Gryglas, MAP: Chcemy znacząco zwiększyć udział Skarbu Państwa w PKN Orlen po fuzji z Lotosem

Omawiane walory: ,

Ministerstwo Aktywów Państwowych będzie chciało w toku procesu połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos doprowadzić do znaczącego zwiększenia udziału Skarbu Państwa w połączonej grupie, zapewnił wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

pknorlen,lotos, map, gryglas, fuzja,

Gryglas, MAP: Chcemy znacząco zwiększyć udział Skarbu Państwa w PKN Orlen po fuzji z Lotosem

– MAP bardzo ściśle kontroluje proces połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos. Nasza pozytywna decyzja dla tej transakcji będzie uzależniona od trzech elementów: kiedy będą znane ostateczne warunki, dokonamy oceny czy jest ona korzystna z punktu widzenia Skarbu Państwa i łączących się podmiotów – jakiekolwiek zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski będzie oznaczało brak zgody na połączenie – i wreszcie, w toku transakcji będziemy chcieli doprowadzić do znacznego zwiększenia udziału Skarbu Państwa w połączonej grupie – powiedział Gryglas w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.

>> Co dalej z kursem akcji Orlenu – analiza techniczna na życzenie

Obecnie udział Skarbu Państwa w PKN Orlen wynosi 27,52 proc., a w Grupie Lotos 53,19 proc.

– Wbrew obawom części posłów, ta transakcja to szansa na przetrwanie dla Lotosu, bo takie firmy, zarządzające jedną rafinerią, nie udźwigną trudności związanych z koronawirusem oraz szerzej z Europejskim Zielonym Ładem – dodał członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych Janusz Szewczak.

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r., podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. W listopadzie 2018 r. PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej wstępną wersję wniosku o zgodę na koncentrację, a jego ostateczną wersję – na początku lipca 2019 r. Dodatkowo, pod koniec sierpnia 2019 r. podpisane zostało porozumienie pomiędzy PKN Orlen, a Skarbem Państwa i Grupą Lotos określające ramową strukturę transakcji przejęcia gdańskiej spółki. 14 lipca 2020 r. PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 29,49 mld zł w 2019 r.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Lotos, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • WIG20 traci okazję na mocniejsze odbicie, w grze PGE, Tauron i Lotos

  Koncerny energetyczne drożeją po ponownym odgrzaniu tematu wyłączenia aktywów węglowych, a spółki paliwowe odreagowują spadki, w czym pomagają wyniki LOTOSu. W to wszystko wpisuje się poprawa nastrojów na globalnych rynkach akcji.

 • Grupa Lotos miała szacunkowo 0,43 mld zł oczyszczonej EBITDA LIFO w III kwartale 2020 r.

  Grupa LOTOS odnotowała skonsolidowany oczyszczony wynik EBITDA LIFO w wysokości 0,43 mld zł w III kwartale 2020 r., podała spółka, prezentując szacunkowe dane. Według tych danych, przychody w III kw. br. wyniosły 5,4 mld zł.

 • Fenomenalny debiut Allegro na GPW, w tle przecena PGE i Lotosu

  Świetny debiut Allegro, rosnące małe i średnie spółki, przy równocześnie taniejących blue chipach - tak najkrócej można podsumować poniedziałkową sesję na GPW. Sesję, która już jest rozstrzygnięta. Prawdziwe emocje dopiero jednak przed nami. To będzie naprawdę gorący tydzień.

 • DM BOŚ zaleca kupno akcji trzech największych spółek paliwowych na GPW

  Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ w raporcie z 1 października zalecił kupno akcji PGNiG, Orlenu i LOTOSu. W dwóch pierwszych wypadkach ceny docelowe zakładają wzrost odpowiednio o 17 proc. i 24 proc. Prawdziwą okazją inwestycyjną jest LOTOS. Zdaniem analityka, akcje gdańskiej spółki w perspektywie roku mogą podwoić swoją wartość.

 • Mały lockdown daje w kość warszawskiej giełdzie, mocne spadki JSW i CCC Od mocnej przeceny rozpoczęła się sesja w Warszawie. To kontrastuje z zieloną Europą. Indeksy w dół ciągnie słaby sentyment na GPW, niepokojące wieści ze spółek i obawy przed konsekwencjami pandemii koronawirusa. I jedynie spółki covidowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów, co samo w sobie też jest złą wróżbą dla GPW.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR