X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Kruk zainwestował 341 mln zł w portfele wierzytelności w IV kwartale 2018 r.

Opublikowano: 2019-01-10 13:42:23

Omawiane walory:

Kruk zainwestował 341 mln zł w portfele wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 2,6 mld zł w IV kw. 2018 r., tj. 65 proc. więcej r/r. W tym samym okresie spłaty z portfeli nabytych wyniosły 432 mln zł (wzrost o 15 proc. r/r).

Piotr Krupa, prezes Kruk SA.

Wartość nominalna wierzytelności nabytych przez grupę Kruk w 2018 r. wyniosła 8.853 mln zł wobec 16.403 mln zł w 2017 r. (-46 proc.). Nakłady na wierzytelności nabyte w ub.r. wyniosły 1.395 mln zł wobec 976 mln zł w 2017 r. (+43 proc.). Wartość spłat z tytułu obsługi portfeli nabytych przez grupę kapitałową Kruk w 2018 r. wyniosła 1.576 mln zł wobec 1.369 mln zł (+15 proc.) w 2017 r.

– Za nami dobry rok, co podkreślają historycznie najwyższe spłaty i nakłady. Po stronie spłat w dalszym ciągu korzystamy z rosnącej efektywności operacyjnej i korzystnej sytuacji makroekonomicznej, w szczególności w Polsce i w Rumunii. Rekordowy poziom inwestycji to efekt dobrego i zdywersyfikowanego dostępu do finansowania, który ciągle rozwijamy. To może być nasza istotna przewaga konkurencyjna także w kolejnych kwartałach. Ubiegły rok to także wyższe niż oczekiwane inwestycje na polskim rynku, których udział wyniósł 45 proc. Kolejne kraje z najwyższymi nakładami to Hiszpania (22 proc.), Włochy (19 proc.) i Rumunia (11 proc.). Tym samym zbudowaliśmy solidny fundament dla dalszego rozwoju grupy” – powiedział prezes Piotr Krupa, cytowany w osobnym komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Kruk w całym 2018 roku nabył ponad milion spraw. Średnia cena za portfel na poziomie grupy wyniosła 16 proc. – istotna część nakładów pochodziła z rynku polskiego, gdzie kruk nabywał sprawy o wyższej jakości.

Kruk jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r. W czwartek po południu kurs akcji spółki rośnie o 1,4 proc. do 173,40 zł.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Kruk)

 • Koniec premier May?

  Wtorkowe głosowanie w brytyjskiej Izbie Gmin zakończyło się historyczną w swojej skali porażką premier T.May, która przegrała je 230 głosami, tak jak sugerowały weekendowe analizy.

 • Kruk szykuje publiczną ofertę obligacji wartych 25 mln zł

  Największa polska firma windykacyjna wkrótce ruszy z kolejną publiczną emisją obligacji. KRUK zaoferuje 5-letnie papiery dłużne z oprocentowaniem WIBOR 3M plus 3,5 p.p. marży.

 • Wzrosty w Warszawie, gorąco na PGNiG, Orange Polska i Medicalgorithmics

  Złagodzenie retoryki ze strony amerykańskich bankierów centralnych oraz informacje o planowanej kontynuacji negocjacji handlowych zaostrzyło inwestorom apetyt na akcje. W piątek rosną wszystkie warszawskie indeksy, a języczkiem u wagi jest wątek w aferze szpiegowskiej z udziałem byłego pracownika Orange Polska.

 • Kruk pozyskał nowy kredyt o wartości 50 mln zł

  KRUK podpisał umowę o kredyt rewolwingowy z Bankiem Pocztowym. Nowa 5-letnia umowa zapewni dodatkowe finansowanie w wysokości do 50 mln zł. Łączna wartość wszystkich dostępnych linii kredytowych Grupy wynosi obecnie 1,8 mld zł.

 • Kruk kupuje w Hiszpanii pakiety wierzytelności o wartości nominalnej 1 mld zł

  InvestCapital Ltd., spółka zależna KRUKa, podpisała umowę nabycia portfela niezabezpieczonych wierzytelności z tytułu niezabezpieczonych kredytów konsumenckich oraz wierzytelności małych i średnich przedsiębiorstw na rynku hiszpańskim. Wartość nominalna portfela wierzytelności wynosi ok. 246 mln euro, czyli ok. 1,06 mld zł. Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku