Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Elzab notuje rekordowe wyniki po sukcesie ekspansji na Węgrzech

Opublikowano: 2014-08-11 10:10:47

Omawiane walory:

Producent urządzeń fiskalnych znowu przyspieszył. Drugi kwartał przyniósł spółce trzycyfrową dynamikę wyników. Duża w tym zasługa mocno rosnącego eksportu.

Elzab ma za sobą kolejny udany kwartał. W minionym okresie przychody spółki skoczyły o 165 proc. do 55,2 mln zł, zysk EBIT o 292 proc. do 7,27 mln zł, a zysk netto o 263 proc. do ponad 6 mln zł. Rekordowe wyniki uzyskano w całym I półroczu. Wartość sprzedaży powiększyła się o 84 proc. do 104,2 mln zł. Zysk EBIT i netto rosły w tempie ponad 50-proc. notując odpowiednio 16,3 mln zł i 13,3 mln zł.

W I półroczu cash flow operacyjny wyniósł 30,8 mln zł wobec 12,99 mln rok wcześniej. Na koniec czerwca zobowiązania krótkoterminowe stanowiły 67,99 mln zł, a na koniec zeszłego roku wartość tych zobowiązań opiewała na 37,88 mln zł. Wzrósł także poziom środków i ich ekwiwalentów z 6,6 mln zł do 31,5 mln zł.

Dynamiczny wzrost wyników to w dużej mierze efekt zwiększenia sprzedaży eksportowej. Grupa ruszyła pełną parą ze sprzedażą swoich urządzeń na Węgrzech i ocenia, że osiągnęła na tamtejszym rynku 40 proc. udziałów.

– W III kwartale spodziewamy się również dobrych wyników eksportowych, dzięki rozporządzeniu Ministerstwa Finansów Węgier, które wyznaczyło ostateczny termin na zakup kas fiskalnych w pierwszym etapie fiskalizacji na dzień 31 sierpnia 2014. Deadline nie oznacza jednak dla nas końca fiskalizacji, bowiem spodziewamy się dalszego otwarcia tego rynku w tym lub na początku 2015 roku, kiedy to ruszy planowany przez rząd Węgier kolejny etap fiskalizacji usług, w którym oczywiście też weźmiemy udział. – komentuje Krzysztof Urbanowicz, prezes Elzabu.

>> Wskaźnik C/WK spółki to 2,97 przy średniej dla sektora 1,55 >> Zobacz jak zmieniły się pozostałe wskaźniki Elzabu po wynikach za II kwartał

Elzab zapowiada, że po Węgrzech, kolejnym krajem, na którym chciałby zaistnieć jest Grecja. Spółka liczymy na sprzedaż co najmniej kilku tysięcy kas w przeciągu kilkunastu najbliższych miesięcy.

Grupa nie odpuszcza także rynku polskiego, gdzie w I półroczu sprzedała kilkadziesiąt tysięcy urządzeń. W ocenie Elzabu, początek przyszłego roku zapowiada się obiecująco. Ministerstwo Finansów zdecydowało, że fiskalizacja obejmie kolejne grupy zawodowe m.in. lekarzy, stomatologów, prawników, mechaników samochodowych, kosmetyczki, bez względu na wielkość rocznych obrotów. Istotnym elementem strategii grupy jest rozwój produktów niefiskalnych. Spółka chce zwiększyć udział w tym dynamicznie rozwijającym się sektorze, obejmującym takie urządzenia jak automaty pocztowe, systemy ważące oraz inne produkty elektroniczne.

Poniedziałkową sesję notowania spółki rozpoczęły od przeceny. W tym roku akcje Elzbu zyskały już prawie 100 proc. Niemniej ostatnie tygodnie spędzają w konsolidacji. Natomiast w skali roku dały zarobić 194 proc.

wykres_Elzab

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o elzab)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku