X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

GetBack negocjuje z inwestorami z Izraela i USA udział w kontrowersyjnej emisji akcji

Opublikowano: 2018-03-12 18:49:27

Omawiane walory:

Z najnowszych informacji wynika, że emisją akcji GetBack interesują się inwestorzy z Izraela i USA. Zarząd zamierza negocjować z każdym z nich warunki udziału w ofercie.

(Fot. Spółka)

Giełdowy windykator w poniedziałek po sesji poinformował, że otrzymał informacje o zainteresowaniu akcjami ze strony Leumi Investment Services Inc., Cukierman & Co Investment House Ltd. oraz Shavit Capital Fund. Są to podmioty operujące na rynkach międzynarodowych, zainteresowane zwiększeniem swojej obecności na rynku polskim, w tym w sektorze usług finansowych.

– Tak informowaliśmy wcześniej, spółka jest zainteresowana rozszerzeniem akcjonariatu o kolejnych inwestorów z długoterminową perspektywą inwestycyjną. Cieszy nas uwaga inwestorów dotąd mało aktywnych w naszym kraju. W nadchodzących dniach spółka planuje szereg kolejnych spotkań z inwestorami w Izraelu oraz USA w celu poszerzenia grupy inwestorów zainteresowanych inwestycją w spółkę – powiedział Konrad Kąkolewski, prezes zarządu.

>> Akcje z GPW? 1 PLN +0,08%. Akcje amerykańskie? €0,50 + $0,004 za akcję. Inwestuj z DEGIRO.

Losy ewentualnej emisji akcji rozstrzygną się na walnym, które zwołano na 28 marca. Podczas obrad będzie głosowany projekt uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego w drodze dodruku aż 70 mln nowych walorów. W ten sposób GetBack chce zebrać aż 1 mld zł. Skala rozwodnienia będzie olbrzymia, ponieważ obecnie na kapitał zakładowy składa się 100 mln akcji wycenianych na nieco ponad 1 mld zł.

Jeśli walne wyrazi zgodę, spółka wyemituje dwie transze. Pierwsza obejmie maksymalnie 19.999.999 akcji zwykłych w formie subskrypcji prywatnej. Druga transza przewiduje podwyższenie o maksymalnie 50 mln sztuk. Emisja ta będzie również miała charakter subskrypcji prywatnej, skierowanej do wybranych obecnych i nowych długoterminowych strategicznych inwestorów. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom GetBack

Emisja akcji wzbudza kontrowersje z wielu powodów. Przede wszystkim już sam pomysł dodruku akcji jest sporą niespodzianką dla inwestorów. Spółka nigdy wcześniej nie sygnalizowała planów w tym zakresie. W obu emisjach dotychczasowi akcjonariusze będą też pozbawieni prawa poboru, co z pewnością zaboli tych, którzy kupowali walory w ubiegłorocznym IPO po 18,50 zł za sztukę. Zgodnie z parametrami planowanej emisji, cena nowych akcji powinna wynieść ok. 14,28 zł, czyli o blisko 23 proc. mniej niż w ofercie publicznej. Ostateczna cena emisyjna póki co pozostaje wielką niewiadomą.

Co prawda zarząd przewidział opcję prawa pierwszeństwa w objęciu walorów dla aktualnych akcjonariuszy posiadających co najmniej 0,5 proc. akcji spółki, jednak dla drobnych inwestorów, to żadne pocieszenie. Nawet teraz – po silnej przecenie akcji – próg 0,5 proc. akcji oznacza, że inwestor musiałby mieć papiery spółki za min. 5 mln zł. Dla przeciętnego inwestora to zawrotna suma. Dla porównania warto dodać, że ubiegłorocznym Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów aż 45 proc. respondentów zadeklarowało portfel o wartości poniżej 50 tys. zł. Odpowiedź „powyżej 500 tys. zł” zaznaczyło jedynie 5,2 proc. ankietowanych.

W poniedziałek na zamknięciu sesji notowania GetBack spadły o ponad 2,3 proc. do 10,90 zł.

notowania

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o getback)

 • Tym żyły rynki w 2018 r. Przegląd najważniejszych wydarzeń rynkowych

  Dobiega końca 2018 rok, o którym można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że był nudny. Zaczęliśmy od historycznego rekordu notowań warszawskiej giełdy, ale rok kończymy w świetle afery wokół KNF. Oto najważniejsze wydarzenia rynkowe, które ukształtowały gospodarczy krajobraz w Polsce i na świecie.

 • Jakie szanse na odszkodowanie mają obligatariusze GetBack

  Według obligatariuszy GETBACK, sprawa odpowiedzialności audytora jest przesądzona, bo firma Deloitte nigdy nie ostrzegła ich przed katastrofą. Jednak poszkodowanym wcale nie będzie tak łatwo wywalczyć odszkodowanie. StockWatch.pl sprawdził, jaką odpowiedzialność ponosi audytor za wykonanie badania oraz jak szanse na uzyskanie rekompensaty od Deloitte oceniają przedstawiciele kilku znanych kancelarii prawnych. 

 • Kara od UOKiK to 555 zł mniej dla każdego obligatariusza GetBack

  Kowal zawinił, a Cygana powiesili - znane przysłowie pasuje jak ulał do kary 5 mln zł wymierzonej przez UOKiK. Za nieuczciwe praktyki byłego zarządu zapłacą wierzyciele, którzy już raz stracili na inwestycji w GETBACK. Każdego z nich kara UOKiK może kosztować dodatkowe 555 zł.

 • Idea Bank zawarł ugody z 34 klientami, którzy nabyli obligacje GetBacku

  Idea Bank w ramach procesu polubownego zawarł ugody z 34 klientami, którzy posiadają obligacje GETBACKu, poinformował członek zarządu Idea Banku Tomasz Górski. Bank nie tworzył dodatkowych rezerw na ten cel w III kw.

 • Orlen, CCC i banki ciągną WIG20 w górę, wrócił temat GetBacku

  Duże spółki przełamały swoją słabość i z opóźnieniem reagują na poprawę nastrojów na globalnych rynkach akcji. Dużo mniej entuzjastycznie zachowują się spółki małe i średnie. Na GPW ponownie wróciły tematy "okołoGETBACKowe".Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku