StockWatch.pl

KGHM, Orlen i banki windują WIG20. Zielono także wśród producentów gier

Omawiane walory: , , , , , ,

Poprawa nastrojów na globalnych parkietach, a także dobre zachowanie akcji KGHM i PKN Orlen, ciągną w górę indeks WIG20. Niestety, podobnego ożywienia brakuje w segmencie małych i średnich spółek.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Poniedziałkowy powrót indeksu WIG20 powyżej niedawnego wsparcia, a później oporu na poziomie 2.200 pkt., znacząco poprawił obraz warszawskiego rynku. Duża w tym zasługa ocieplenia klimatu inwestycyjnego na globalnych parkietach, gdzie inwestorzy zdają się już nie pamiętać o problemach związanych z włoską czy hiszpańską polityką. W poniedziałek na Wall Street zobaczyliśmy rekordowe poziomy na wykresach Apple, Amazon oraz Nasdaq.

W Warszawie pierwsza połowa wtorkowej sesji upływa pod znakiem mocnego wzrostu WIG20. W południe indeks największych spółek warszawskiej giełdy rośnie aż 1,4 proc., testując poziom 2.241 pkt. Indeks WIG20 na północ prowadzi przede wszystkim KGHM i PKN Orlen. Obie spółki kontynuują wczorajsze wzrosty, które na gruncie analizy technicznej póki co są jedynie korektą majowych spadków. Trzeci kolejny dzień rosnących cen miedzi przekłada się na wzrost kursu spółki z Lubina o 3,5 proc. do 96,50 zł, czym wyróżnia się wśród giełdowych blue chipów. Notowania Orlenu idą w górę o 2,5 proc. do 85,36 zł, rosnąc trzecią kolejną sesję. Sentyment do spółki wspierają słowa prezesa, że Orlen „nie ma obecnie planów dot. zaangażowania w budowę elektrowni atomowej”.

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

W indeksie WIG20 wciąż słabo radzi sobie CCC. Inwestorzy najwyraźniej nie wierzą w zapewnienia spółki, że słabe wyniki sprzedaży za I kwartał nie odbiją się na wyniku rocznym. Akcje CCC tanieją o 1,2 proc. i za jedną trzeba zapłacić 240,60 zł. Na wykresie wprawdzie straszy piątkowe wybicie dołem z prawie dwumiesięcznej konsolidacji. Natomiast nadzieję daje zminimalizowanie wczorajszych dużych już spadków i bliskość marcowego dołka.

Grzej od CCC radzi sobie tylko Energa, tracąc 2 proc. i cofając się do poziomu 9,11 zł. Łącznie po dwóch godzinach handlu 10 z 20 dużych spółek była na minusie.

9 faworytów DM mBanku z branży budowlanej i deweloperskiej po wynikach za I kwartał >>> CZYTAJ WIĘCEJ

WIG20 w tyle zostawił natomiast indeksy spółek średnich i małych, które wciąż są w defensywie. W południe sWIG80 rósł tylko o 0,2 proc., a mWIG40 spadał o 0,1 proc. Balastem dla segmentu średniaków są przede wszystkim akcje Budimeksu (-3,9 proc.), Dino Polska (-1,5 proc.) i Banku Millennium (-0,7 proc.). W sWIG80 skalą spadków wyróżnia się Trakcja (-5,1 proc.), Altus TFI (-3,6 proc.) i Bytom (-3,5 proc.). Liderem wzrostów były natomiast walory Prairie Mining. Drożały one o 14,7 proc. do 1,17 zł, korygując tym samym majowe spadki.

Pozytywnym akcentem wtorkowej sesji są spółki gamingowe. Pierwsza połowa dnia przyniosła kontynuację wzrostów PlayWay (+5,2 proc.), napędzaną wynikami sprzedaży jej najnowszej gry Agony. Nowy historyczny rekord akcji CD Projekt na poziomie 158,90 zł, czyli dokładnie o 1 zł więcej niż wczoraj. Zwyżkę cen akcji Ten Square Games o 5,5 proc., którym do rekordowych poziomów z pierwszy dni giełdowych notowań brakuje już tylko 1,30 zł. Jednocześnie po wczorajszych mocnych wzrostach, dziś koryguje 11 bit studios (-1,1 proc.) i The Farm 51 (-5,2 proc.). Obie jednak zachowując szanse na dalszy ruch do góry. W ten pozytywny obraz nie wpisuje się jedynie Artifex Mundi, którego akcje nie tylko tanieją o 6,7 proc. do 7 zł, ale też są dziś najtańsze w historii.

Wtorkowe przedpołudnie na rynkach międzynarodowych upłynęło pod znakiem publikacji majowych indeksów PMI dla europejskiego sektora usług, a także danych nt. sprzedaży detalicznej w strefie euro. Dane były zbliżone do prognoz. Potwierdziły również, że Europa szczyt koniunktury ma już za sobą. Po południu zostaną opublikowane indeksy PMI i ISM obrazujące kondycję usług w USA. Raporty te powinny podtrzymać dobre nastroje na Wall Street, tym samym gwarantując „dowiezienie” dotychczasowych wzrostów indeksu WIG20 do końca notowań. Niestety nie przełoży się to na dużo lepsze zachowanie mniejszych spółek, na akcje których wciąż będzie brakowało popytu.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, CDPROJEKT, energa, kghm, PKNOrlen, playway, TSGAMES, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com