GPW dała się porwać hossie. Wzrostowa szarża banków i CD Projektu

Omawiane walory: , , , , ,

Nowe rekordy na giełdach w USA, Japonii i Niemczech wspierają nastroje w Warszawie. We wtorek lokomotywą polskiego parkietu są banki, na których ruszyła gra pod pierwsze od wielu lat podwyżki stóp procentowych.

Mapa rynku – stan na godzinę 12:30. Źródło: ATTrader.pl

Wtorkowa sesja na giełdzie w Warszawie rozpoczęła się od mocnego akcentu strony popytowej. W górę idą wszystkie indeksy, a najwięcej zyskują giganci z WIG20. W południe indeks blue chipów rósł o 1,75 proc. do 2.559,85 pkt., atakując godzinę wcześniej październikowy szczyt na 2.566 pkt. W tym czasie reprezentujący szeroki rynek WIG rósł o 1,4 proc. do 65.477 pkt., mWIG40 o 1,2 proc. do 4.912,2 pkt., a sWIG80 o 0,2 proc. do 14.134,9 pkt.

U źródeł poprawy sentymentu w Warszawie znalazły się optymistyczne wieści płynące z globalnych parkietów. W poniedziałek amerykańskie indeksy wyznaczyły nowe historyczne rekordy na fali informacji o przejęciach w branży technologicznej (Broadcom chce przejąć Qualcomm). Dziś natomiast japoński indeks Nikkei 225, po wzroście o 1,7 proc., zamknął się na najwyższym poziomie od stycznia 1992 roku, a niemiecki indeks DAX rozpoczął dzień od wyznaczenia nowego historycznego maksimum. To wszystko wkomponowuje się w obserwowaną już wczoraj poprawę nastrojów, za którą stał większy popyt na akcje banków.

Banki za sterami hossy

We wtorek ponownie sektor bankowy ciągnie w górę warszawską giełdę. Liderami w WIG20 są akcje BZ WBK (+5,5 proc.), mBanku (+4,1 proc.), PKO BP (+3 proc.) i Alior Banku (+2,6 proc.). Udaną sesję zalicza też Tauron (+2,7 proc.) i Cyfrowy Polsat (+2,6 proc.). Obserwowany wczoraj i dziś run na sektor finansowy związany jest pośrednio ze startującym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej. A dokładnie z oczekiwaniami na to, że w przyszłym roku stopy procentowe w Polsce zaczną rosnąć, co pozytywnie przełoży się na wyniki banków.

Dziś dobrze radzą sobie wszystkie spółki z WIG20, które są notowane na plusach. W tej grupie najsłabiej zachowują się przedstawiciele segmentu surowcowego. Mianowicie KGHM (+0,1 proc.), PKN Orlen (+0,6 proc.) i Lotos (+0,6 proc.).

Zwraca uwagę, że oprócz silnie rosnącego WIG20, dobrze radzi sobie segment spółek średnich, a małe spółki nie tracą na wartości. To poszerzenie rynku może sugerować, że w kolejnych dniach ruch w górę będzie kontynuowany.

Indeks mWIG40, który odrobił już ponad połowę strat z października, w górę również ciągną przedstawiciele sektora bankowego. Akcje Banku Handlowego drożeją o 4,4 proc., a Banku Millennium o 4,9 proc. W gronie rosnących firm jest też jeszcze Getin Noble (+0,6 proc.) i ING Bank Śląski (+1,1 proc.). Ponadto dobrze spisuje się Emperia (+4,3 proc.), Grupa Azoty (+3,2 proc.) i CD Projekt, którego kurs rośnie o blisko 3 proc. W szczytowym momencie za jeden walor producenta gier wideo płacono rekordowe 125 zł. W ogonie znalazła się natomiast Neuca (-2,9 proc.) i Pfleiderer Group (-1,9 proc.), Trakcja (-1,7 proc.) i Sanok (-1,2 proc.).

notowania

Najsłabiej radzi sobie natomiast indeks sWIG80, który jednak próbuje dziś odreagowywać poniedziałkowe straty. W indeksie tym wyróżnia się Cormay (+5,85 proc.), CFI (+5,7 proc.) i PBG (+4,3 proc.).

Popyt rozdaje karty

Klarowne nastroje na światowych giełdach i wyraźnie zarysowujący się liderzy wzrostów w Warszawie (sektor bankowy) oznaczają, że w dniu dzisiejszym wszystkie karty zostały już rozdane. Szczególnie, że w kalendarium brakuje publikacji makroekonomicznych, które mogłyby w kolejnych godzinach odwrócić nastroje i losy sesji. Jest też wątpliwe, że zdołają to uczynić liczne dziś wypowiedzi bankierów centralnych. Stąd też układ sił na GPW do końca dnia już raczej się nie zmieni. Sesja zakończy się wzrostami. Jedyną niewiadomą jest to, jak mocne będą to wzrosty.
Obserwując mocne wzrosty banków i WIG20 atakujący październikowy szczyt nie należy tez popadać w nadmierny huraoptymizm. Nie można zapominać o relatywnej słabości polskiego rynku akcji na tle głównych światowych parkietów, jaką obserwujemy od wielu miesięcy. Zwłaszcza nie można zapominać o słabości małych i części średnich spółek. Dlatego dzisiejszy atak popytu trzeba traktować podobnie jak kilka innych w ostatnich miesiącach. Jego efektem zapewne będzie przełamanie przez WIG20 październikowego maksimum i podejście pod poziom 2.600 pkt., gdzie nastąpi zwrot. Indeks dużych spółek bowiem dość regularnie, bo w miesięcznych odstępach czasu, wyznacza nowe szczyty, po czym zaczyna się duża realizacja zysków.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, bzwbk, CDPROJEKT, handlowy, mBank, pkobp, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR