Kruk wygrał przetarg na portfel wierzytelności o wartości nom. 322 mln zł

Omawiane walory:

Zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią Kruk powrócił w IV kwartale do inwestycji na rynku włoskim. Dziś ItaCapital S.r.l. (firma wchodząca w skład grupy) wygrała przetarg na zakup portfela detalicznych wierzytelności niezabezpieczonych o wartości nominalnej 75 mln EUR, czyli ok. 322 mln zł.

kruk,windykacja

(Fot. Kruk)

– Przedmiotem przetargu był typowy portfel sprzedawany na rynku włoskim. Od dwóch lat pracujemy na podobnej charakterystyce spraw innego banku i operacyjnie jesteśmy gotowi do przyjęcia tego portfela. Sprzedający to jeden z największych banków we Włoszech i ważny dla nas nowy partner biznesowy – powiedział Piotr Krupa, prezes Kruka.

Jeszcze w październiku spółka kupiła we Włoszech portfel wierzytelności niezabezpieczonych korporacyjnych od BNP Paribas. Wartość nominalna tego portfela wyniosła 162 mln EUR.

– Jest to relatywnie niewielki portfel, ale ma on dla nas znaczenie rozwojowe. Stanowi bowiem podwaliny do doskonalenia kompetencji na dużym rynku wierzytelności korporacyjnych i SME we Włoszech. Będziemy stawiać tutaj kroki rozważnie i odpowiedzialnie. Za sterami naszego korporacyjnego zespołu stoi włoski menadżer z ponad 20-letnim doświadczeniem – mówi Piotr Krupa.

>> Włoska szkoła latania – omówienie sprawozdania Kruk SA po III kw. 2019 r.

W IV kwartale Kruk zaraportował również informacje dotyczące portfeli wygranych w przetargu od jednego z największych polskich banków. 9 grudnia 2019 r. Kruk uzyskał pozytywną decyzję zarządu banku w zakresie zawarcia umowy cesji wierzytelności dotyczącej wierzytelności niezabezpieczonych o łącznej wartości nominalnej 0,8 mld zł. Jednocześnie bank poinformował o odstąpieniu od sprzedaży wierzytelności zabezpieczonych hipotecznie, w tym denominowanych w EUR, CHF oraz USD, o łącznej wartości nominalnej 0,6 mld zł.

– Odnotowujemy zwiększoną aktywność sprzedających portfele w Polsce, ale jak widać, ciągle jesteśmy w sytuacji, w której pomimo wygrania przetargu i zaoferowania najlepszej ceny i tak może ona nie być satysfakcjonująca dla banków. My jesteśmy cierpliwi i oczekujemy wzrostu podaży wierzytelności w przyszłości – dodaje Piotr Krupa, prezes spółki.

W piątek około 13:00 kurs akcji Kruka rośnie o blisko 3 proc. do 156 zł. Kapitalizacja całej grupy sięga blisko 3 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk łapie okazje na własnych obligacjach KRUK chce skorzystać z niskich wycen na Catalyst i rusza ze skupem własnych obligacji. Windykator na zakup papierów wycenianych istotnie poniżej nominału przeznaczy 25 mln zł.
 • Kruk startuje z emisją obligacji skierowaną do inwestorów indywidualnych

  KRUK rusza z zapisami na pierwszą w tym roku emisję obligacji publicznych w ramach VI Programu Emisji Obligacji. Rozpoczną się 19 marca 2020 i potrwają one do 1 kwietnia br. Łączna wartość nominalna oferty wyniesie do 30 mln zł, a szacowane zmienne oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym 5,20 proc. w skali roku (WIBOR 3M powiększony o marżę 3,50 p.p.). Ofertę przeprowadzi konsorcjum dystrybucyjne: Dom Maklerski BDM, Noble Securities, Michael / Ström Dom Maklerski, Dom Maklerski BOŚ, Copernicus Securities oraz Ipopema Securities.

 • WIG20 najniżej do 2009 roku, Kruk i Agora zarażone koronawirusem

  Nagła obniżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii wspiera nastroje na europejskich giełdach. Niestety, nie na GPW. Po wypowiedzi prezesa giełdy nt. możliwości zawieszenia notowań i decyzji rządu o zamknięciu szkół, uczelni, teatrów i muzeów WIG20 zanurkował o 2,5 proc., testując poziomy najniższe od 2009 roku. Do spółek, które "zaraziły się" koronawirusem, dołączył KRUK i Agora.

 • Kruk planuje wydać miliard złotych na portfele wierzytelności w 2020 r. KRUK w bieżącym roku chce przeznaczyć na inwestycje w zakup portfeli wierzytelności znacznie więcej środków niż w ubiegłym roku i ocenia, że 1 mld zł inwestycji "to kwota realna". Spółka ocenia, że jest dobrze przygotowana w obecnej sytuacji związanej z koronawirusem, poinformowali przedstawiciele KRUKa.
 • Koronawirus wykrwawia giełdy, mocne spadki JSW, CCC i CD Projektu

  Pierwsza połowa piątkowej sesji na GPW przynosi mocną wyprzedaż akcji. Główny powód to strach przed epidemią koronawirusa. Oliwy do ognia dolewają słabsze od oczekiwań wyniki finansowe CCC oraz realizacja zysków na akcjach CD Projektu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR