X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Historyczny awans. Polska dołączy do grupy rynków rozwiniętych w indeksach FTSE Russell

Opublikowano: 2017-09-30 14:15:57

FTSE Russell ogłosiła właśnie, że we wrześniu 2018 roku przekwalifikuje Polskę z rynków rozwijających się (emerging markets) do rozwiniętych (developed markets). To pierwszy przypadek zakwalifikowania do elitarnego grona kraju z Europy Środkowo-Wschodniej.

Polska na listę obserwacyjną w celu ewentualnego przekwalifikowania na status rynku rozwiniętego trafiła we wrześniu 2011 r. O rewizji klasyfikacji przesądziła pozytywna ocena agencji indeksowej FTSE Russel szeregu czynników.

Agencja indeksowa FTSE Russell ogłosiła w nocy 29 września 2017 r. wyniki corocznej klasyfikacji krajów pod względem statusu rozwoju. Polska została przekwalifikowana z emerging markets do developed markets i dołączy do grupy 25 najbardziej rozwiniętych światowych rynków, do których zaliczane są m.in. Niemcy, Francja, Japonia, Australia i Stany Zjednoczone. Decyzja wejdzie w życie we wrześniu 2018 r., zapewniając okres przejściowy na przystosowanie się do zmiany statusu.

– Przekwalifikowanie Polski do rynków rozwiniętych to docenienie rozwoju polskiej gospodarki i naszego rynku kapitałowego oraz ważny krok w jego rozwoju. Polska posiada wszystkie zalety rynków rozwiniętych, m.in. bezpieczeństwo obrotu i usług post-transakcyjnych oraz rozwiniętą infrastrukturę. GPW funkcjonuje w oparciu o nowoczesny system transakcyjny, a spółki notowane na giełdzie spełniają wysokie standardy w zakresie ładu korporacyjnego i komunikacyjnego. Dodatkowo, dynamiczny rozwój polskiej gospodarki jest dobrym argumentem do inwestowania na naszym rynku przez globalnych inwestorów. – powiedział Marek Dietl, nowy prezes zarządu GPW.

Polska na listę obserwacyjną w celu ewentualnego przekwalifikowania na status rynku rozwiniętego trafiła we wrześniu 2011 r. O rewizji klasyfikacji przesądziła pozytywna ocena takich czynników jak otoczenie regulacyjne, infrastruktura i jakość rynku kapitałowego, kształt systemu depozytowo-rozliczeniowego, rozwój rynku instrumentów pochodnych oraz wysoki dochód narodowy brutto.

Polska/Dochód narodowy brutto w dolarach PPP (Źródło: Bank Światowy/Google)

Do indeksów FTSE Russell benchmarkują się wiodące światowe fundusze inwestycyjne. Kwalifikacja wiąże się potencjalnie z przesunięciem spółek w ramach indeksów FTSE, grupujących spółki z rynków rozwijających się, do indeksów grupujących spółki z rynków rozwiniętych.

Goldman Sachs podniósł prognozę wzrostu PKB Polski do 4,4 proc. w 2017 r. >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Polska jest wciąż klasyfikowana przez agencję indeksową MSCI jako rynek rozwijający się, dzięki czemu znacznie poszerza się spektrum inwestorów zainteresowanych polskim rynkiem.

Decyzja agencji indeksowej FTSE Russell to kolejny dowód uznania zagranicznych instytucji pod adresem polskiej gospodarki. W piątek Goldman Sachs po raz kolejny podniósł prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski. Analitycy banku szacują, że w tym roku Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrośnie o 4,4 proc., a w 2018 roku o 3,6 proc. Tymczasem jeszcze na początku września zakładali oni, że będzie to odpowiednio 4,3 proc. i 3,5 proc.

Klasyfikacja rynków wg FTSE Russell. Stan na wrzesień 2017 r.

*Poland to be promoted to Developed market status, effective from September 2018.
**Kuwait to be promoted to Secondary Emerging market status, commencing from September 2018.
Źródło: FTSE Russell

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku