Eko Export realizuje cztery projekty i kreśli plany na przyszłość

Omawiane walory:

Giełdowy producent mikrosfery jest na etapie realizacji czterech projektów, które mają zapewnić mu skokowy rozwój. Na razie jednak wszystkie są w fazie początkowej i na efekty trzeba jeszcze poczekać. StockWatch.pl z pierwszej ręki dowiedział się o realizowanych projektach i planach na przyszłość.

Eko Export nie chce zwalniać tempa rozwoju – mówi prezes w rozmowie ze StockWatch.pl. Spółka równolegle prowadzi cztery projekty inwestycyjne na różnym poziomie zaawansowanie. Obejmują one inwestycję w Kazachstanie, kooperację z Amerykanami i uruchomienie nowej linii produkcyjnej. Czwarty projekt dotyczy akwizycji. Dowiedzieliśmy się u źródła na jakim etapie są poszczególne przedsięwzięcia.

– Jesteśmy w trakcie realizacji czterech bardzo ważnych dla nas projektów. Trzy z nich są w zasięgu ręki. Pierwszy dotyczy współpracy z amerykańskim partnerem, który jest praktycznie gotowy. Drugi dotyczy naszej inwestycji w Kazachstanie, która zaczyna się materializować. Właśnie ruszył pierwszy transport mikrosfery z jednej z kazachskich firm. Z drugiej firmy pierwsza dostawa powinna ruszyć w przyszłym tygodniu. Szacujemy, że w tym roku możemy z tego źródła pozyskać do 5 tys. ton mikrosfery z każdej z tych firm. Natomiast docelowo rocznie mogłoby to być nawet po około 10 tys. ton. Warto dodać, że w zeszłym roku nasza łączna produkcja wyniosła 8 tys. ton. – ­mówi StockWatch.pl Zbigniew Bokun, dyrektor do spraw rozwoju Eko Export.

>> Sytuację w Eko Exporcie śledzimy na bieżąco >> Wszystkie najważniejsze informacje na temat spółki znajdziesz w serwisie StockWatch.pl

Przy okazji poczynionych inwestycji w Kazachstanie, że spółka nabywając udział w zagranicznych firmach zrobiła to za pośrednictwem prezesa Jacka Dziedzica, który zakupił 51 proc. udziałów EKO Microspheres KZ i EKO SPHERES KZ. Powstały wówczas wątpliwości dlaczego udziałowcem nie został sam Eko Export. Pojawiły się zarzuty, że prezes może zbyć swoje udziały, a spółka nic z tego nie będzie miała. W bilansie ich wyniki nie są konsolidowane, a inwestycja pokazywana jest w krótkoterminowych aktywach finansowych. Przedstawiciele Eko Exportu uspokajają.

–  Jeśli chodzi nabywane udziały w kazachskich spółkach, to pakiety nabył prezes jako osoba fizyczna, z uwagi na korzystniejszy sposób opodatkowania takiej spółki wg prawa kazachskiego. Teraz interpretacja przepisów się zmieniła i w perspektywie miesiąca lub dwóch udziały zostaną przepisane na Eko Export. – podkreśla Zbigniew Bokun.

Kolejne dwa projekty mogą znacząco podnieść potencjał produkcyjny. Dopiero, gdy spółka zrealizuje to co zaczęła, przedstawi strategię dalszego działania.

– Ważnym przedsięwzięciem będzie uruchomienie nowej linii produkcyjnej, która będzie dużo efektywniejsza od starej. Chcemy ją oddać do użytku w drugim półroczu. Ostatni z czterech projektów wiąże się ze znaczącą akwizycją. Prowadzimy w tej kwestii rozmowy i wszystko powinno wyjaśnić się w najbliższych tygodniach. Po rozstrzygnięciu tych wszystkich projektów będziemy chcieli przedstawić rynkowi naszą strategię. – dodaje Zbigniew Bokun.

Na razie poznaliśmy wyniki za I kwartał. Dynamika przychodów i zysków w ujęciu rocznym jest imponująca. Przychody wzrosły z 1,23 mln zł do 6,95 mln zł, a zysk netto z 0,11 mln zł do 0,66 mln zł. Jednak eksperci sugerują, że mogło być lepiej.

– Przychody wyniosły prawie 7 mln zł, co wygląda bardzo dobrze, w porównaniu do pierwszego kwartału roku poprzedniego wygląda wyśmienicie, ale w stosunku do drugiej połowy roku, kiedy przychody kwartalne wynosiły w ok. 11 mln zł to zawód, tym bardziej, że na zapasie na koniec roku było 9,2 mln. Biorąc nawet pod uwagę trudności w dostawach i pozyskaniu, można było sądzić, że spółka sprzeda więcej. Niestety tak się nie stało. Można się martwić poziomem marży handlowej, która niestety spadła do najniższego poziomu od połowy 2010 r. To prawdopodobnie efekt niskiego kursu EUR/PLN, z którym marża handlowa ma wysoką korelację. – ocenia Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl. >> Cały raport znajdziesz tutaj.

Przedstawiciele spółki potwierdzają, że w uzyskaniu lepszego wyniku przeszkodziły różnice kursowei podkreślają, że ogólne spowolnienie gospodarcze nie dotyka Eko Exportu.

– Zysk netto był by jeszcze wyższy, gdyby nie negatywny wpływ różnic kursowych. To obniżyło nasz wynik o 600 tys. zł. Nasza spółka nie odczuwa spowolnienia gospodarczego. Popyt na nasz produkt nie słabnie, bo jest mało firm oferujących mikrosferę wysokiej jakości. Należy też podkreślić, że cena na mikrosferę utrzymuje się w lekkim trendzie wzrostowym. – mówi dyrektor do spraw rozwoju Eko Exportu.

We wtorek notowania spółki radzą sobie ze zmiennym szczęściem. W tym roku mają za sobą marsz w górę zwieńczony ustanawianiem nowych szczytów. Jednak impet do wzrostów został wytracony w kwietniu. Wówczas nastąpiła korekta i od tego czasu kurs ma problem z obraniem kierunku. Niemniej statystyki pozostają imponujące – trzymiesięczna stopa zwrotu to około 50 proc., a sześciomiesięczna sięga 150 proc.

>> W serwisie znajdziesz najnowsze dane finansowe spółki. >> Zobacz obraz fundamentalny Eko Exportu po wynikach w serwisie StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ekoexport, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR