Kara od UOKiK to 555 zł mniej dla każdego obligatariusza GetBack

Omawiane walory:

Kowal zawinił, a Cygana powiesili - znane przysłowie pasuje jak ulał do kary 5 mln zł wymierzonej przez UOKiK. Za nieuczciwe praktyki byłego zarządu zapłacą wierzyciele, którzy już raz stracili na inwestycji w GetBack. Każdego z nich kara UOKiK może kosztować dodatkowe 555 zł.

We wtorek Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na GetBack karę 5,05 mln zł i obciążył spółkę kosztami postępowania administracyjnego. Decyzja urzędu to wynik wszczętego jeszcze pod koniec 2016 r. postępowania w związku z podejrzeniem stosowania niewłaściwych praktyk windykacyjnych. >> Czytaj więcej: UOKiK nałożył na GetBack karę 5 mln zł

Wierzyciele tracą dwa razy

StockWatch.pl już wczoraj sygnalizował, że kara choć słuszna to mocno spóźniona, bo w ciągu tych dwóch lat spółka znalazła się na skraju bankructwa. W rzeczywistości za przewinienia władz GetBacku, które de facto stworzyły lub dały przyzwolenie na nieuczciwe praktyki, zapłacą wierzyciele, bo środki na pokrycie kary uszczuplą majątek GetBacku. A to właśnie z niego mają być spłaceni m.in. drobni obligatariusze, którzy już raz na GetBacku stracili. Dla nich każde tysiąc złotych zainwestowane w feralne papiery to strata między 670 zł a 760 zł. W jeszcze gorszej sytuacji są akcjonariusze. Dla nich przygoda z GetBackiem najprawdopodobniej zakończy się stratą praktycznie całego kapitału. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym obligacjom GetBack

Zdumienia z decyzji UOKiK nie kryje Kamil Hajduk, kurator obligatariuszy GetBack. W rozmowie z redakcją StockWatch.pl zaznaczył, że funkcjonująca pod jego auspicjami rada wierzycieli jeszcze w sierpniu wnioskowała do urzędu o wstrzymanie postępowania przeciwko spółce. Rada argumentowała swój wniosek bieżącą sytuacją finansową GetBacku oraz tym, że jest ona w restrukturyzacji, więc ewentualna kara spadnie nie na osoby odpowiedzialne z poprzedniego zarządu, tylko na Bogu ducha winnych wierzycieli.

Kamil Hajduk rozkłada ręce i przyznaje, że ze względu na fakt, że nieuczciwe praktyki miały miejsce przed dniem otwarcia postępowania układowego, na ten moment kara z tego tytułu trafi do grupy 5 w propozycjach nadzorcy sądowego. To oznacza, że UOKiK – podobnie jak ZUS – otrzyma 100 proc. wierzytelności przed pozostałymi grupami wierzycieli. Tymczasem drobni inwestorzy nie dość, że będą musieli czekać w kolejce i pogodzić się z redukcją sięgającą nawet 74 proc., to jeszcze ich część zostanie okrojona średnio o 555 zł. Według wyliczeń kuratora, własnie tyle przypadnie średnio na każdego wierzyciela.

– UOKiK pośrednio obciążył obligatariuszy przeciętnie 555 zł. Ponadto z komunikatu wynika, że decyzja nie jest prawomocna i spółka będzie się od niej odwoływać. Korzystając z okazji apeluję do instytucji mających możliwości nałożenia kar i grzywien za działania GetBack przed dniem otwarcia postępowania, aby umorzyły je ze względu na ważny interes społeczny – faktycznie karanymi będą osoby posiadające obligacje. – mówi Kamil Hajduk, kurator obligatariuszy GetBack.

Propozycje układowe nadzorcy sądowego. Źródło: biurosyndyka.pl

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

Nie wszystko stracone

Kara jeszcze nie jest przesądzona, ponieważ decyzja UOKiK nie jest ostateczna i prawomocna. Spółce przysługuje prawo do wniesienia odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. GetBack już zapowiedział, że skorzysta z tego prawa. Jeśli decyzja uprawomocni się, prezes UOKiK może odroczyć wpłatę albo rozłożyć ją na raty ze względu na ważny interes przedsiębiorcy. Kurator dodał, że jeśli UOKiK utrzyma ją w mocy, będzie dążył do zmiany propozycji układowych przez nadzorcę sądowego w grupie 5, aby dotyczyła ona tylko zobowiązań ZUS, bo tylko one muszą być spłacone w 100 proc. Ujęcie kary w innej grupie i objęcie redukcją np. 90-proc. (tak jak ma to miejsce np. w grupie 6) zmniejszy obciążenie przypadające na jednego wierzyciela do ok. 55 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o getback)

 • BFG: Przejęcie Idea Banku nie zamyka drogi do dochodzenia roszczeń od GetBacku

  Przymusowa restrukturyzacja Idea Banku i jego przejęcie przez Bank Pekao to najbezpieczniejsze rozwiązanie z punktu widzenia deponentów Idea Banku i stabilności sektora finansowego w Polsce. Proces ten nie zamyka drogi do dochodzenia roszczeń przez klientów, którzy nabyli obligacje GETBACK za pośrednictwem Idea Banku - roszczenia te nie zostały przeniesione do Banku Pekao.

 • GetBack wypłaca obligatariuszom pierwsze raty układowe Symboliczny moment dla poszkodowanych obligatariuszy. Pod koniec grudnia wrocławska spółka windykacyjna ruszyła z wypłatą pierwszych dwóch rat gotówkowych dla posiadaczy feralnych obligacji.
 • Jest pierwszy akt oskarżenia w sprawie afery GetBack

  Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała dziś do sądu pierwszy akt oskarżenia w sprawie tzw. afery GETBACK. Wśród oskarżonych są prezesi GETBACKu, Idea Banku oraz Leszek Cz.

 • UOKiK wydał 3 decyzje dot. Getin Noble Bank, nałożył m.in. ponad 7 mln zł kary

  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał trzy decyzje wobec Getin Noble Banku. Dotyczą one uznania klauzul modyfikacyjnych za niedozwolone postanowienia umowne, jednostronnej zmiany umów o kredyt hipoteczny oraz wprowadzania w błąd podczas oferowania obligacji GETBACK, podał UOKiK. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na GNB karę finansową wysokości ponad 7 mln zł. Nakazał także, aby bank wypłacił rekompensatę osobom, które nabyły obligacje GETBACK za jego pośrednictwem.

 • RMF FM: Prokuratura zabezpieczyła majątek Leszka Czarneckiego.

  Według informacji RMF FM, Prokuratura Regionalna w Warszawie zajęła znaczny majątek Leszka Czarneckiego w związku z śledztwem dot. afery GETBACK. W czwartek akcje spółek kontrolowanych przez milionera tracą na wartości.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR