X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Inwestorzy wierzą w dobry dla byków koniec roku?

Opublikowano: 2018-11-08 09:39:40

W środę okazało się, że wynik wyborów w USA był zgodny z przedwyborczymi sondażami, co mogło nieco dziwić, bo od dłuższego już czasu sondaże w wielu krajach się mylą. W Izbie Reprezentantów Demokraci będą mieli przewagę, a w Senacie Republikanie zwiększyli swoją przewagę. Wybory do Senatu nie są wielką wygraną Republikanów, bo z 51 miejsc senatorskich Republikanów 42 nie było przedmiotem tych wyborów (wybierano 1/3 Senatu).

Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion

Impeachmentu prezydenta Trumpa z tego układu nie da się wypracować, ale prezydentowi będzie o wiele trudniej realizować swoje pomysły. Poza tym Izba Reprezentantów dobierać się będzie prezydentowi do skóry tak, żeby osłabić go przed wyborami w 2020 roku.

Teoretycznie rynki powinny zareagować spadkami na taki wynik wyborów (nie będzie na przykład kolejnych zmian podatków i demontażu systemu ochrony zdrowia), ale jak już pisałem, Demokratyczna Izba Reprezentantów może blokować „wojenne” (chodzi o wojnę handlową z Chinami) zapędy prezydenta Trumpa, a to z kolei bardzo się rynkom spodobało.

Poza tym gracze mieli nadzieję na porozumienie Republikanów z Demokratami w sprawie umiarkowanego inwestowania w infrastrukturę. Mówiło się też, że hamowania zapędów Trumpa odnośnie zmniejszania podatków pozwoli na prowadzenie łagodniejszej polityki monetarnej przez Fed. To z kolei osłabiało dolara, co pomagało eksporterom.

Reakcja rynków globalnych była zróżnicowana. Azja przyjęła wyniki wyborów dość sceptycznie, ale już w Europie rosnące kontrakty na amerykańskie indeksy pomagały w sporych zwyżkach indeksów. Pozostawało pytanie: jaka tak naprawdę będzie reakcja Amerykanów?

Zareagowali entuzjastycznie, co może nieco dziwić, bo tak naprawdę taki wynik był już dyskontowany wcześniej i nic nie zmienił na rynku spółek z wysokich technologii (sektor FAANG), który był niedawno tak ochoczo wyprzedawany. Indeks S&P 500 zyskał 2,12 proc. i wrócił nad średnią 200-sesyjną, a NASDAQ wzrósł o 2,64 proc. i naruszył tę średnią. Najwyraźniej gracze uważają (być może słusznie), że rozpoczął się kończący rok rajd byków.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

GPW rozpoczęła środową sesję neutralnie, ale jak tylko gracze zobaczyli osłabiającego się dolara (plus dla rynków rozwijających się) i wzrosty indeksów na giełdach europejskich to WIG20 ruszył na północ i nie zwolnił dopóki zwyżka nie przekroczyła dwóch procent.

Dużo słabszy był rynek średnich spółek (mWIG40 zyskiwał nieco ponad 0,5 proc.), a bardzo słaby był rynek małych spółek (sWIG80 tracił blisko 1 proc.). Potem wzrost mWIG40 dociągnął do 1 proc. i na rynku zapanował wielogodzinny marazm.

Marazm trwał do końca sesji. WIG20 zyskał 2,08 proc., a mWIG40 0,82 proc. za to sWIG80 stracił 1 proc. Na WIG20 i na mWIG40 obowiązują od tej sesji sygnały kupna, ale to nie znaczy, że dzisiaj indeksy muszą nadal rosnąć. Zapewne po szaleńczej sesji w USA rozpoczną sesje zwyżką, ale potem czekanie na korektę w Stanach może ochłodzić nastroje.

Dzisiaj obędzie się posiedzenie FOMC. Fed niczego w swojej polityce monetarnej nie zmieni (zapowiada się podwyżka stóp w grudniu), ale słownictwo komunikatu może być pretekstem do zmian na rynkach.

Komentarz poranny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 8 listopada 2018 r.
Piotr Kuczyński, główny analityk, DI Xelion

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku