X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Kruk zainwestował 341 mln zł w portfele wierzytelności w IV kwartale 2018 r.

Opublikowano: 2019-01-10 13:42:23

Omawiane walory:

Kruk zainwestował 341 mln zł w portfele wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 2,6 mld zł w IV kw. 2018 r., tj. 65 proc. więcej r/r. W tym samym okresie spłaty z portfeli nabytych wyniosły 432 mln zł (wzrost o 15 proc. r/r).

Piotr Krupa, prezes Kruk SA.

Wartość nominalna wierzytelności nabytych przez grupę Kruk w 2018 r. wyniosła 8.853 mln zł wobec 16.403 mln zł w 2017 r. (-46 proc.). Nakłady na wierzytelności nabyte w ub.r. wyniosły 1.395 mln zł wobec 976 mln zł w 2017 r. (+43 proc.). Wartość spłat z tytułu obsługi portfeli nabytych przez grupę kapitałową Kruk w 2018 r. wyniosła 1.576 mln zł wobec 1.369 mln zł (+15 proc.) w 2017 r.

– Za nami dobry rok, co podkreślają historycznie najwyższe spłaty i nakłady. Po stronie spłat w dalszym ciągu korzystamy z rosnącej efektywności operacyjnej i korzystnej sytuacji makroekonomicznej, w szczególności w Polsce i w Rumunii. Rekordowy poziom inwestycji to efekt dobrego i zdywersyfikowanego dostępu do finansowania, który ciągle rozwijamy. To może być nasza istotna przewaga konkurencyjna także w kolejnych kwartałach. Ubiegły rok to także wyższe niż oczekiwane inwestycje na polskim rynku, których udział wyniósł 45 proc. Kolejne kraje z najwyższymi nakładami to Hiszpania (22 proc.), Włochy (19 proc.) i Rumunia (11 proc.). Tym samym zbudowaliśmy solidny fundament dla dalszego rozwoju grupy” – powiedział prezes Piotr Krupa, cytowany w osobnym komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Kruk w całym 2018 roku nabył ponad milion spraw. Średnia cena za portfel na poziomie grupy wyniosła 16 proc. – istotna część nakładów pochodziła z rynku polskiego, gdzie kruk nabywał sprawy o wyższej jakości.

Kruk jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r. W czwartek po południu kurs akcji spółki rośnie o 1,4 proc. do 173,40 zł.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Kruk)

 • Kruk szykuje publiczną ofertę obligacji wartych 25 mln zł

  Największa polska firma windykacyjna wkrótce ruszy z kolejną publiczną emisją obligacji. KRUK zaoferuje 5-letnie papiery dłużne z oprocentowaniem WIBOR 3M plus 3,5 p.p. marży.

 • Wzrosty w Warszawie, gorąco na PGNiG, Orange Polska i Medicalgorithmics

  Złagodzenie retoryki ze strony amerykańskich bankierów centralnych oraz informacje o planowanej kontynuacji negocjacji handlowych zaostrzyło inwestorom apetyt na akcje. W piątek rosną wszystkie warszawskie indeksy, a języczkiem u wagi jest wątek w aferze szpiegowskiej z udziałem byłego pracownika Orange Polska.

 • Kruk pozyskał nowy kredyt o wartości 50 mln zł

  KRUK podpisał umowę o kredyt rewolwingowy z Bankiem Pocztowym. Nowa 5-letnia umowa zapewni dodatkowe finansowanie w wysokości do 50 mln zł. Łączna wartość wszystkich dostępnych linii kredytowych Grupy wynosi obecnie 1,8 mld zł.

 • Kruk kupuje w Hiszpanii pakiety wierzytelności o wartości nominalnej 1 mld zł

  InvestCapital Ltd., spółka zależna KRUKa, podpisała umowę nabycia portfela niezabezpieczonych wierzytelności z tytułu niezabezpieczonych kredytów konsumenckich oraz wierzytelności małych i średnich przedsiębiorstw na rynku hiszpańskim. Wartość nominalna portfela wierzytelności wynosi ok. 246 mln euro, czyli ok. 1,06 mld zł. 

 • Dane z Chin i Francji psują święta inwestorom, w grze Getin Noble, Idea Bank i Kruk

  Fatalne dane z chińskiej gospodarki oraz dramatycznie niskie odczyty indeksów PMI dla Francji popsuły nastroje na giełdach, brutalnie pacyfikując nadzieje na rajd św. Mikołaja. Na GPW ponownie gorąco zrobiło się wokół banków Leszka Czarneckiego. W centrum uwagi jest też KRUKWspółpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku