X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Kruk nie wyklucza kolejnej emisji obligacji w tym roku

Opublikowano: 2018-10-29 13:26:15

Omawiane walory:

Kruk nie wyklucza, że w tym roku wyjdzie jeszcze z emisją na rynek dłużny, po udanej emisji obligacji na kwotę 35 mln zł w październiku, poinformował członek zarządu Michał Zasępa. Kruk rozważa również publiczną emisję obligacji.

Na początku października Kruk uplasował niezabezpieczone obligacje serii AE3 o łącznej wartości nominalnej 35 mln zł. Oprocentowanie obligacji zostało ustalone na poziomie stopy WIBOR dla 3-miesięczych depozytów międzybankowych powiększonej o 350 pkt bazowych.

– To była nasza pierwsza emisja od wielu kwartałów, zamknęliśmy ją na poziomie 350 pkt proc. przy pięcioletnim tenorze. To był test pod kątem oczekiwanej marży i to było zbieżne z tym, czego oczekiwaliśmy – powiedział Zasępa podczas konferencji prasowej.

Emisja została skierowana do inwestorów instytucjonalnych i była pierwszą emisją obligacji przeprowadzoną przez Kruk od czerwca 2017 r. (wówczas spółka wyemitowała 5-letnie obligacje w euro ze stałym oprocentowaniem 3,59 proc.) oraz pierwszą dokonaną w polskich złotych od grudnia 2016 roku (5-letnie obligacje z oprocentowaniem WIBOR 3M powiększonym o 3,15 pkt proc).

Zasępa dodał, że Kruk finansuje zakupy nowych portfeli wierzytelności głównie z kredytów bankowych, ale nie wykluczył, że jeszcze w tym roku spółka przeprowadzi kolejną emisję obligacji. Spółka rozważa także publiczną emisję obligacji.

– Jeśli będą warunki na rynku i uznamy, że emisja będzie odpowiednim sposobem na sfinansowanie naszych inwestycji, to zrobimy to – powiedział członek zarządu Kruka.

Dodał, że w grę wchodzi również publiczna emisja obligacji, skierowanych do inwestorów detalicznych.

– To nie byłaby duża emisja. Raczej byśmy chcieli testować ten rynek na nowo. Rozmawiamy z naszymi brokerami, ale nie podjęliśmy decyzji w tej sprawie – powiedział Zasępa.

Kruk w pierwszych trzech kwartałach br. zainwestował 1.055 mln zł w 141 portfeli o łącznej wartości nominalnej 6,2 mld zł. Największy udział w inwestycjach miał rynek polski (521 mln zł), a w dalszej kolejności Włochy (267 mln zł), Hiszpania (166 mln zł) oraz Rumunia (70 mln zł). W samym III kwartale nakłady wyniosły 647 mln zł, a wartość nominalna portfeli 3,7 mld zł.

– Więcej inwestujemy w Polsce, gdzie obniżyła się presja konkurencyjna. Dużych inwestycji dokonaliśmy także we Włoszech i w Hiszpanii, gdzie ciągle pracujemy nad poprawą jakości operacji. Wzrosły także nasze nakłady w Rumunii, gdzie rynek ożywił się po spokojniejszym początku roku. Podaż ponownie powinna osiągnąć szczyt w ostatnim kwartale, a my chcemy kontynuować ekspansję zarówno w kraju, jak i za granicą. Ważnym krokiem dla nas był udany powrót na rynek obligacji – już rozważamy kolejne emisje. Dodatkowo wciąż pracujemy nad przeglądem opcji strategicznych – powiedział prezes Kruka Piotr Krupa.

Jak poinformował Zasępa, we Włoszech Kruk ponosi obecnie wysokie koszty sądowe, spółka nabyła nowe portfele, zwiększyła zespół obsługujących wierzytelności. Podtrzymał jednak, że w przyszłym roku działalność we Włoszech osiągnie próg rentowności.

– Chcielibyśmy, by Włochy kontrybuowały do wyniku pozytywnie w przyszłym roku na poziomie zysku operacyjnego – powiedział członek zarządu.

Kruk SA jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Kruk)

 • Koniec premier May?

  Wtorkowe głosowanie w brytyjskiej Izbie Gmin zakończyło się historyczną w swojej skali porażką premier T.May, która przegrała je 230 głosami, tak jak sugerowały weekendowe analizy.

 • Kruk szykuje publiczną ofertę obligacji wartych 25 mln zł

  Największa polska firma windykacyjna wkrótce ruszy z kolejną publiczną emisją obligacji. KRUK zaoferuje 5-letnie papiery dłużne z oprocentowaniem WIBOR 3M plus 3,5 p.p. marży.

 • Wzrosty w Warszawie, gorąco na PGNiG, Orange Polska i Medicalgorithmics

  Złagodzenie retoryki ze strony amerykańskich bankierów centralnych oraz informacje o planowanej kontynuacji negocjacji handlowych zaostrzyło inwestorom apetyt na akcje. W piątek rosną wszystkie warszawskie indeksy, a języczkiem u wagi jest wątek w aferze szpiegowskiej z udziałem byłego pracownika Orange Polska.

 • Kruk zainwestował 341 mln zł w portfele wierzytelności w IV kwartale 2018 r.

  KRUK zainwestował 341 mln zł w portfele wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 2,6 mld zł w IV kw. 2018 r., tj. 65 proc. więcej r/r. W tym samym okresie spłaty z portfeli nabytych wyniosły 432 mln zł (wzrost o 15 proc. r/r).

 • Kruk pozyskał nowy kredyt o wartości 50 mln zł

  KRUK podpisał umowę o kredyt rewolwingowy z Bankiem Pocztowym. Nowa 5-letnia umowa zapewni dodatkowe finansowanie w wysokości do 50 mln zł. Łączna wartość wszystkich dostępnych linii kredytowych Grupy wynosi obecnie 1,8 mld zł.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku