KNF nałożyła na kierownictwo dwóch domów maklerskich 2 mln zł kar za sprzedaż obligacji GetBack

Omawiane walory:

Po ponad 2 latach od wybuchu afery GetBack Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła kary indywidualne na prezesów i członków zarządu dwóch domów maklerskich, które były mocno zaangażowane w dystrybucję feralnych obligacji.

KNF,getback, kary,domy, maklerskie,

KNF ukarała finansowo szefów dwóch domów maklerskich uczestniczących w dystrybucji obligacji GetBack

KNF nałożyła łącznie cztery kary na przedstawicieli Mercurius Domu Maklerskiego i Polskiego Domu Maklerskiego. W pierwszym wypadku Michał Kowalczewski i Robert Drążykowski (odpowiednio prezes i członek zarządu Mercurius DM) mają zapłacić po 300 tys. zł. Znacznie wyższe kary otrzymali przedstawiciele Polskiego Domu Maklerskiego. Jarosław Ostrowski, wiceprezes PDM dostał karę w wysokości 600 tys. zł, a Szczepan Dunin–Michałowski – prezes firmy – ma zapłacić 850 tys. zł. W każdym z wypadków maksymalny wymiar kary, jaki KNF mogła nałożyć, wynosi 1 mln zł.

Kary to wynik odpowiedzialności za zaniechania i błędy przy dystrybucji obligacji GetBack. Oba domy maklerskie nie posiadały odpowiednich uprawnień do oferowania papierów dłużnych.

– Rola ta polegała na zachęcaniu inwestorów do objęcia obligacji, do czego wymagane jest posiadanie zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej. Takie działanie spowodowało utratę przez PDM/MDM kontroli nad całością procesu oferowania obligacji, zapewniając jednocześnie uzyskiwanie regularnych przychodów – czytamy w komunikacie KNF.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W 2018 r. Komisja Nadzoru Finansowego ukarała oba domy maklerskie. Polski Dom Maklerski otrzymał karę pieniężną oraz stracił zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej. W wypadku Mercurius DM sprawa skończyła się na karze pieniężnej i ograniczeniu zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej poprzez cofnięcie zezwolenia w zakresie oferowania.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o getback)

 • BFG: Przejęcie Idea Banku nie zamyka drogi do dochodzenia roszczeń od GetBacku

  Przymusowa restrukturyzacja Idea Banku i jego przejęcie przez Bank Pekao to najbezpieczniejsze rozwiązanie z punktu widzenia deponentów Idea Banku i stabilności sektora finansowego w Polsce. Proces ten nie zamyka drogi do dochodzenia roszczeń przez klientów, którzy nabyli obligacje GETBACK za pośrednictwem Idea Banku - roszczenia te nie zostały przeniesione do Banku Pekao.

 • GetBack wypłaca obligatariuszom pierwsze raty układowe Symboliczny moment dla poszkodowanych obligatariuszy. Pod koniec grudnia wrocławska spółka windykacyjna ruszyła z wypłatą pierwszych dwóch rat gotówkowych dla posiadaczy feralnych obligacji.
 • Jest pierwszy akt oskarżenia w sprawie afery GetBack

  Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała dziś do sądu pierwszy akt oskarżenia w sprawie tzw. afery GETBACK. Wśród oskarżonych są prezesi GETBACKu, Idea Banku oraz Leszek Cz.

 • UOKiK wydał 3 decyzje dot. Getin Noble Bank, nałożył m.in. ponad 7 mln zł kary

  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał trzy decyzje wobec Getin Noble Banku. Dotyczą one uznania klauzul modyfikacyjnych za niedozwolone postanowienia umowne, jednostronnej zmiany umów o kredyt hipoteczny oraz wprowadzania w błąd podczas oferowania obligacji GETBACK, podał UOKiK. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na GNB karę finansową wysokości ponad 7 mln zł. Nakazał także, aby bank wypłacił rekompensatę osobom, które nabyły obligacje GETBACK za jego pośrednictwem.

 • RMF FM: Prokuratura zabezpieczyła majątek Leszka Czarneckiego.

  Według informacji RMF FM, Prokuratura Regionalna w Warszawie zajęła znaczny majątek Leszka Czarneckiego w związku z śledztwem dot. afery GETBACK. W czwartek akcje spółek kontrolowanych przez milionera tracą na wartości.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR