StockWatch.pl

GetBack: Prokuratura jeszcze dziś przedstawi zarzuty Katarzynie M. i Szczepanowi D.-M.

Omawiane walory:

Prokuratura Regionalna w Warszawie jeszcze dziś postawi zarzuty Katarzynie M., byłej dyrektor biura zarządu spółki GetBack oraz Szczepanowi D.-M. prezesowi Polskiego Domu Maklerskiego.

(Fot. mat. prasowe CBA)

Śledztwo ws. afery GetBack nabiera rozmachu. We wtorek rano agenci warszawskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie kolejne podejrzane osoby: Katarzynę M. i Szczepana D.-M. Na polecenie prokuratury przeszukano ich mieszkania i miejsca pracy. CBA zabezpieczyło dowody m.in. w siedzibie Polskiego Domu Maklerskiego oraz siedzibach pozostałych firm zatrzymanego prezesa.

Katarzyna M. jest podejrzana o niszczenie dokumentów firmowych GetBack. Była dyrektor biura zarządu miała zacierać ślady popełnionych przestępstw i pomagać ich sprawcom w uniknięciu odpowiedzialności karnej. Jak podaje prokuratura, w jej wypadku chodzi o przestępstwo z art. 239 par. 1 kodeksu karnego w zbiegu z art. 276 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego, zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Prezesowi Polskiego Domu Maklerskiego prokurator zarzuca m.in. działanie wspólnie i w porozumieniu z podejrzanym Konradem K. na szkodę spółki GetBack. Chodzi o przestępstwo z art. 296 par. 1, 2 i 3 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Polski Dom Maklerski był jedną z instytucji oferujących feralne obligacje wrocławskiej firmy. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom GetBack

– Po przesłuchaniu podejrzanych prokurator podejmie decyzje w przedmiocie zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych, w tym ewentualnego wystąpienia do Sądu z wnioskami o ich tymczasowe aresztowanie. – informuje Prokuratura Krajowa.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Prokuratura Regionalna w Warszawie nie wyklucza dalszych zatrzymań i zarzutów.

Konrad K. i Piotr B. w areszcie

Wcześniej CBA zatrzymało byłego prezesa GetBack Konrada K. oraz współpracującego z nim Piotra B. Były prezes spółki usłyszał m.in. zarzut dotyczący usiłowania doprowadzenia Polskiego Funduszu Rozwoju do niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem, poprzez wprowadzenie w błąd co do faktycznej kondycji finansowej GetBacku i przedłożenia nierzetelnych dokumentów w celu zyskania dla GetBacku pożyczki w kwocie 250 mln zł oraz zarzut wyrządzenia spółce szkody majątkowej na ponad 15 mln zł na podstawie niewykonanych a opłaconych, pozornych umów o świadczenie usług doradczo-marketingowych przy emisji obligacji oraz o współpracy. Kolejny zarzut dotyczy sprawy podobnego charakteru, kwoty co najmniej 7 mln zł i umowy „o świadczeniu usług w zakresie bezpieczeństwa w biznesie”. Zatrzymany przez CBA Piotr B. usłyszał zarzuty dotyczące tej umowy i działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Były prezes GetBack SA usłyszał także zarzut przestępstw dotyczących publicznego rozpowszechnienia nieprawdziwych danych w raporcie bieżącym spółki, które mogły wprowadzać w błąd, co do wartości instrumentów finansowych emitowanych przez spółkę GetBack, wbrew zakazowi takich manipulacji na rynku. Szczegóły zarzutów w swoim komunikacie przekazała prokuratura.

W ubiegłym tygodniu sąd na wniosek prokuratury zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla obu podejrzanych. Konradowi K. grozi maksymalne do 10 lat kary pozbawienia wolności, a Piotrowi B. od roku do 10 lat pozbawienia wolności. >> Czytaj więcej

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getback, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR