Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Główny akcjonariusz Ursusa tłumaczy się z podejrzeń o insider trading

Opublikowano: 2019-04-11 13:23:38

Omawiane walory:

Pol-Mot Holding nie zgadza się z ustaleniami i twierdzeniami Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącymi zarzutu wykorzystania informacji poufnej w związku z obrotem akcjami Ursusa przez Pol-Mot Auto.

(Fot. fb/Ursus)

Przypomnijmy, że we wtorek Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oraz zdecydowała o blokadzie rachunku maklerskiego i pieniężnego spółki POL-MOT Auto. Zdaniem nadzoru, w spółce doszło do wykorzystania informacji poufnej w związku z obrotem akcjami Ursusa. Chodzi o wydarzenia z marca br., gdy komornik dokonywał zajęcia majątku, spółka POL-MOT Auto masowo wyprzedawała akcje Ursusa na GPW, a inwestorów o całej sprawie poinformowano po fakcie. Komisja Nadzoru Finansowego nie uwierzyła w ten „zbieg okoliczności”. Urząd wyliczył też szereg powiązań osobowych pomiędzy spółką POL-MOT Auto a Ursusem. Kilka osób posiada też dostęp do informacji poufnych w spółce Ursus. Holding w opublikowanym właśnie oświadczeniu zapewnił, że „informacjami poufnymi zarządza w sposób restrykcyjny” i że osoby fizyczne wchodzące w skład organów Pol-Mot Auto nie miały dostępu do informacji poufnych Ursusa. Samą sprzedaż akcji uzasadnił potrzebą uregulowania zobowiązań podatkowych z tytułu VAT i składek ZUS.

– Jest całkowicie nieuprawnione wysnuwanie wniosków o rzekomym wykorzystaniu informacji poufnej z tej tylko okoliczności, że niektóre osoby z organu nadzorczego Ursus są zarazem członkami analogicznego organu w POL-MOT Auto, bądź że osoby powiązane więzami rodzinnymi kierują niektórymi spółkami grupy – czytamy w oświadczeniu POL-MOT Holdingu.

11 marca do Ursusa wpłynęło pismo od komornika sądowego m.in. z wezwaniem do zapłaty 10 mln zł wraz z odsetkami na rzecz PKO BP oraz informacją o wszczęciu egzekucji z rzeczy ruchomych oraz nieruchomości spółki. Zarząd nie opublikował tej informacji. Zamiast tego jeszcze tego samego dnia zdecydował o opóźnieniu obowiązku przekazania do wiadomości publicznej informacji.

– Utajnienie komunikatu było uzasadnione faktem bezprawności działania komornika, ponieważ spółka Ursus jest w toku przyspieszonego postępowania układowego i z tego powodu bank PKO BP ani komornik nie mógł skutecznie wszcząć wspomnianej egzekucji. Stanowisko zarządu Ursus zostało potwierdzone w postanowieniu Sądu Gospodarczego w Lublinie, który zawiesił postępowanie egzekucyjne – czytamy w oświadczeniu POL-MOT Holdingu.

POL-MOT Holding zapowiedział też, że będzie dochodził ochrony prawnej dobrego imienia przed sądem.

– Radykalne posunięcia banku PKO BP w stosunku do spółek Grupy POL-MOT Holding, odbiegające od postawy innych, w tym zagranicznych, banków, nieadekwatne do zaistniałej sytuacji zachowanie Komisji Nadzoru Finansowego, nagłaśnianie wydarzenia przez media związane z bankowością oraz ferowanie bezpodstawnych wyroków w tej sprawie uważamy za niedopuszczalne i zagrażające egzystencji spółki Ursus – dodano.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o ursus)

 • Super Środa na giełdach, gorąco na Ursusie i PGO

  Pierwsze godziny notowań na GPW upływają pod znakiem umiarkowanych wzrostów. Po tym jak wczoraj krwi inwestorom napsuł duet Trump - MFW, dziś ponownie globalne temat mogą przesądzić o losach sesji. Szykuje się prawdziwa Super Środa na giełdach. 

 • Afera w Ursusie: KNF złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

  Komisja Nadzoru Finansowego zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wykorzystania informacji poufnej w związku z obrotem akcjami URSUSa oraz zdecydowała o blokadzie rachunku maklerskiego i pieniężnego spółki POL-MOT Auto. Sprawa dotyczy wydarzeń z marca br. 

 • Szybka korekta po wejściu na szczyt, w grze Ursus i Auto Partner

  Ostatnie sesje tak mocno rozgrzały emocje na GPW, że najmniejsze cofnięcie rynku inwestorzy natychmiast wykorzystują do kupna akcji. Po słabszym starcie notowań, w południe indeksy WIG i WIG20 wyszły ponad kreskę. Niestety "zielone zamknięcie", pomimo dobrego zachowania banków, nie jest jeszcze przesądzone. Na szerokim rynku wyróżnia się URSUS i Auto Partner.

 • Ursus przedstawił plan wyjścia z kryzysu

  URSUS opublikował plan restrukturyzacyjny oraz propozycje układowe, które zakładają podział wierzycieli na 7 grup oraz sanację spółki m.in. poprzez lokalizację produkcji w jednym miejscu, produkcję ograniczonego asortymentu i produkcję traktorów o mniejszej mocy u kooperantów koreańskiego i tureckiego.

 • Ursus nie sprzeda spółki zależnej Ursus Bus

  Wygasła wstępna umowa sprzedaży wszystkich posiadanych przez URSUS akcji spółki zależnej URSUS Bus za 34-34,5 mln zł.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku