DM mBanku zaktualizował rekomendacje dla trzech spółek z sektora handlowego

Omawiane walory: , ,

DM mBanku w najnowszych raportach analitycznych zaktualizował zalecenia i ceny docelowe dla Dino Polska, Eurocashu i VRG.

eurocash,dinopl,vrg,rekomendacje

DM mBanku zaktualizował rekomendacje dla trzech spółek z sektora handlowego.

W wypadku Dino Polska Piotr Bogusz, analityk DM mBanku podniósł zalecenie inwestycyjne z trzymaj do akumuluj i obniżył cenę docelową ze 149,20 zł do 148,60 zł. Analityk zwraca uwagę, że kurs akcji za mocno zdyskontował sygnały zarządu o trudnościach z poprawą marży EBITDA w 4Q’19 r/r (część inwestorów odniosła deklarację do całego 2019 roku) oraz informację o planowanym dodaniu przynajmniej takiej samej liczbie sklepów w 2020 roku, co w 2019 roku.

– Zwracamy uwagę, że pomimo zakładanego przez nas pogorszenia marży EBITDA o 0,2p.p. r/r w 4Q’19 (negatywny efekt bazy), spółka powinna poprawić rentowność EBITDA o 0,1p.p. r/r w 2019 roku. W kwestii otwarć retoryka Zarządu była podobna jak w poprzednich latach, kiedy spółka finalnie otwierała około 120 proc. ilości sklepów z poprzedniego roku. Biorąc pod uwagę szacowaną liczbę zabezpieczonych działek pod sklepy nie widzimy ryzyka do realizacji zakładanego przez nas tempa ekspansji (powiększenie sieci o 293 sklepy w 2020 roku) – czytamy w raporcie z 25 listopada.

W 2020 roku eksperci zakładają, że presja ze strony kosztów wynagrodzeń na marżę EBITDA zostanie skompensowana przez kontynuację wzrostu efektywności sprzedaży oraz poprawę warunków zakupowych.

– Wzrost efektywności sprzedaży oraz działania mające na celu zwiększenie produktywności pracowników pozwalają Dino na obniżanie narzutu kosztów wynagrodzeń na sprzedaż (odpowiednio –0,2 proc./-0,4 proc. r/r w 2Q/3Q 2019). Naszym zdaniem zakładany istotny wzrost płacy minimalnej wpłynie na wzrost kosztów wynagrodzeń w spółce, ale również przyśpieszenie sprzedaży porównywalnej (wzrost dochodu rozporządzalnego), co powinno pozwalać na zmniejszenie negatywnego wpływu inflacji kosztów na rentowność Dino – mówi Piotr Bogusz.

Analogiczny ruch DM mBanku wykonał w wypadku Eurocashu. Biuro podwyższyło zalecenie z sprzedaj do redukuj, jednocześnie podnosząc cenę docelową z 18,10 zł do 19,80 zł. Ekspert zwraca uwagę, że od 2018 roku spółka rozpoznaje znacznie wyższe koszty finansowe w rachunku zysków i strat. Korekty dokonywane w przypływach z działalności operacyjnej wskazują, że gotówkowe koszty finansowe są znacznie niższe niż wykazywane w rachunku wyników. Jest to główna przyczyna różnic pomiędzy raportowaną EBITDA oraz Cash EBITDA.

– Przyjęta zmiana sposobu księgowania wyniku utrudnia porównywalność danych między latami 2017-19 oraz stawia pod znakiem zapytania poprawę wyników spółki w podziale na segmenty w tym okresie. Dynamika wyliczonej Cash EBITDA wyniosła -7,7 proc./+9,8 proc. r/r odpowiednio w 2018/9M vs. zaraportowana EBITDA +3 proc./+10 proc. r/r odpowiednio w 2018/9M’19. W celu zachowania porównywalności danych z innymi spółkami z sektora, korygujemy nasz szacunek wyniku EBITDA w wycenie – argumentuje Piotr Bogusz z DM mBanku.

Według strategii rozwoju, sieć Delikatesy Centrum powinna powiększyć się o 900 sklepów do 2023 roku. Do końca 1Q’20 Eurocash będzie koncentrował się na integracji oraz reorganizacji przejętych sieci. Spółka zamierza otwierać średnio po 225 placówek w każdym z lat 2020-23.

– Biorąc pod uwagę niskie tempo otwarć w sieci Delikatesy Centrum (+8 placówek netto w 3Q’19 LTM), oczekujemy, że sieć powiększy się o 370 sklepów do 2023 roku vs. 900 zapowiadane w strategii. Przeprowadzona restrukturyzacja powinna pozwolić segmentowi detalicznemu na stopniową poprawę rentowności EBITDA do docelowego poziomu 4,4 proc. – czytamy w raporcie z 25 listopada.

W wypadku VRG Piotr Bogusz obniżył rekomendację z kupuj do akumuluj oraz obniżył cenę docelową z 5,20 zł do 4,50 zł za akcję. Zdaniem analityka, wyniki za 3Q’19 były zgodne z oczekiwaniami rynkowymi, niemniej zwracają oni uwagę na niską dynamikę rezultatów w segmencie odzieżowym. Miesięczne dane sprzedażowe potwierdzają, że spółka nie zdołała zatrzymać spadków sprzedaży/mkw. w marce Bytom w październiku.

– Naszym zdaniem ma to związek ze złym odbiorem kolekcji przez klientów, co wraz ze zmodyfikowaną polityką cenową przełożyło się na spadek sprzedaży. W 9M’19 sprzedaż/mkw. w markach Vistula i Bytom zmniejszyły się o odpowiednio –3 proc./-8 proc. r/r. […] Częściowym wytłumaczeniem spadku jest wprowadzenie nowej polityki cenowej i ograniczenie skali promocji. Dodatkowo spadek kosztów/mkw. r/r jest znacznie niższy od spadku sprzedaży/mkw. r/r w 9M’19. Oczekujemy, że poprawa oferty w 2020 roku pozwoli na poprawę efektywności sprzedaży i wzrost wyniku w tym okresie – mówi Piotr Bogusz, analityk DM mBanku.

Bardzo dobre tempo poprawy wyników odnotowuje segment jubilerski. Analitycy oczekują, że wysokie, dwucyfrowe tempo poprawy sprzedaży r/r powinno zostać utrzymane w 4Q’19. W 2020 roku wzrost sprzedaży/ mkw. w segmencie jubilerskim powinien wynieść 3 proc. r/r pomimo efektu bazy. Wyzwaniem dla spółki w 2020 roku będzie wysoka presja na koszty wynagrodzeń, co powinno zostać skompensowane przez dalszy wzrost marży brutto na sprzedaży oraz oczekiwany powrót do poprawy sprzedaży/mkw. r/r w markach Bytom i Vistula.

– Sprzyjające otoczenie makroekonomiczne oraz odpowiednio dobrana oferta zegarków pozwalają segmentowi na wysokie tempo wzrostu sprzedaży porównywalnej. Oczekujemy, że kontynuacja poszerzania oferty zegarków w 2020 roku pozytywnie przełoży się na sprzedaż/mkw. segmentu w 2020 roku. Zarząd spółki widząc dobre perspektywy segmentu zdecydował się na utrzymanie wysokiego tempa ekspansji powierzchni sprzedażowej na poziomie 10 proc. r/r w 2020 roku – czytamy w raporcie z 2 grudnia.

Rekomendacja dla Dino Polska powstała 25 listopada 2019 r. Autorem rekomendacji jest Piotr Bogusz, analityk DM mBanku. Raport ze skrótem rekomendacji jest do pobrania TUTAJ.

Rekomendacja dla Eurocash powstała 25 listopada 2019 r. Autorem rekomendacji jest Piotr Bogusz, analityk DM mBanku. Raport ze skrótem rekomendacji jest do pobrania TUTAJ.

Rekomendacja dla VRG powstała 2 grudnia 2019 r. Autorem rekomendacji jest Piotr Bogusz, analityk DM mBanku. Raport ze skrótem rekomendacji jest do pobrania TUTAJ.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT dinopl, eurocash, vrg, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kapitał płynie na GPW, realizacja zysków na CD Projekcie i Dino Polska

  Polska giełda złapała wiatr w żagle i obecnie jest najwyżej od końcówki lutego. Sytuacja na wykresach poszczególnych indeksów sugeruje dalsze wzrosty. Mocno zyskuje też złoty, który jest najsilniejszy od dwóch miesięcy.

 • VRG miało 32 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  VRG odnotowało 31,95 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2020 r. wobec 2,41 mln zł straty rok wcześniej.

 • Dino i KGHM błyszczą na GPW, ale WIG20 wciąż poniżej 1.600 pkt.

  Giełda w Warszawie rozpoczęła tydzień od wzrostów. Stoi za tym poprawa nastrojów na globalnych rynkach akcji, drożejące surowce i wyniki rodzimych spółek. Nastroje przy Książęcej są optymistyczne, ale ogólna sytuacja na wykresie WIG20 nie uległa zmianie.

 • Dino Polska pokazało pazur. Mocne wzrosty na kursie akcji

  Operator sieci supermarketów zanotował imponujący wzrosty sprzedaży LFL, a zyski i przychody o kilkanaście-kilkadziesiąt procent przebiły konsensus rynkowy. Poniedziałkową sesję kurs akcji Dino Polska rozpoczyna od 10-proc. wzrostów.

 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR