Inwestorzy są nadal ostrożni, rosną PKM Duda, Polna i Budimex

Omawiane walory: , , ,

Środowe notowania indeksów sugerują, że pomimo pozytywnych rozstrzygnięć na Wschodzie inwestorzy pozostają ostrożni. Uwaga przeniosła się również na inne czynniki. FED prawdopodobnie po raz kolejny ograniczy dzisiaj programu QE3, ale ważniejsze będą prognozy ekonomiczne dla USA.

Wtorkowe wystąpienie Putina dało inwestorom sygnał do kupna akcji. Krym był już spisany na straty, a podpisanie dokumentu o aneksji nie stanowiło większej niespodzianki. Inwestorom mogła się spodobać zapowiedź prezydenta Rosji, że nie zamierza zajmować kolejnych części Ukrainy. Każdy może sam ocenić, ile jest w tym prawdy, ale prawdopodobnie przynajmniej krótkoterminowo zapędy Rosji ograniczą się do zajęcia półwyspu. Z kolei szumnie zapowiadane sankcje ze strony Zachodu okazały się symboliczne i nie będą negatywnie odbijać się na gospodarce.

>> Poniedziałkowa euforia zmieniła obraz techniczny kontraktu na WIG20 o 180 stopni >> Raport CFD: Analiza ropy WTI, kukurydzy i WIG20

Sytuacja pozostaje jednak napięta. Dobrym wyznacznikiem obaw przed konsekwencjami konfliktu na Krymie był opublikowany we wtorek indeks nastrojów wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech (ZEW). Był on znacznie niższy od prognoz i poprzedniego wyniku. Również indeks DAX w ostatnim czasie był mocno skorelowany z polskim WIG i solidnie tracił na wartości.

Początek tygodnia przyniósł na GPW odreagowanie silnych marcowych spadków, ale kolejne dni upływają na konsolidacji. Prawdopodobnie nie zmieni się to dzisiaj, ponieważ po zakończeniu sesji odbędzie się posiedzenie amerykańskiego FED. Oczekiwane jest kolejne cięcie programu QE3, ale ważniejsze będą prognozy gospodarcze ekonomiczne i stosunek Janet Yellen do obecnej sytuacji w USA. Jeżeli nowa prezes Rezerwy Federalnej powie coś ciekawego, indeksy mogą ruszyć bardziej dynamicznie w czwartek.

>> Sytuację i nastroje na polskim rynku akcji możesz szybko sprawdzić. >> Gorące spółki wraz z aktualnym wskaźnikiem sentymentu dostępne są na żywo w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl.

Do grona gorących spółek należy dzisiaj PKM Duda, której kurs akcji rośnie rano o blisko 6 proc. Działania restrukturyzacyjne, wdrażane w segmencie produkcyjnym od czwartego kwartału 2012 r. przełożyły się na znaczną poprawę wyników w całym 2013 roku. Spółka osiągnęła w nim 22,9 mln zysku netto w stosunku do straty na poziomie 19,9 mln zł w ubiegłym roku. >> Czytaj więcej.

Ponad 8 proc. na wartości po publikacji wyników finansowych zyskuje również Polna. Przychody spółki wzrosły w stosunku do ubiegłego roku o 7 proc., a zysk netto zwiększył się o 25 proc.

Ponad 2 proc. na wartości zyskuje również Budimex. Spółka poinformowała wczoraj po zakończeniu sesji, że oferta konsorcjum, w skład którego wchodzi Budimex, została wybrana przez PGE GiEK jako najkorzystniejsza w przetargu na budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów. W skład konsorcjum wchodzą Hitachi Power Europe GmbH i MHPS Europe GmbH (lider konsorcjum z 55,38 proc. udziałów), Budimex (partner konsorcjum z 22,31 proc. udziałów) oraz Tecnicas Reunidas (partner konsorcjum z 22,31 proc. udziałów). Wartość kontraktu to 3,25 mld zł netto.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o budimex, duda, POLNA, WIG)

 • Dariusz Blocher zrezygnuje z funkcji prezesa Budimeksu

  Dariusz Blocher zdecydował o rezygnacji z funkcji prezesa Budimeksu z dniem poprzedzającym zwyczajne walne zgromadzenie za 2020 r.

 • Budimex rekomenduje wypłatę 16,70 zł dywidendy na akcję

  Zarząd Budimeksu zarekomendował zwyczajnemu walnemu zgromadzeniu podjęcie decyzji o wypłacie dywidendy w wysokości 16,7 zł brutto na jedną akcję z zysku za 2020 rok.

 • Budimex planuje współpracę i inwestycje w startupy

  Jednym z celów Strategii CSR Budimeksu na lata 2021-2023 jest zwiększenie potencjału innowacyjnego firmy dzięki współpracy ze startupami, poinformował członek zarządu, dyrektor pionu zarządzania zasobami ludzkimi Cezary Mączka. W związku z tym spółka rozważa inwestycje w młode firmy.

 • 12 najciekawszych zapowiedzi i rekomendacji dywidendowych

  Sezon wyników rocznych powoli się rozkręca, a wraz z nim karuzela dywidend. Na ten moment zaledwie kilkanaście spółek złożyło mniej lub bardziej wiążące deklaracje dot. wypłat. Spośród nich StockWatch.pl wybrał 12 najciekawiej zapowiadających się propozycji.

 • Budimex szykuje rekordową dywidendę

  W tym roku BUDIMEX chce wrócić do dywidendowej ekstraklasy. Jak poinformował prezes Dariusz Blocher, nie ma przeszkód, by cały zysk za 2020 r., a nawet zysk zatrzymany z 2019 r., przeznaczyć na dywidendę. Stawka na akcję może wynieść nawet 18 zł.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR