Dzień Inwestora spółek Grupy PCC [ZDJĘCIA]

Omawiane walory: ,

Stwarzamy naszym inwestorom możliwość bycia w centrum zakładu i bezpośredniego kontaktu ze spółkami - powiedział Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita podsumowując 5. edycję imprezy. W tym roku z zaproszenia spółek chemicznych PCC Rokita i PCC EXOL skorzystała rekordowa liczba inwestorów. Na miejscu w Brzegu Dolnym była też redakcja StockWatch.pl.

(Fot. stockwatch.pl)

Nigdy nie inwestuj w biznes, którego nie rozumiesz, mawia Warren Buffet. To jeden z najbardziej znanych cytatów „wyroczni z Omaha”. Zgodnie z tą zasadą, inwestor powinien omijać akcje spółek, których biznesu zwyczajnie nie rozumie. Buffet nie wiedząc jak działa dany produkt, jakie są jego właściwości, specyfika czy popyt na niego, nie ryzykuje. Zasada jest jak najbardziej słuszna, co potwierdzają imponujące wyniki jego funduszu Berkshire Hathaway. Problem w tym, że przeciętny inwestor – jak każdy człowiek – nie zna się na wszystkim. Czy Warren Buffet zainwestowałby w akcje producentów gier? Nie, ponieważ w swoim gabinecie nie używa nawet komputera. Podobnie jest z chemią, która na naszej giełdzie ma solidną reprezentację i niemal co roku przynosi wysokie zyski, ale dla przeciętnego inwestora w wielu aspektach pozostaje sporą zagadką. Za wyjątkiem wąskiej grupy specjalistów, geeków-chemików niewielu wie na przykład, jak zarabia się na produkcji kwasu monochlorooctowego, polioli, surfaktantów albo jakie przewagi daje przestawienie technologii wytwarzania chloru na elektrolizę membranową. Właśnie między innymi takie pytania zadawali uczestnicy 5. edycji Dnia Inwestora spółek Grupy PCC, chcący zgłębić tajniki chemicznego biznesu.

Kliknij, aby powiększyć (Fot. spółka)

Imprezy tego typu to wciąż rzadkość wśród spółek z GPW, mimo iż są świetną szansą na zapoznanie inwestorów ze specyfiką ich biznesu. Na Zachodzie takie spotkania cieszą się olbrzymią popularnością. Na lipcowej imprezie PCC SE (główny akcjonariusz PCC Rokita) w Duisburgu-Homberg stawiło się ponad 1.000 inwestorów. W Polsce, gdzie uczestnictwo drobnych akcjonariuszy w WZA należy do wyjątków, udział w DI spółek chemicznych PCC Rokita i PCC EXOL wzięło ponad 200 osób i był to najwyższy jak dotąd wynik.

Kliknij, aby powiększyć (Fot. spółka)

Tegoroczna edycja była już piątym spotkaniem z zarządami spółek chemicznych. Dzień inwestora tym razem zorganizowano w jednej z hal produkcyjnych należących do PCC EXOL, na terenie dolnobrzeskiego parku chemicznego.

Jako pierwszy wystąpił Rafał Zdon, wiceprezes grupy, który w szczegółach przestawił filozofię biznesu chemicznego PCC Rokity, podsumował postępy w realizowanych inwestycjach oraz przedstawił bieżącą sytuację finansową spółki.

Kliknij, aby powiększyć (Fot. stockwatch.pl)

Kliknij, aby powiększyć (Fot. stockwatch.pl)

Po prezentacji przewidziano czas na dyskusję. Inwestorzy pytali m.in. o wyniki, dywidendę i plany inwestycyjne. Ostatecznie dyskusja zajęła dwa razy więcej czasu niż planowano.

Kliknij, aby powiększyć (Fot. stockwatch.pl)

Tajniki biznesu PCC EXOL przedstawił prezes Mirosław Siwirski.

Kliknij, aby powiększyć (Fot. spółka)

Kliknij, aby powiększyć (Fot. stockwatch.pl)

Gratką dla uczestników DI było zwiedzanie terenu dolnośląskiego zagłębia chemicznego. Tu inwestorzy mogli zapoznać się z instalacjami produkcyjnymi spółek oraz przekonać się o postępie w realizacji kolejnych inwestycji.

Kliknij, aby powiększyć (Fot. spółka)

Kliknij, aby powiększyć (Fot. stockwatch.pl)

Na koniec inwestorzy mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z Rafałem Zdonem i Mirosławem Siwirskim.

– Stwarzamy naszym inwestorom możliwość bycia w centrum zakładu, bezpośredniego kontaktu ze spółkami. Warto przy okazji przypomnieć, że PCC Rokita była absolutnym pionierem na rynku obligacji detalicznych i od ponad 6 lat regularnie je emituje. W 2016 roku PCC EXOL dołączył do grona emitentów obligacji. W ciągu ostatnich sześciu lat w ramach 19 emisji obligacji pozyskaliśmy łącznie ponad 360 mln zł. Wykupiliśmy obligacje o łącznej wartości ponad 120 mln zł. – podsumował Rafał Zdon, wiceprezes zarządu PCC Rokita.

Kliknij, aby powiększyć (Fot. spółka)

Fot. spółka

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o pccexol, PCCRokita)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR