X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

JSW nie podzieli się zyskiem. Zarząd znów zawiesił politykę dywidendową

Opublikowano: 2018-03-12 20:13:52

Omawiane walory:

Akcjonariusze jastrzębskiej kopalni mogą czuć się rozczarowani. Zarząd ze względu na zapisy porozumienia z obligatariuszami oraz konieczność odbudowania kapitału zapasowego uszczuplonego w latach poprzednich zdecydował o zawieszeniu polityki dywidendowej.

(Fot. spółka)

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdecydował o zawieszeniu polityki dywidendowej JSW w odniesieniu do zysku za 2017 rok. Decyzja wynika z zobowiązań jakie spółka posiada względem obligatariuszy.

– Mając na uwadze zapisy porozumienia z obligatariuszami, o którym spółka informowała w raporcie bieżącym nr 45/2016 oraz konieczność odbudowania kapitału zapasowego uszczuplonego w latach poprzednich, zarząd spółki nie będzie rekomendował walnemu zgromadzeniu JSW wypłaty dywidendy za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2017 roku. – czytamy w komunikacie.

>> Akcje z GPW? 1 PLN +0,08%. Akcje amerykańskie? €0,50 + $0,004 za akcję. Inwestuj z DEGIRO.

Brak dywidendy z ubiegłorocznego zysku to spora niespodzianka dla akcjonariuszy. Zgodnie z tegorocznymi deklaracjami, w 2018 roku JSW miało rekomendować walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy na poziomie 30 proc. skonsolidowanego zysku netto za 2017 rok.

– Zgodnie z polityką dywidendową stosowaną przez spółkę zarząd spółki w 2018 roku powinien rekomendować Walnemu Zgromadzeniu JSW wypłatę dywidendy na poziomie co najmniej 30 proc. skonsolidowanego zysku netto za 2017 rok. – czytamy w poniedziałkowym komunikacie.

Spółka jeszcze w ubiegłym roku sygnalizowała taką możliwość, a w lutym br. prezes Daniel Ozon pytany, czy potencjalna dywidenda za 2017 rok byłaby wypłacana z zysku JSW oczyszczonego ze zdarzeń jednorazowych, odpowiedział: Myślę, że z wyniku operacyjnego na biznesie podstawowym, bez uwzględnienia one-offów.

Przypomnijmy, że w prezentacji przed lutową konferencją prasową w sprawie nowej strategii na lata 2018-2030 JSW informowało, że będzie rekomendować co najmniej 30 proc. skonsolidowanego zysku netto do podziału między akcjonariuszy. Z pomysłu szybko się wycofano, ponieważ już na samej konferencji prezes Daniel Ozon prostował, że intencją spółki jest wypłata do 30 proc. skonsolidowanego zysku netto bez zdarzeń jednorazowych.

JSW ostatnim razem płaciła dywidendę w 2013 r. Wówczas akcjonariusze otrzymali 2,52 zł na akcję, co dało stopę 3,8 proc. W ubiegłym roku zarząd spółki również zdecydował się na zawieszenie polityki dywidendowej. Jak sam przyznał, decyzja była podyktowana koniecznością odbudowania kapitału rezerwowego i zapasowego uszczuplonego we wcześniejszych latach przez kryzys w górnictwie. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom JSW

W poniedziałek akcje JSW potaniały o 1,15 proc. do 97,90 zł.

notowania

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o jsw)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku