X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Grupa Lotos chce przedstawić plan redukcji długu w połowie 2019 r.

Opublikowano: 2018-08-09 14:08:46

Omawiane walory:

Grupa Lotos planuje przedstawić w połowie przyszłego roku plan redukcji swojego zadłużenia, poinformował wiceprezes ds. finansowych Robert Sobków.

(Fot. mat. prasowe)

– Staramy się systematycznie zmniejszać nasze zadłużenie, a dodatkowo jesteśmy na etapie przygotowywania planu jego większej redukcji. Wydaje się, że w połowie przyszłego roku będziemy mogli go przedstawić, a później pokazać pierwsze efekty – powiedział Sobków podczas konferencji prasowej.

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Dodał, że w ostatnim kwartale dług nie uległ wyraźnej zmianie, a wahania są efektem przede wszystkim różnic kursowych.

Spółka podała dziś w prezentacji wynikowej, że jej dług netto wyniósł na koniec czerwca br. 2,8 mld zł wobec 2,5 mld zł na koniec 2017 r. i 4,8 mld zł na koniec 2016 r. Wskaźnik długu netto do EBITDA wg LIFO (oczyszczonej ze zdarzeń jednorazowych) wyniósł odpowiednio: 0,9x, 0,8x i 1,9x.

Zadłużenie netto obejmuje oprocentowane kredyty, pożyczki, zobowiązania z tytułu leasingu finansowego oraz obligacje, skorygowane o wolną gotówkę.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Lotos wyniosły 24,18 mld zł w 2017 roku.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Lotos)

 • Powrót spadków na giełdach, czerwony PGNIG, Lotos i Orbis

  Silne spadki wróciły na Wall Street, na rynkach ponownie pojawił się strach o Włochy, a wzrost gospodarczy w Chinach okazał się niższy od prognoz. W takich warunkach spadki na GPW nie mogą dziwić. W WIG20 mocno traci PGNIG i LOTOS, a na szerokim rynku negatywnie wyróżnia się Orbis oraz spółki Leszka Czarneckiego.

 • Dziś na GPW warto obserwować spółki rafineryjne i surowcowe

  Po wczorajszym szumie medialnym dotyczącym zmiany kwalifikacji polskiego rynku na rozwinięty, dzisiaj inwestorzy na GPW powinni głównie zajmować się spływającymi danymi ekonomicznymi. Sytuacja WIG i WIG20 jest niepewna. Pozostając w trendzie horyzontalnym, inwestorzy z rezerwą podchodzą do poważniejszego kupna akcji. Dziś warto obserwować spółki rafineryjne i surowcowe.

 • Na GPW strach silniejszy od chciwości, w grze Altus TFI i Lotos

  Mimo olbrzymiego wyprzedania w segmentach małych i średnich spółek oraz poprawy nastrojów na świecie, chętnych do kupowania przecenionych akcji brakuje. Korekta wzrostowa prędzej czy później się pojawi, ale ta słabość GPW jest bardzo złą wróżbą na przyszłość.

 • Rosną szanse na techniczne odbicie, w grze JSW i rekordowo tanie spółki energetyczne

  We wtorek przed południem WIG20 traci ponad 1 proc., ale spora w tym zasługa odcięcia dywidend od akcji PZU i LOTOSu. W szerszej perspektywie rynek jest już mocno wyprzedany, a to stwarza dobrą okazję do przynajmniej korekcyjnego odbicia na GPW.

 • Bessa zbiera krwawe żniwo. Wrze na spółkach gamingowych, Rafako i Altus TFI

  Warszawska giełda kończy tydzień w nerwowej atmosferze. Przed południem wszystkie główne indeksy są na minusach. Największe straty notuje mWIG40, który walczy dziś o utrzymanie się powyżej okrągłego poziomu 4.000 pkt.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku