomiast posiedzenie ECB i strach przed koronawirusem. Tak w dużym skrócie przedstawia się sytuacja na GPW.

Lotos, pko bp, play, ccc, dino polska, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Czwartek przynosi pogorszenie klimatu inwestycyjnego na świecie. Strach przed rozprzestrzeniającym się w Chinach nowym koronawirusem, gdzie stwierdzono już około 600 przypadków zachorowań, 17 osób zmarło, a władze zamknęły 11-milionowe miasto Wuhan, rozgrzewa wyobraźnię inwestorów. W efekcie nie tylko chiński juan traci na wartości, ale też obserwujemy realizację zysków na giełdach. Aczkolwiek, poza Chinami, bez jakieś panicznej wyprzedaży.

Dziś chiński indeks Shanghai Composite zanotował spadek o 2,75 proc., ale już japoński Nikkei spadł zaledwie o 1 proc., koreański KOSPI o 0,8 proc., niemiecki DAX tracił w południe jedynie 0,2 proc., a francuski CAC40 po porannych spadku wrócił „powyżej kreski” i zyskiwał 0,2 proc.

Warto jednakże pamiętać, że w Europie dodatkową stabilizującą rolę odgrywa dzisiejsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (ECB). Wprawdzie stopy procentowe nie zostaną zmienione, co bank ogłosi o godzinie 13:40 (główna stopa pozostanie na poziomie 0,0 proc., a depozytowa na poziomie -0,50 proc.), ale inwestorzy spodziewają się, że na konferencji prasowej po posiedzeniu prezes ECB Christine Lagarde, z nieco większym optymizmem opisze perspektywy europejskiej gospodarki. To byłoby zbieżne z ostatnimi danymi (np. ze styczniowym odczytem indeksu instytutu ZEW dla Niemiec).

Warszawska giełda idealnie wkomponowuje się w te mieszane, aczkolwiek z lekką nutką pesymizmu, nastroje panujące na europejskich parkietach. W południe taniały akcje 33,2 proc. wszystkich spółek notowanych na głównym parkiecie, podczas gdy walory 27,8 proc. z nich drożały. Jednocześnie po „zielonej stronie” znajdowały się 2 z 4 głównych indeksów, jak również 10 z 20 warszawskich blue chipów.

O godzinie 12:26 indeks WIG20 testował poziom 2.154 pkt. (+0,38 proc.), odreagowując spadki z ostatnich dwóch dni. WIG miał wartość 58.534 pkt. (+0,23 proc.), mWIG40 4.042 pkt. (-0,09 proc.), a sWIG80 12.719 pkt. (-0,18 proc.).

W gronie 20 największych spółek pozytywnie wyróżniały się spółki paliwowe. Akcje Lotosu drożały po 1,1 proc. i razem z drożejącym PKO BP (+1,7 proc.), zapewniały wzrost całego indeksu.

Nie mniej jednak ze statystycznego punktu widzenia, największą gwiazdą była Dino Polska. Poranny wzrost jej akcji z 166,90 zł wczoraj na zamknięciu do 171,50 zł, który w południe został ograniczony do 168 zł (+0,7 proc.), oznaczał wyznaczenie przez kurs nowych historycznych rekordów.

Najwięcej w WIG20 traciły akcje spółek Play (-2,5 proc.) i CCC (-2,4 proc.). Te pierwsze korygowały wzrosty z ostatnich dni, które wczoraj wywindowały je na nowe szczyty na poziomie 38,38 zł. CCC natomiast kontynuowało spadki, napędzane rozczarowującymi doniesieniami odnośnie oczekiwanych wyników, pogłębiając 6-letnie dołki.

Losy czwartkowej sesji na GPW wciąż pozostają nierozstrzygnięte. I pomimo, że w południe nieco więcej akcji taniało niż drożało, to jednak na chwilę obecną nieco większe są szanse na pozytywnie niż negatywne zamknięcie dnia. Spodziewany lekki optymizm ECB powinien w tym pomóc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, dinopl, Lotos, pkobp, play, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR