Giełdy złapały wiatr w żagle, w grze PKO BP i mBank

Omawiane walory: , ,

Dobre nastroje na światowych giełdach oraz zapowiedź dywidendy i wyższe od prognoz zyski PKO BP, stoją za dzisiejszym wzrostami na GPW. W centrum uwagi są jeszcze dwa inne banki: mBank i Santander Bank Polska.

pko bp, mbank, santander bank polska, komentarz, akcje, indeksy

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Pierwsza połowa środowej sesji przy ulicy Książęcej upłynęła pod znakiem wzrostów. Ton wydarzeniom nadawały głównie największe spółki, ze wskazaniem na sektor bankowy. O godzinie 12:20 indeks WIG20 rósł o 0,9 proc. do 2.125 pkt., WIG miał wartość 58.198 pkt. (+0,66 proc.), mWIG40 4.102 pkt. (+0,18 proc.), a sWIG80 12.800 pkt. (+0,08 proc.).

Wzrosty w Warszawie korelowały z podobnym zachowaniem na prawie wszystkich europejskich parkietach, w tym tych w Frankfurcie (DAX +0,8 proc.) i Paryżu (CAC40 +0,4 proc.). Wpisywały się we wzrosty na chińskim rynku akcji. Jak również we wczorajsze, wprawdzie niewielkie, ale i tak przynoszące nowe historyczne maksima, wzrosty indeksów na Wall Street.

Poprawa nastrojów na rynkach finansowych to efekt informacji o spowolnieniu rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa w Chinach, co w sposób uzasadniony budzi nadzieje na rychłą zmianę trendu , a w nieco dalszej przyszłości na całkowite opanowanie sytuacji.

Swoje pięć groszy dołożył wczoraj również szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej, który występując na forum Komisji ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów, gdzie przedstawił półroczny raport Fed nt. polityki monetarnej, dobrze ocenił kondycję gospodarki USA. Zasygnalizował również, że na chwilę obecną nie potrzebuje ona już dalszego dostosowywania stóp procentowych.

Jednak  dużo większy wpływ na nastroje na GPW niż rynki globalne ma w środę PKO BP. Akcje tego największego banku drożeją o 4,26 proc. do 36,67 zł, ciągnąc w górę nie tylko WIG20, ale również subindeks WIG Banki (+1,4 proc.; najwyżej od 2,5 miesiąca). Skok notowań PKO BP to reakcja na lepsze od oczekiwań wyniki finansowe banku i informacje o dywidendzie.

W IV kwartale 2019 roku zysk netto PKO BP wprawdzie obniżył się o 28,3 proc. w skali roku do 723 mln zł, ale był o 9,7 proc. wyższy niż szacowali to analitycy ankietowani przez PAP Biznes (658,9 mln zł). Prezes banku, Zbigniew Jagiełło, w liście do akcjonariuszy poinformował, że bank spełnia kryteria wypłaty dywidendy do 50 proc. zysku z 2019 roku (4,03 mld zł), a dodatkowo rozważa wypłatę 1,67 mld zł niepodzielonego zysku z 2018 roku.

Sytuacja na wykresie dziennym PKO BP jest korzystna dla posiadaczy akcji. Kurs wybił się bowiem górą z trwającej prawie 2 miesiące konsolidacji, która przybrała formę lekko wzrostowego kanału z górnym ograniczeniem na poziomie 36,10 zł. Jednocześnie została przełamana strefa oporu tworzona przez dołek z października. To otwiera drogę do dalszych wzrostów. W optymistycznym scenariuszu akcje mogą wrócić do lokalnego szczyty z listopada, czyli do 39,98 zł.

PKO BP nie jest jedynym bankiem, który absorbuje dziś uwagę inwestorów na GPW. Po drugiej stronie barykady znalazł się mBank. Jego akcje tanieją o 4,3 proc. do 377,60 zł, wciąż jednak pozostając w szerokim przedziale wahań z ostatnich 4 miesięcy. Sama przecena jest natomiast reakcją na medialne doniesienia, że niemiecki Commerzbank może odłożyć sprzedaż mBanku, gdyż otrzymał zaledwie jedną poważną ofertę jego zakupu, przez co może mieć problem z wynegocjowaniem satysfakcjonującej go ceny za polski bank. Wizja odłożenia sprzedaży mBanku, przy okazji dodatkowo wspiera również kurs opisanego wcześniej PKO BP, a także Pekao (+1,5 proc.), które to banki były brane pod uwagę przy jego repolonizacji.

Temat repolonizacji pojawił się dziś również przy okazji Santander Bank Polska. Zgodnie z prasowymi doniesieniami, hiszpańska grupa bankowa rozważa sprzedaż swoich polskich aktywów. Sam zainteresowany temu zaprzecza. Jednak kto wie, czy po ewentualnym fiasku sprzedaży mBanku, taki temat faktycznie nie pojawi się na stole. Akcje Santander Bank Polska dziś tanieją o 0,9 proc. do 307,20 zł.   

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mBank, pkobp, sanpl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR