Idea Bank pokazał zysk. Kurs akcji rośnie w dwucyfrowym tempie

Omawiane walory:

W II kwartale Idea Bank zanotował pierwszy od dawna zysk na poziomie netto. Mimo poprawy, bank wciąż nie spełnia wymogów kapitałowych i pilnie potrzebuje inwestora.

Idea, bank, wyniki, zysk, wskaźniki

W II kwartale Idea Bank zanotował pierwszy od dawna zysk na poziomie netto. Mimo poprawy bank wciąż nie spełnia wymogów kapitałowych.

Idea Bank odnotował 1,28 mln zł skonsolidowanego zysku netto z działalności kontynuowanej przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2019 r. Względem poprzednich okresów to olbrzymia poprawa. W II kwartale 2018 r. bank zanotował ponad 382 mln zł straty, a w I kwartale br. strata wyniosła 81 mln zł.

– Wypracowany zysk jest efektem m. in. poprawy wyniku odsetkowego, spadku kosztów działania i obniżenia kosztów ryzyka. Niezwykle istotny jest krótki czas, w jakim udaje się poprawić wyniki. Potwierdza to tezę, że obecna kadra menadżerska doskonale zna bank, wie, gdzie są jego mocne strony i w jaki sposób przeprowadzić tę instytucję przez bieżące problemy – powiedział prezes Jerzy Pruski, cytowany w komunikacie.

Wynik z tytułu odsetek wzrósł r/r o 7,5 mln zł do 157,57 mln zł. Z kolei wynik z tytułu prowizji i opłat sięgnął 22,49 mln zł wobec -190,88 mln zł rok wcześniej. Aktywa razem banku urosły r/r o 0,4 proc. do 20,55 mld zł na koniec czerwca.

Idea Bank podkreśla, że „z determinacją” realizuje program, którego strategicznym celem jest uzyskanie trwałej rentowności i odbudowa wskaźników kapitałowych. Pod tym względem sytuacja banku wciąż jest arcytrudna. Łączny współczynnik kapitałowy (TCR) grupy Idea Bank na koniec czerwca wynosił 2,11 proc. i znajdował się poniżej wymogów ustawowych (w wypadku Idea Banku to 13,5 proc.). W raporcie zarząd przyznał, że jest świadomy obowiązków zachowania odpowiednich poziomów norm kapitałowych, dlatego podejmuje intensywne działania zmierzające do pozyskania inwestora. Dzień wcześniej spółka poinformowała, że wciąż prowadzi rozmowy z funduszem private equity zainteresowanym inwestycją w akcje banku.

Źródło: Sprawozdanie finansowe Idea Banku.

Idea Bank prowadzi restrukturyzację zatrudnienia oraz przeprowadza głębokie zmiany w obszarze sprzedaży. Zmiany mają na celu redukcję kosztów poprzez przebudowę i uproszczenie modelu biznesowego oraz stworzenie nowej, lekkiej sieci placówek. W czerwcu 2019 roku bank rozpoczął wdrażanie zwolnień grupowych, które do końca roku mają objąć do 750 pracowników.

– W wyniku przeprowadzanych zmian oczekuje się, że poza bardzo znacznymi oszczędnościami z tytułu niższych kosztów finansowania, koszty działania banku zostaną docelowo obniżone o około 100 mln zł w ujęciu rocznym – wskazano w komunikacie.

Kliknij, aby powiększyć.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Po poniedziałkowych doniesieniach o dopuszczeniu funduszu private equity do rozszerzonego due diligence oraz opublikowanym własnie raporcie za II kwartał kurs akcji Idea Banku rośnie w dwucyfrowym tempie. Notowania spółki otworzyły się dużą luką wzrostową. Pierwsze transakcje zawarto po kursie 2,70 zł, czyli ponad 20 proc. wyżej niż wczorajsze zamknięcie. W kolejnych godzinach notowania zaliczają lekkie cofnięcie. Kwadrans przed 11:00 jedna akcja Idea Banku jest wyceniana na 2,62 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ideabank, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Idea Bank: Mediana wpływu obniżek stóp na wynik odsetkowy to 22 mln zł w br.

  Idea Bank szacuje, że obniżka stóp procentowych przez RPP łącznie o 140 punktów bazowych wpłynie pozytywnie na wynik odsetkowy banku w 2020 na poziomie 33 mln zł w wariancie optymistycznym, a o 11 mln zł w wariancie pesymistycznym.

 • Idea Bank ma umowę sprzedaży 65 proc. akcji Idea Money

  Idea Bank podpisał z Fundacją Jolanty i Leszka Czarneckich oraz Idea Getin Leasing umowę sprzedaży 7.009.055, tj. 65 proc., akcji spółki zależnej Idea Money.

 • Idea Bank ma list intencyjny dot. sprzedaży 25 proc. akcji Idea Getin Leasing

  Idea Bank zawarł z Getin Holding oraz LC Corp list intencyjny dotyczący podjęcia działań zmierzających do zawarcia transakcji sprzedaży przez bank na rzecz GH i przy udziale LC Corp 25 proc. posiadanych akcji Idea Getin Leasing. Idea Bank oczekuje, że transakcja będzie miała pozytywny wpływ na wynik finansowy brutto tj. zwiększy zysk o szacunkową kwotę 100 -135 mln zł oraz wpłynie na poprawę współczynników TCR oraz Tier 1 o ok. 1,3 pkt proc. do 1,8 pkt proc. - w zależności od ostatecznej ceny sprzedaży akcji IGL.

 • Idea Bank ma 3 miesiące na przygotowanie nowego planu naprawy

  Komisja Nadzoru Finansowego nie zatwierdziła aktualizacji planu naprawy grupy kapitałowej Idea Bank. Priorytetem banku jest przekazanie nowego planu naprawy w najkrótszym możliwym terminie, nie dłuższym niż 3 miesiące.

 • Idea Bank zamierza odwołać się od milionowych kar nałożonych przez UOKiK

  Zarząd Idea Baku nie podziela argumentacji Prezesa UOKIK w sprawie wydania 4 decycji dotyczących praktyk rynkowych i nałożenia na bank 2 kar, w związku z czym zamierza skorzystać z prawa odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od każdej z tych decyzji.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR