X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

KBJ zamknął kwartał i całe pierwsze półrocze na minusie

Opublikowano: 2018-08-09 13:41:54

Omawiane walory:

Wysoka baza z ubiegłego roku oraz zmiana w strukturze realizowanych projektów sprawiły, że dostawca rozwiązań IT dla biznesu zanotował 34-proc. spadek przychodów ze sprzedaży w II kwartale br. Na poziomie netto KBJ miał 0,85 mln zł straty. W czwartek akcje spółki na NewConnect tanieją przy ponadprzeciętnych obrotach o ponad 12 proc.

(Fot. spółka)

KBJ w II kwartale 2018 r. zanotował spadek przychodów ze sprzedaży produktów i usług r/r o 1/3 do 3,93 mln zł. Na poziomie netto spółka informatyczna zamieniła ubiegłoroczny zysk (1,5 mln zł) na stratę w wysokości 828,5 tys. zł.

W całym pierwszym półroczu KBJ osiągnął 8,54 mln zł przychodów netto, co oznacza spadek r/r o 15,6 proc. Narastająco po dwóch kwartałach spółka miała 1,4 mln zł straty netto, wobec nieco ponad 1 mln zł zysku w porównywalnym okresie 2017 r. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom KBJ

– Przychody odnotowane w pierwszym półroczu br. były mniejsze niż osiągnięte w analogicznym okresie ubiegłego roku, który był rekordowym rokiem w historii spółki, są one jednak znacząco wyższe niż w latach poprzednich. W ubiegłym roku w I połowie roku miała miejsce znacząca sprzedaż licencji na oprogramowanie własne oraz częściowe rozliczenie zawartych w poprzedzającym roku kontraktów, co nie miało miejsca w roku bieżącym. Bez uwzględnienia wydarzeń jednorazowych z I połowy ubiegłego roku, spadek przychodów wynosi ok. 500 tys. zł r/r – podsumowuje spółka.

Wynik EBITDA w I półroczu również był na minusie i wyniósł -834,7 tys. zł. Przed rokiem spółka miała w tym miejscu 1,38 mln zł zysku. Zarząd zaznacza, że zmiany in minus nie są większym zaskoczeniem, chociażby ze względu na fakt, że ubiegły rok był rekordowy w historii spółki. Dodatkowo wynik za I półrocze 2017 r. uwzględniał zdarzenia jednorazowe, które podbiły rezultaty.

– Odnotowane wyniki są zgodne z oczekiwaniami zarządu i są efektem tendencji, jaka występowała w spółce w latach 2016 i wcześniejszych, to jest mniejszych przychodów w pierwszej połowie roku i osiągnięciu zwiększonych przychodów drugiej połowie lub końcówce roku. W roku ubiegłym w pierwszych dwóch kwartałach odnotowano większe niż zazwyczaj przychody ze względu na szereg zdarzeń, które nie powtórzyły się w roku bieżącym. – tłumaczy zarząd.

Władze spółki przypomniały też, aby ze względu na specyfikę biznesu, wyniki analizować po upływie pełnego roku obrotowego.

– Istotnym czynnikiem wpływającym na bieżące wyniki spółki jest obecna struktura realizowanych projektów, które mają wolumenowo największy wpływ na wyniki działalności. W związku z koniecznością uruchomienia nowych umów ramowych oraz przesunięciach w harmonogramach otwartych, realizowanych projektów nastąpiły przesunięcia przychodów na kolejne kwartały. Kumulacja przychodów powinna wg. obecnej oceny portfela projektów nastąpić w ostatnim kwartale b.r. – informuje spółka.

KBJ specjalizuje się w dostarczaniu produktów i usług na rynku oprogramowania biznesowego. Głównym obszarem działania są nowoczesne systemy informatyczne: rozwiązania w chmurze, analityka biznesowa, utrzymanie i rozwój systemów IT, budowa rozwiązań dedykowanych. Klientami spółki są przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, które korzystają z systemów firmy SAP – wiodącego na świecie producenta systemów, aplikacji i produktów do przetwarzania danych. Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w grudniu 2011 roku.

W czwartek kurs akcji spółki informatycznej spada przy ponadprzeciętnych obrotach o ponad 12 proc. do 10 zł.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o kbj)

 • Prezes KBJ: Reinwestujemy wypracowany zysk w rozwój oprogramowania

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego w StockWatch.pl był Artur Jedynak, prezes spółki informatycznej KBJ. Na spotkaniu omówiono najnowsze wyniki finansowe za drugi kwartał br. oraz plany spółki na kolejne kwartały.

 • KBJ rekomenduje wypłatę 0,19 zł dywidendy na akcję z zysku za 2017 r.

  Tegoroczna dywidenda spółki informatycznej z NewConnect zapowiada się dużo skromniej niż ubiegłoroczne 0,45 zł na akcję. Zarząd tłumaczy proponowaną stawkę zwiększonym zapotrzebowaniem na kapitał obrotowy niezbędny do finansowania bieżących prac i projektów oraz finansowanie projektów inwestycyjnych i rozwojowych.

 • KBJ ma umowę z PGE Systemy wartą 2 mln zł

  Dostawca rozwiązań IT dla biznesu zaktualizuje dla PGE Systemy wersję środowiska SAP i przeprowadzi migrację na bazę danych HANA. Wartość brutto kontraktu wynosi 2 mln zł.

 • KBJ: Będziemy intensyfikować procesy sprzedażowe w zakresie naszego oprogramowania SaaS

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego w StockWatch.pl był Artur Jedynak, prezes spółki informatycznej KBJ. Na spotkaniu omówiono m.in. najnowsze wyniki finansowe oraz kwestię zmian w polityce rachunkowości spółki.

 • KBJ z sezonową stratą w I kwartale

  Spółka działająca na rynku oprogramowania biznesowego wypracowała 5,3 mln zł przychodów ze sprzedaży i ok. 0,6 mln zł straty netto. KBJ przypomina, że ujemny wynik w pierwszym kwartale jest stałym zjawiskiem sezonowym i wiąże się z cyklem rozliczania realizowanych projektów.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku