X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Farmacol i Neuca dostały rekomendacje z potencjałem wzrostu

Opublikowano: 2016-10-18 09:23:11

Omawiane walory: , ,

Trigon DM wznowił wydawanie rekomendacji dla dystrybutorów farmaceutyków. Biuro widzi potencjał w akcjach Farmacolu i Neuki, papiery Pelionu radzi sprzedać. 

Nowe rekomendacje dla Farmacolu i Neuki brzmią kupuj. Pierwszej ze spółek wyznaczono cenę docelową na poziomie 58 zł. Wtorkowy kurs odniesienia to 53,22 zł. Jak podaje PAP, spółka pod względem wskaźnika EV/EBITDA i P/E’ na 2016 r. jest zdecydowanie tańsza w porównaniu do pozostałych dwóch hurtowni notowanych na GPW. Dyskonto na P/E występuje pomimo różnic na pozostałym saldzie finansowym wynikających z posiadanych przez Farmacol wysokich nadwyżek pieniężnych, podczas gdy pozostałe hurtownie są zadłużone. Według biura, raczej nie jest prawdopodobne, że nadwyżki te trafią w przyszłości do akcjonariuszy. Pozostaje natomiast ryzyko, że mogą być przeznaczone na inwestycje poza rynkiem. Analitycy wskazują także, że ze względu na najniższy udział kosztów SG&A w przychodach w stosunku do innych dystrybutorów, zahamowany został spadek marży EBITDA występujący od 2013 roku. Ich zdaniem, przy obecnych poziomach marż EBITDA i dobrej sytuacji gotówkowej firma powinna być wyceniana z lekkim dyskontem do wskaźników transakcyjnych jakie miały miejsce na rynku europejskim.

W kontekście Farmacolu warto przypomnieć, że trwa wezwanie ogłoszone przez głównego akcjonariusza Andrzeja Olszewskiego. Skup dotyczy 10.676.280 akcji tej spółki, stanowiących 45,62 proc. ogólnej liczby akcji i uprawniających do 34 proc. głosów na walnym zgromadzeniu, po 47,50 zł za akcję. Niedawno okazało się, że Aviva OFE Aviva BZ WBK, NN OFE, MetLife OFE, OFE PZU i PKO BP OFE nie sprzedadzą akcji Farmacolu w wezwaniu po zaproponowanej cenie. Ich zdaniem nie odzwierciedla ona wartości godziwej.>> więcej o trwającym wezwaniu na Farmacol znajdziesz tutaj

Neuca otrzymała rekomendację z wyceną 430 zł za akcję. Aktualna cena na giełdzie to 373,5 zł. W tym przypadku biuro zauważa, że Neuca jako jedyny dystrybutor farmaceutyczny posiada zdolność do dalszej konsolidacji rynku lub możliwość przejmowania rynku poprzez potencjalną słabość mniejszych podmiotów. Ich zdaniem, zwiększanie udziałów w aptekach niezależnych i w dalszym ciągu rozwój segmentu produktów własnych powinny przełożyć się na wzrost marży brutto. Dodają, że obecnie podejmowane działania budowy trzeciej linii biznesowej wokół badań klinicznych jest słusznym krokiem i będzie istotnym źródłem zwiększenia wyników w kolejnych latach.

Najsłabiej w tym gronie został oceniony Pelion – rekomendacja sprzedaj z ceną docelową na poziomie 40 zł. Na poniedziałkowym zamknięciu cena rynkowa wynosiła 54,69 zł. Biuro jest zdania, że z powodu obecnych uwarunkowań rynkowych w kolejnych latach będzie dochodziło do dalszego spadku poziomu realizowanej przez Pelion marży.

Różnie wygląda w tym roku zachowanie notowań dystrybutorów farmaceutyków. Pod względem trzymiesięcznej stopy zwrotu najlepiej wypada Farmacol ze wzrostem 24-proc. Tuż za nim jest Pelion, który zyskał 23 proc. W tym czasie kurs Neuki wzrósł o 4 proc. Półroczna stopa zwrotu także faworyzuje Frmacol – 25 proc. na plusie. Druga jest Neuca ze wzrostem na poziomie 24 proc., a akcje Pelionu spadły o 1 proc.

wykres_FCL_NEU_PEL

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o FARMACOL, NEUCA, PELION)

 • Neuca odzyska 14,6 mln zł. WSA uznał, że zobowiązanie z tytułu podatku VAT jest przedawnione

  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uchylił decyzję Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego z 30 sierpnia 2018 r. oraz jego wcześniejszą decyzję w zakresie zobowiązania Neuki z tytułu podatku VAT za styczeń 2012 r. WSA uznał, że zobowiązanie w wysokości 9,35 mln zł powiększone o zaległe odsetki jest przedawnione. 

 • Neuca nie utworzy rezerw w zw. z decyzją skarbową, zaskarży ją do WSA

  NEUCA otrzymała decyzję Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu określającą zobowiązanie z tytułu podatku od towarów i usług (VAT) za styczeń 2012 r. w kwocie wyższej od zadeklarowanej o wartość 9,35 mln zł plus odsetki od zaległości podatkowych. NEUCA planuje zaskarżenie powyższej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i nie zamierza tworzyć rezerw na to zobowiązanie. 

 • Neuca liczy na poprawę zysku netto r/r w tym roku

  NEUCA ma nadzieję, że w tym roku uda się zanotować trzycyfrowy zysk netto (w ujęciu mln zł), ale nie chce prognozować dokładnego wyniku, poinformował prezes Piotr Sucharski.

 • Neuca liczy na dodatni wynik operacyjny w linii biznesów pacjenckich w 2018 r.

  NEUCA zanotowała w I kw. dodatni wynik operacyjny w linii biznesów pacjenckich i liczy, że cały rok linia zakończy na plusie. Przejęta w kwietniu spółka Clinmed Pharma, działająca w segmencie badań klinicznych, podwaja skalę biznesu Neuki w tym obszarze i wpłynie pozytywnie na wynik finansowy jeszcze w tym roku, poinformował prezes Piotr Sucharski.

 • Najciekawsze raporty finansowe bieżącego tygodnia

  W najbliższych dniach blisko połowa spółek z WIG20 podzieli się sprawozdaniami finansowymi za IV kwartał i cały ubiegły rok. Języczkiem u wagi będą deklaracje dywidend z zysków wypracowanych w 2017 r.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku