Kolejna sesja na mizernym obrocie, w grze m.in PBG i Hawe

Omawiane walory: , ,

Środa obfituje w odczyty wskaźników wyprzedzających PMI dla przemysłu. Niestety wynikające z nich prognozy są negatywne. Indeks PMI dla strefy euro spadł do poziomu najniższego od 34 miesięcy. Europejskie giełdy radzą sobie jednak całkiem dobrze. Na GPW gorące są m.in walory PBG i Hawe.

Słabe odczyty dotyczą krajów, na które inwestorzy zwracają w ostatnim czasie szczególną uwagę. Do najniższego poziomu od czerwca 2009 r. spadł PMI Hiszpanii (43,5 pkt.). Spory spadek odnotował również wskaźnik dla Włoch (z 47,9 na 43,8 pkt.). Wynik poniżej 50 pkt. oznacza recesję w sektorze. Warto zwrócić również uwagę na odczyt dla Niemiec (46,2), który jest najniższy od lipca 2009 r. Oznacza to, że sytuacja gospodarcza pogarsza się nie tylko na peryferiach Europy, ale również w jej centrum.

Mimo słabych danych makro rynek radzi sobie całkiem dobrze. Główne europejskie parkiety we Francji i Niemczech osuwają się od rana, ale o godzinie 12:30 nadal zyskują ok. odpowiednio 0,8 i 0,4 proc. Wstępne odczyty PMI opublikowane w poniedziałek 23 kwietnia spowodowały przecenę na giełdach. W związku z tym rynek uwzględnił już w cenach te dane.

Słabo na tle Europy radzi sobie giełda w Warszawie. Odczyt PMI dla polskiego przemysłu również nie nastraja inwestorów optymistycznie. Spadł on do 49,2 pkt. w stosunku do 50,1 pkt. poprzednio. Analitycy oczekiwali 49,5 pkt. O godzinie 12:30 nieznacznie pod kreską znajdują się indeksy małych i średnich spółek. Na poziomie poniedziałkowego zamknięcia znajduje się indeks blue chipów. Po panicznej przecenie 23 kwietnia WIG20 powrócił do formacji trójkąta, dzięki czemu przynajmniej tymczasowo zażegnał groźbę dynamicznej przeceny wynikającej z analizy technicznej.

Mimo że sesje giełdowe w tym tygodniu charakteryzują się mizernymi obrotami, niektóre spółki wyróżniają się sporą aktywnością. Najwięcej transakcji na rynku zawarto od rana na walorach PBG. Spółka opublikowała skonsolidowany raport finansowy za ubiegły rok. Mimo korekty w dół w stosunku do wyników podanych po IV kwartale kurs rośnie w środę o ok. 3,5 proc. Walor budowlanej spółki wygląda również dobrze z perspektywy analizy technicznej. Kurs znajduje się na historycznych minimach i daje sygnały do odbicia.

>> Sześć najbardziej aktywnych walorów na rynku >> znajdziesz w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl

Dobrze radzi sobie również spółka telekomunikacyjna Hawe. Kurs rośnie w środę o ok. 4 proc., przy czym obroty są większe niż średnia z ostatnich 20 sesji. Na prawdopodobny koniec korekty oraz potencjał do wzrostów zwracaliśmy ostatnio uwagę w tekście dotyczącym ciekawych spółek na maj.

>> Sprawdź typy ekspertów na maj >> 6 dorodnych technicznych okazów na gorący maj

Do grona gorących spółek należy również spółka z rynku New Connect – ZWG. Kurs znajduje się blisko historycznych maksimów cenowych, a na środowej sesji zwyżkuje o ok. 5 proc. Na zainteresowanie inwestorów spółką wskazuje również fakt, że w ciągu ostatnich 20 sesji obroty w handlu jej walorami, osiągnęły wartość wszystkich akcji w wolnym obrocie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT hawe, PBG, zwg, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Zmarł Jerzy Wiśniewski, prezes PBG i Rafako

  Zmarł Jerzy Wiśniewski, założyciel, prezes i główny akcjonariusz PBG oraz szef Rafako.

 • PBG pozwało PGNiG, domaga się kwoty 118 mln zł

  PBG złożyło pozew wzajemny przeciwko spółce Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), w którym dochodzi od PGNiG roszczeń powstałych w związku z wykonywaniem dwóch umów w sprawie realizacji inwestycji, wynika z komunikatu spółki. Łączna kwota dochodzonych roszczeń to 118,08 mln zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty.

 • Jerzy Wiśniewski staje na czele zarządu Rafako

  Rada nadzorcza Rafako powołała Jerzego Wiśniewskiego na stanowisko prezesa. W skład zarządu na stanowiskach wiceprezesów wejdą również: Agnieszka Wasilewska–Semail oraz Jarosław Dusiło.

 • Sąd uznał za niedopuszczalne wycofanie propozycji układowych Hawe Telekom

  Sąd uznał za niedopuszczalne cofnięcie przez zarząd HAWE Telekom w restrukturyzacji propozycji układowych. Mediatel poinformował też, że zaprzestaje przekazywania informacji o propozycjach układowych HAWE Telekomu i poda informacje dopiero o ostatecznych propozycjach układowych, które zostaną zaakceptowane przez wierzycieli.

 • Hawe Telekom wycofał z sądu propozycje układowe, pracuje nad nowymi

  HAWE Telekom w restrukturyzacji wycofał w całości z sądu propozycje układowe złożone przez zarząd, a obecnie pracuje obecnie nad nowymi propozycjami układowymi, określającymi sposób restrukturyzacji zobowiązań HAWE Telekom, które przedstawi w najbliższym możliwym terminie.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR