KBJ miał 4,9 mln zł przychodów i 0,4 mln zł straty netto w III kwartale 2018 r.

Omawiane walory:

Dostawca rozwiązań IT dla biznesu w minionym kwartale zwiększył o kilka procent przychody, a na poziomie netto zanotował sezonową stratę. 

(Fot. spółka)

W III kwartale 2018 r. KBJ wypracowało 4,9 mln zł przychodów netto, czyli o 8 proc. więcej niż przed rokiem. Na poziomie netto widniała strata w wysokości 430,3 tys. zł, co było wartością zbliżoną do ubiegłego roku. Natomiast strata operacyjna skurczyła się r/r o 50 tys. zł do 302 tys. zł.

Analizując wyniki KBJ należy pamiętać, że cechują się one silną sezonowością. Spółka notuje mniejsze przychody w pierwszej części roku, a prawdziwa kumulacja ma miejsce dopiero w końcówce roku, gdy spółka rozlicza realizowane projekty.

– Istotnym czynnikiem wpływającym na bieżące wyniki spółki jest obecna struktura realizowanych projektów, które mają wolumenowo największy wpływ na wyniki działalności. W związku z koniecznością uruchomienia nowych umów ramowych oraz przesunięciach w harmonogramach otwartych realizowanych projektów, nastąpiły przesunięcia przychodów na kolejne kwartały. Kumulacja przychodów, wg. obecnej oceny portfela projektów, powinna nastąpić w ostatnim kwartale br. Podobnie jak w latach wcześniejszych, najbardziej miarodajna będzie analiza wyników pełnego roku obrotowego. – tłumaczy spółka.

Struktura przychodów ze sprzedaży spółki za pierwsze trzy miesiące 2018 r.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

Narastająco w pierwszych trzech kwartałach 2018 r. przychody netto KBJ ze sprzedanych produktów i usług wyniosły 13,43 mln zł, co oznacza spadek o 1,2 mln zł wobec okresu porównawczego. Na poziomie netto dostawca rozwiązań IT dla biznesu miał 1,84 mln zł straty netto, wobec 672,8 tys. zł zysku w porównywalnym okresie 2017 r.

– Analizując przychody należy pamiętać, że rok 2017 był rekordowym rokiem w historii spółki, a osiągnięte w br. przychody są znacząco wyższe niż w roku 2016 i latach wcześniejszych. Należy przypomnieć, że w I połowie ub.r. miała miejsce znacząca sprzedaż licencji na oprogramowanie własne oraz częściowe rozliczenie zawartych w poprzedzającym roku kontraktów, co nie miało miejsca w roku bieżącym. – tłumaczy spółka.

Negatywnym czynnikiem wpływającym na tegoroczne wyniki był szereg zmian w harmonogramach realizacji bieżących projektów, które – jak zaznacza zarząd – w większości wypadków były niezależne od spółki. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom KBJ

– Wymagane nakłady pracy na uruchomienie nowych projektów i usług, w połączeniu z reorganizacją portfela projektów, odbiły się niekorzystnie na bieżących wynikach. Główne projekty realizowane przez spółkę zostały przeorganizowane i podobnie jak w latach ubiegłych, spodziewane jest rozliczenie w ostatnim kwartale w roku. – czytamy w raporcie.

Na koniec III kwartału 2018 r. KBJ zgromadziło 288,4 tys. zł gotówki, co stanowi spadek o 80 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. oraz spadek o 18 proc. względem stanu na koniec II kwartału 2018 r.

KBJ zadebiutował na NewConnect w grudniu 2011 r. Kurs odniesienia wynosił wówczas 9,44 zł. Obecnie za jeden walor spółki trzeba zapłacić 7,70 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kbj, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR