KNF złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie publikacji Business Insidera

Omawiane walory:

Komisja Nadzoru Finansowego złożyła zawiadomienie do prokuratury w związku z publikacją Business Insidera pt. Afera GetBack zaczyna rozlewać się po całym rynku. Altus i Trigon utracą licencję. Urząd zarzuca redakcji manipulację i wprowadzenie inwestorów w błąd.

(Fot. Screenshot BI/KNF)

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego skierował do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa art. 183 ust. 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Sprawa dotyczy artykułu, w którym Business Insider stwierdził, że na październikowym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego odbierze licencję Trigonowi i Altusowi.

Informacja błyskawicznie rozeszła się po rynku i wywołała burzę. Na publikację BI jako jeden z pierwszych zareagował Jacek Barszczewski. Rzecznik prasowy KNF na Twitterze zdementował informację i podkreślił, że na tym etapie nic nie jest przesądzone, jeśli chodzi o postępowania: ani termin wydania decyzji, ani możliwe rozstrzygnięcia. Redakcja szybko „zmiękczyła” przekaz, dodając na końcu tytułu znak zapytania, a w treści zaznaczając, że Komisja „może” odebrać licencję.

– Artykuł ten w sposób jednoznaczny poinformował opinię publiczną o decyzji Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie odebrania licencji firmom Altus TFI SA oraz Trigon TFI SA na zarządzanie funduszami alternatywnymi. Informacja o rzekomej decyzji KNF o odebraniu licencji była nieprawdziwa i negatywna w swym wydźwięku dla Trigon TFI SA i emitenta giełdowego tj. Altus TFI SA, którego akcje są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA. – informuje Komisja Nadzoru Finansowego.

KNF dodał, że postępowanie administracyjne w sprawie obu firm wciąż trwa i ani sposób rozstrzygnięcia, ani termin wydania decyzji, nie jest znany. Zdaniem Komisji, w świetle art. 21 Rozporządzenia MAR artykuł BI naruszył zasady rządzące wolnością prasy i wolnością wypowiedzi.

– W przedmiotowej sprawie nie istniało żadne źródło mogące przekazać lub potwierdzić informację przekazaną w artykule Business Insider Polska, gdyż w momencie jego publikacji nie był przesądzony ani termin wydania decyzji ani jej treść, dlatego należy uznać, że osoba redagująca oraz publikująca artykuł wiedziała lub powinna była wiedzieć, że informacje te były fałszywe lub wprowadzające w błąd i nastąpiło to z naruszeniem zasad Prawa prasowego a tym samym innych przepisów prawa, w tym Rozporządzenia MAR i ustawy o obrocie. Zgodnie bowiem z art. 37 ustawy Prawo prasowe do odpowiedzialności za naruszenie prawa spowodowane opublikowaniem materiału prasowego stosuje się zasady ogólne, chyba że ustawa stanowi inaczej. – czytamy w komunikacie KNF.

Altus TFI złożył zawiadomienie do prokuratury związku z publikacją Business Insidera >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Wcześniej swoje zawiadomienie do prokuratury, na ten sam artykuł, złożył Altus TFI. Zarząd spółki zaznaczył, że publikacja spowodowała olbrzymie straty i wskazał na potężną przecenę akcji. Dzień po publikacji notowania wystartowały na poziomie 2,39 zł, co oznaczało spadek o blisko 18 proc. W kolejnych godzinach było tylko gorzej. Ostatecznie kurs akcji spadł do 1,85 zł, czyli aż o 36 proc. Wartość obrotów tego dnia wyniosła 1,83 mln zł. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Altusa

Drugi z wymienionych w artykule funduszy – Trigon TFI – w swoim oświadczeniu określił publikację Business Insidera jako plotkę będącą elementem wyjątkowo agresywnego czarnego PR prowadzonego wobec Trigon TFI przez ostatnie kilka miesięcy. Firma zamierza złożyć przeciwko wydawcy pozew o odszkodowanie, którego wartość może sięgnąć kilkuset milionów złotych. W liście otwartym Trigon zaznaczył, że jest w trakcie przygotowywania kolejnych informacji dla KNF, a mimo to Business Insider podał informację o rzekomej decyzji jako pewnik.

– W państwie prawa wyroki i decyzje zapadają po zakończeniu postępowania i wysłuchaniu strony. (…) Po otrzymaniu dementi od rzecznika KNF w dniu 5 września 2018 r. Business Insider nie usunął informacji o rzekomej decyzji w sprawie odebrania licencji Trigon TFI. Oznaczył ją jedynie znakiem zapytania podtrzymując do chwili obecnej tę informację z powołaniem się na anonimowe źródła. Mimo kolejnego komunikatu KNF w dniu 6 września 2018 r. zamieszczonego na stronie KNF, że informacja o odebraniu licencji Trigon TFI jest nieprawdziwa, a co więcej nosi cechy manipulacji w rozumieniu rozporządzenia MAR, co jest przestępstwem, Business Insider nadal podtrzymuje swoją informację o rzekomej decyzji o odebraniu Trigon TFI licencji zapadłej przed zakończeniem postępowania i wysłuchaniu Trigon TFI – czytamy w liście otwartym Trigon TFI.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ALTUSTFI)

 • GetBack wniósł pozew przeciwko Altus TFI, spółka kwestionuje roszczenia

  GetBack wniósł do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko Altus Towarzystwu Funduszy Inwestycyjnych oraz dwunastu funduszom w przeszłości przez nie zarządzanym, o zapłatę solidarnie kwoty 134,64 mln zł wraz z odsetkami ustawowymi tytułem odszkodowania w związku z rzekomym zawyżeniem wartości akcji EGB Investments. Altus TFI kwestionuje wszelkie roszczenia wskazane w pozwie.

 • Komornik zajął prawie 135 mln zł z kont Altus TFI na poczet zabezpieczenia roszczeń GetBacku

  Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa zajął gotówkę w kwocie 135,72 mln zł i przekazał ją na rachunek depozytowy Ministra Finansów na poczet zabezpieczenia roszczeń GetBack wobec Altus TFI oraz 12 funduszy inwestycyjnych.

 • Kontrofensywa podaży na WIG20, w grze Mercator, XTB i Altus TFI Warszawskie byki zderzyły się z falą wyprzedaży na europejskich parkietach. Jeszcze rano próbowały walczyć o wzrostową sesję, ale ostatecznie musiały odpuścić. Oby tylko nie za bardzo, bo sytuacja na wykresie WIG20 mocno się skomplikuje.
 • Sąd na wniosek GetBack zajął majątek Altusa

  Altus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych otrzymało zawiadomienie o zajęciach praw majątkowych z wniosku GetBack, dokonanych na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie XXVI Wydział Gospodarczy z 10 marca 2020 roku. Kurs akcji Altus TFI spada w środę rano o ponad 27 proc., a za jedną akcje płacono 0,90 zł.

 • Korekta na GPW, w grze CCC, Delko i Mercator

  Giełdowe byki nieco odpuściły, przez co światowe giełdy nieco się cofnęły, a w ślad za nimi GPW. Ogólne nastroje wciąż jednak pozostają dobre, więc jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to korekta wzrostów raczej nie będzie głęboka.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR