X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Dystrybutorzy IT i GetBack w centrum uwagi. W Stanach rusza sezon wyników

Opublikowano: 2018-04-13 12:51:56

W piątek giełdowe rozgrywki toczą się przede wszystkim w drugiej linii. W centrum uwagi jest ABC Data, Asbis, Mostostal Zabrze i nieustanie tracący GetBack. Znacznie mniej dzieje się na blue chipach. Od dziś też uwaga inwestorów powoli będzie przesuwać się w kierunku wyników amerykańskich spółek.

Źródło: ATTrader.pl

W piątek uwaga globalnych rynków akcji ostatecznie przesunie się z takich tematów jak wojny handlowe, Syria, czy dane makroekonomiczne, na wyniki amerykańskich spółek. Dziś w sposób umowny nowy sezon publikacji raportów kwartalnych zainaugurują banki Citigroup, JM Morgan Chase i Wells Fargo. Wysyp raportów nastąpi natomiast w kolejnych dwóch tygodniach i powinien przyćmić wszystkie (lub prawie wszystkie) inne wydarzenia. Dla amerykańskich indeksów sezon wyników stwarza niepowtarzalną okazję odrobienia znacznej części strat z przełomu stycznia i lutego, a także z drugiej połowy marca. Gdyby to się udało to również polska giełda dostałaby nowy impuls do wzrostów.

W oczekiwaniu na popołudniowe wyniki amerykańskich banków, z całkowitym przemilczeniem opublikowanych rano danych o inflacji w Polsce, polskie indeksy rosną. Czarną owcą jest jedynie sWIG80. W południe indeks ten tracił 0,2 proc. i miał wartość 14301,8 pkt. W tym czasie WIG20 rósł o 0,55 proc. do 2.319,05 pkt., WIG o 0,4 proc. do 60.650,3 pkt., a mWIG40 o 0,3 proc. do 4.665,55 pkt.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

W gronie największych spółek liderami zwyżek były akcje CCC (+2,2 proc.) i Tauron Polska Energia (+2 proc.). Na minusie notowane były 4 spółki, w tym 3 banki (BZ WBK, Alior Bank i Pekao).

Jedną z najgorzej spisujących się spółek na warszawskim parkiecie jest windykacyjny GetBack. Inwestorzy w dalszym ciągu pozbywają się jego akcji. W południe traciły one na wartości 6 proc., po tym jak w czwartek zostały przecenione o 8 proc. Za jedną trzeba zapłacić 4,98 zł. Chwilę wcześniej zaś wyznaczyły one nowe historyczne dno na poziomie 4,90 zł. Dziś spółka ma wykupić obligacje warte 10 mln zł od Quercus TFI. Akcje funduszu Sebastaiana Buczka tanieją dziś o 4 proc. i spadają poniżej 5 zł.

Od jesiennego szczytu akcje GetBack straciły już prawie 83 proc. O tym jak duża jest skala przeceny najlepiej świadczy fakt, że aby do tego szczytu wrócić, akcje GetBacku musiałby podrożeć o ponad 480 proc. Przyjmując, że na jednej sesji jego drożałyby systematycznie o 5 proc., to do wyrównania szczytu doszłoby na początku czerwca. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom GetBack

notowania

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Znacznie lepiej wypada dzisiaj konkurencyjny Kruk. Po wczorajszym wzroście o 3,2 proc., dziś jej akcje rosną o 0,6 proc. do 246 zł. Notowania tej spółki może wspiera najnowsza rekomendacja od analityków Domu Maklerskiego BDM. Biuro wyceniło jedną akcję na 301 zł.

5 spółek, które w kwietniu wypłacą ponad 700 mln zł dywidend >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Akcje PCC Rokity tanieją o 0,5 proc. do 108 zł. To dobra wiadomość. Dziś bowiem te walory są pierwszy dzień notowane bez dywidendy w wysokości 8,31 zł. Kurs PCC Rokity od trzech miesięcy pozostaje w trendzie bocznym, który został poprzedzony ruchem wzrostowym. To zachowanie dość charakterystyczne dla tej spółki. Z podobną sytuacją na jej akcjach mieliśmy do czynienia w 2015 roku, na przełomie 2016 i 2017 oraz w 2017 roku. Za każdym razem było to budowanie bazy pod przyszłe wzrosty. Teraz prawdopodobnie będzie podobnie. Pytanie tylko, kiedy trend boczny się zakończy?

Jedną z najlepiej radzących sobie spółek jest Mostostal Zabrze, którego kurs akcji rośnie o 7,9 proc. do 0,68 zł. Oferta spółki z grupy Mostostalu Zabrze została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na budowę szpitalu CZMiD w Zielonej Górze. Wartość oferty to 98,7 mln zł brutto.

Akcje ABC Data drożeją o 7,6 proc. do 1,98 zł, po tym jak spółka poinformowała, że w ostatnim kwartale 2017 roku wypracowała (według wstępnych wyliczeń) 11 mln zł zysku, przy 1,6 mld zł przychodów. Tym samym zyski nieco przekroczyły rynkowe oczekiwania.

Mocno, bo o 7,06 proc. do 3,64 zł, rośnie kurs Asbisu. Wzrost prawdopodobnie został wywołany przez wspomniany wcześniej skok ABC Daty. W tym przypadku radość inwestorów jest podwójna. Cieszyć ich może nie tylko sam wzrost akcji, ale również fakt wybicia kursu górą z prawie trzymiesięcznej konsolidacji. To zapowiada dalsze wzrosty.

Po trzydniowym rajdzie w górę, gdy akcje podrożały o 6,1 proc., 7 proc. i 2,9 proc., dziś odpoczywa Vivid Games. Notowania tej spółki cofnęły się z rocznych maksimów i kosztują 4,22 zł (-0,5 proc.).

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o abcdata, asbis, getback, Kruk, mostalzab, PCCRokita, quercus, vivid)

 • Kruk kupuje w Hiszpanii pakiety wierzytelności o wartości nominalnej 1 mld zł

  InvestCapital Ltd., spółka zależna KRUKa, podpisała umowę nabycia portfela niezabezpieczonych wierzytelności z tytułu niezabezpieczonych kredytów konsumenckich oraz wierzytelności małych i średnich przedsiębiorstw na rynku hiszpańskim. Wartość nominalna portfela wierzytelności wynosi ok. 246 mln euro, czyli ok. 1,06 mld zł. 

 • Dane z Chin i Francji psują święta inwestorom, w grze Getin Noble, Idea Bank i Kruk

  Fatalne dane z chińskiej gospodarki oraz dramatycznie niskie odczyty indeksów PMI dla Francji popsuły nastroje na giełdach, brutalnie pacyfikując nadzieje na rajd św. Mikołaja. Na GPW ponownie gorąco zrobiło się wokół banków Leszka Czarneckiego. W centrum uwagi jest też KRUK

 • Tym żyły rynki w 2018 r. Przegląd najważniejszych wydarzeń rynkowych

  Dobiega końca 2018 rok, o którym można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że był nudny. Zaczęliśmy od historycznego rekordu notowań warszawskiej giełdy, ale rok kończymy w świetle afery wokół KNF. Oto najważniejsze wydarzenia rynkowe, które ukształtowały gospodarczy krajobraz w Polsce i na świecie.

 • Kroplówka odłączona

  Środkowa sesja w USA mogła naprawdę rozgrzać obóz byków, wzrosty przekraczały już 2 proc., ale wyrok 3 lat więzienia dla byłego prawnika Donalda Trumpa, Michaela Cohena, poważnie ostudził nastroje. Ostatecznie S&P500 zamknęło się o około 0,5 proc. wyżej, 0,9 proc. zyskał NASDAQ. W Azji nastroje były jednoznacznie pozytywne drugi dzień z rzędu, Hang Seng pozwolił zarobić 1,3 proc., a Nikkei +1 proc.

 • Giełdowi faworyci DM mBanku na 2019 rok

  Grudzień to nie tylko czas podsumowań, ale także ostatni dzwonek na przygotowanie strategii inwestycyjnej na kolejny rok. W tym tygodniu garść wskazówek dał DM mBanku. Biuro w cyklicznym raporcie wytypowało blisko 30 spółek, które w przyszłym roku będą mocniejsze od szerokiego rynku. Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku