Inflacja przyspieszyła do 2,9 proc. r/r w lipcu. Wystrzeliły ceny żywności i napojów bezalkoholowych

Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego, w lipcu inflacja wyniosła 2,9 proc. w ujęciu rocznym, co jest najwyższym odczytem od blisko 7 lat.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego). Dane ostateczne z wyjątkiem informacji opracowanej według szybkiego szacunku w lipcu 2019 r. Źródło: GUS

– Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w lipcu 2019 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca utrzymały się na tym samym poziomie (wskaźnik cen 100,0), a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,9 proc. (wskaźnik cen 102,9) – poformował GUS.

Lipcowy odczyt sprawił nie lada niespodziankę ekonomistom. Konsensus rynkowy zakładał wzrost cen koszyka dóbr konsumpcyjnych o 2,6 proc. w ujęciu rocznym. Oficjalne i pełne dane na temat lipcowej inflacji poznamy w połowie sierpnia.

Warto też zaznaczyć, że opublikowany dziś wynik jest wyższy od celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego (2,5 proc.). Bank dopuszcza odchylenie o 1 punkt procentowy w obie strony.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych pozostały bez zmian w lipcu. Najmocniej wzrosły ceny żywności i napojów bezalkoholowych – aż o 6,8 proc. r/r.


Spadły natomiast ceny nośników energii (o 1 proc. r/r), co wynika z czasowego zamrożenia cen energii elektrycznej przez rząd. Z kolei ceny paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 0,7 proc. r/r.


W ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,3 proc., nośników energii – pozostały bez zmian, a paliw do prywatnych środków transportu – spadły o 1,6 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR