GetBack szykuje się do obrony przed wierzycielami

Omawiane walory:

GetBack z publikacją złych informacji czekał do ostatniej chwili. Tuż przed północą spółka ogłosiła, że szykuje się do restrukturyzacji i rozmów z wierzycielami, a raport za 2017 r. przekaże z ponad dwutygodniowym poślizgiem.

GetBack nie ma wyjścia i musi szukać ochrony przed wierzycielami pod parasolem sądu. Spółka już od miesiąca ma problem z terminową spłatą zobowiązań z tytułu obligacji. Wartość przeterminowanego długu z tygodnia na tydzień rośnie. Według ostatniego dostępnego raportu, zaległość względem obligatariuszy przekracza już 90 mln zł. Lada chwila okaże się, że ta kwota drastycznie wzrośnie, ponieważ dla niektórych serii obligacji prawdopodobnie połamane zostały kowenanty typu cross-default. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom GetBack

Zgodnie z nowym prawem upadłościowym niewypłacalnym dłużnikiem jest podmiot, który zalega z regulowaniem wymagalnych zobowiązań dłużej niż 3 miesiące. Po tym terminie wierzyciele mogą wnioskować do sądu o ogłoszenie upadłości. Z punktu widzenia spółki znacznie bardziej korzystne jest postępowanie restrukturyzacyjne, które daje szansę na przetrwanie i właśnie do takiego szykuje się zarząd GetBacku.

– Zarząd GetBack informuje, że w dniu 30.04.2018 r. podjął decyzję o przystąpieniu do prac nakierowanych na sporządzenie dokumentów (tj. w szczególności analiz, planów, wniosków, etc.) związanych z restrukturyzacją emitenta w rozumieniu przepisów ustawy z dnia z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. z 2017 r., poz. 1508, ze zm.). Powyższa decyzja podyktowana została potrzebą ochrony praw i interesów spółki, akcjonariuszy oraz kontrahentów emitenta w obliczu kumulacji zdarzeń zaistniałych w ostatnim czasie, a zakomunikowanych w ostatnich raportach bieżących – poinformował GetBack w raporcie. 

Wspomniana w komunikacie Ustawa rozróżnia 4 tryby zawierania układu z wierzycielami, ale spółka nie sprecyzowała, w którym będzie próbowała porozumieć się obligatariuszami i bankami. Najmniej sformalizowany i toczący się w dużej mierze poza sądem jest wniosek o zatwierdzenie układu, natomiast najostrzejszą formą (z głęboką restrukturyzacją) jest sanacja prowadzona przez nadzorcę pod ścisłą kontrolą sądu restrukturyzacyjnego.

GetBack z publikacją złych informacji czekał do ostatniej chwili.

Raportu wciąż brak

Kelejna informacja przekazana tuż przed majówką to opóźnienie raportu rocznego. Pierwotnie sprawozdanie finansowe za 2017 r. miało pojawić się 30 kwietnia, natomiast obecnie spółka planuje przekazać raport do 15 maja. Jednym z powodów opóźnienia publikacji są oczywiście zmiany w zarządzie, ale drugim i chyba ważniejszym brak opinii biegłego rewidenta.

Raport roczny za 2017 r. i skonsolidowany raport roczny za 2017 rok nie mogą zostać opublikowane z uwagi również na okoliczność braku opinii firmy audytorskiej (która to opinia nie została fizycznie sporządzona do dnia 30 kwietnia 2018 r. i zostanie sporządzona przez firmę audytorską w terminie późniejszym, tj. jeszcze przed przekazaniem raportu rocznego za 2017 rok i skonsolidowanego raportu rocznego za 2017 rok do wiadomości publicznej) potwierdzającej to, iż roczne sprawozdanie finansowe i skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2017 r. zostały sporządzone zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości i zbadane przez firmę audytorską, zgodnie z obowiązującymi przepisami i standardami zawodowymi. – tłumaczy spółka.

Przesunięcie raportu oznacza również, że notowania akcji i obligacji GetBacku pozostaną zawieszone jeszcze przez minimum dwa tygodnie. Przypomnijmy, że Komisja Nadzoru Finansowego uzależniła wznowienie handlu od publikacji raportu rocznego. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku Porozumienia Obligatariuszy GetBack

Najmniej ważną i spodziewaną informacją jest odstąpienie przez jednego z partnerów spółki od dwóch umów przedwstępnych dotyczących nabycia pakietów wierzytelności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o getback)

 • BFG: Przejęcie Idea Banku nie zamyka drogi do dochodzenia roszczeń od GetBacku

  Przymusowa restrukturyzacja Idea Banku i jego przejęcie przez Bank Pekao to najbezpieczniejsze rozwiązanie z punktu widzenia deponentów Idea Banku i stabilności sektora finansowego w Polsce. Proces ten nie zamyka drogi do dochodzenia roszczeń przez klientów, którzy nabyli obligacje GETBACK za pośrednictwem Idea Banku - roszczenia te nie zostały przeniesione do Banku Pekao.

 • GetBack wypłaca obligatariuszom pierwsze raty układowe Symboliczny moment dla poszkodowanych obligatariuszy. Pod koniec grudnia wrocławska spółka windykacyjna ruszyła z wypłatą pierwszych dwóch rat gotówkowych dla posiadaczy feralnych obligacji.
 • Jest pierwszy akt oskarżenia w sprawie afery GetBack

  Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała dziś do sądu pierwszy akt oskarżenia w sprawie tzw. afery GETBACK. Wśród oskarżonych są prezesi GETBACKu, Idea Banku oraz Leszek Cz.

 • UOKiK wydał 3 decyzje dot. Getin Noble Bank, nałożył m.in. ponad 7 mln zł kary

  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał trzy decyzje wobec Getin Noble Banku. Dotyczą one uznania klauzul modyfikacyjnych za niedozwolone postanowienia umowne, jednostronnej zmiany umów o kredyt hipoteczny oraz wprowadzania w błąd podczas oferowania obligacji GETBACK, podał UOKiK. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na GNB karę finansową wysokości ponad 7 mln zł. Nakazał także, aby bank wypłacił rekompensatę osobom, które nabyły obligacje GETBACK za jego pośrednictwem.

 • RMF FM: Prokuratura zabezpieczyła majątek Leszka Czarneckiego.

  Według informacji RMF FM, Prokuratura Regionalna w Warszawie zajęła znaczny majątek Leszka Czarneckiego w związku z śledztwem dot. afery GETBACK. W czwartek akcje spółek kontrolowanych przez milionera tracą na wartości.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR