X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Kara od UOKiK to 555 zł mniej dla każdego obligatariusza GetBack

Opublikowano: 2018-11-28 21:04:53

Omawiane walory:

Kowal zawinił, a Cygana powiesili - znane przysłowie pasuje jak ulał do kary 5 mln zł wymierzonej przez UOKiK. Za nieuczciwe praktyki byłego zarządu zapłacą wierzyciele, którzy już raz stracili na inwestycji w GetBack. Każdego z nich kara UOKiK może kosztować dodatkowe 555 zł.

We wtorek Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na GetBack karę 5,05 mln zł i obciążył spółkę kosztami postępowania administracyjnego. Decyzja urzędu to wynik wszczętego jeszcze pod koniec 2016 r. postępowania w związku z podejrzeniem stosowania niewłaściwych praktyk windykacyjnych. >> Czytaj więcej: UOKiK nałożył na GetBack karę 5 mln zł

Wierzyciele tracą dwa razy

StockWatch.pl już wczoraj sygnalizował, że kara choć słuszna to mocno spóźniona, bo w ciągu tych dwóch lat spółka znalazła się na skraju bankructwa. W rzeczywistości za przewinienia władz GetBacku, które de facto stworzyły lub dały przyzwolenie na nieuczciwe praktyki, zapłacą wierzyciele, bo środki na pokrycie kary uszczuplą majątek GetBacku. A to właśnie z niego mają być spłaceni m.in. drobni obligatariusze, którzy już raz na GetBacku stracili. Dla nich każde tysiąc złotych zainwestowane w feralne papiery to strata między 670 zł a 760 zł. W jeszcze gorszej sytuacji są akcjonariusze. Dla nich przygoda z GetBackiem najprawdopodobniej zakończy się stratą praktycznie całego kapitału. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym obligacjom GetBack

Zdumienia z decyzji UOKiK nie kryje Kamil Hajduk, kurator obligatariuszy GetBack. W rozmowie z redakcją StockWatch.pl zaznaczył, że funkcjonująca pod jego auspicjami rada wierzycieli jeszcze w sierpniu wnioskowała do urzędu o wstrzymanie postępowania przeciwko spółce. Rada argumentowała swój wniosek bieżącą sytuacją finansową GetBacku oraz tym, że jest ona w restrukturyzacji, więc ewentualna kara spadnie nie na osoby odpowiedzialne z poprzedniego zarządu, tylko na Bogu ducha winnych wierzycieli.

Kamil Hajduk rozkłada ręce i przyznaje, że ze względu na fakt, że nieuczciwe praktyki miały miejsce przed dniem otwarcia postępowania układowego, na ten moment kara z tego tytułu trafi do grupy 5 w propozycjach nadzorcy sądowego. To oznacza, że UOKiK – podobnie jak ZUS – otrzyma 100 proc. wierzytelności przed pozostałymi grupami wierzycieli. Tymczasem drobni inwestorzy nie dość, że będą musieli czekać w kolejce i pogodzić się z redukcją sięgającą nawet 74 proc., to jeszcze ich część zostanie okrojona średnio o 555 zł. Według wyliczeń kuratora, własnie tyle przypadnie średnio na każdego wierzyciela.

– UOKiK pośrednio obciążył obligatariuszy przeciętnie 555 zł. Ponadto z komunikatu wynika, że decyzja nie jest prawomocna i spółka będzie się od niej odwoływać. Korzystając z okazji apeluję do instytucji mających możliwości nałożenia kar i grzywien za działania GetBack przed dniem otwarcia postępowania, aby umorzyły je ze względu na ważny interes społeczny – faktycznie karanymi będą osoby posiadające obligacje. – mówi Kamil Hajduk, kurator obligatariuszy GetBack.

Propozycje układowe nadzorcy sądowego. Źródło: biurosyndyka.pl

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

Nie wszystko stracone

Kara jeszcze nie jest przesądzona, ponieważ decyzja UOKiK nie jest ostateczna i prawomocna. Spółce przysługuje prawo do wniesienia odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. GetBack już zapowiedział, że skorzysta z tego prawa. Jeśli decyzja uprawomocni się, prezes UOKiK może odroczyć wpłatę albo rozłożyć ją na raty ze względu na ważny interes przedsiębiorcy. Kurator dodał, że jeśli UOKiK utrzyma ją w mocy, będzie dążył do zmiany propozycji układowych przez nadzorcę sądowego w grupie 5, aby dotyczyła ona tylko zobowiązań ZUS, bo tylko one muszą być spłacone w 100 proc. Ujęcie kary w innej grupie i objęcie redukcją np. 90-proc. (tak jak ma to miejsce np. w grupie 6) zmniejszy obciążenie przypadające na jednego wierzyciela do ok. 55 zł.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o getback)

 • Jakie szanse na odszkodowanie mają obligatariusze GetBack

  Według obligatariuszy GETBACK, sprawa odpowiedzialności audytora jest przesądzona, bo firma Deloitte nigdy nie ostrzegła ich przed katastrofą. Jednak poszkodowanym wcale nie będzie tak łatwo wywalczyć odszkodowanie. StockWatch.pl sprawdził, jaką odpowiedzialność ponosi audytor za wykonanie badania oraz jak szanse na uzyskanie rekompensaty od Deloitte oceniają przedstawiciele kilku znanych kancelarii prawnych. 

 • Idea Bank zawarł ugody z 34 klientami, którzy nabyli obligacje GetBacku

  Idea Bank w ramach procesu polubownego zawarł ugody z 34 klientami, którzy posiadają obligacje GETBACKu, poinformował członek zarządu Idea Banku Tomasz Górski. Bank nie tworzył dodatkowych rezerw na ten cel w III kw.

 • Orlen, CCC i banki ciągną WIG20 w górę, wrócił temat GetBacku

  Duże spółki przełamały swoją słabość i z opóźnieniem reagują na poprawę nastrojów na globalnych rynkach akcji. Dużo mniej entuzjastycznie zachowują się spółki małe i średnie. Na GPW ponownie wróciły tematy "okołoGETBACKowe".

 • UOKiK nałożył na GetBack karę 5 mln zł

  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na GETBACK karę 5,05 mln zł i obciążył spółkę kosztami postępowania administracyjnego. Dla wierzycieli to kolejna zła wiadomość, ponieważ ewentualne pokrycie kary uszczupli resztki majątku, z którego mają być spłaceni m.in. drobni obligatariusze. 

 • Ile pieniędzy mogą odzyskać obligatariusze GetBack?

  Znamy już wszystkie cztery propozycje układowe dot. GETBACK. W poniedziałek karty na stół wyłożył nadzorca sądowy, który proponuje wariant operacyjny z 33-proc. spłatą lub opcję z inwestorem zakładającą spłatę na poziomie 24 proc., ale w znacznie krótszym czasie.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku