X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Małe szanse na kolejny rekordowy rok w Orlenie i Lotosie

Opublikowano: 2018-01-12 11:10:19

Omawiane walory: ,

Według Vestor DM, bieżący rok ze względu na słabszego dolara, niski dyferencjał i rosnący koszt zużycia własnego będzie wyzwaniem dla polskich rafinerii. Analitycy w raporcie z 9 stycznia wycenili jedną akcję Orlenu na 117 zł, a Lotosu na 54 zł.

Maklerzy zwracają uwagę, że 2017 r. był wyjątkowo korzystny dla polskich rafinerii. Mimo rosnących cen ropy i węższego dyferencjału Ural/Brent, wysokie marże produktowe i odbieranie udziału w rynku szarej strefie przełożyły się na wzrost zysków i kursów akcji PKN Orlen i Lotosu. W tym roku śrubowanie rekordów będzie znacznie trudniejsze.

– Uważamy, że fundamenty globalnego rynku paliw na 2018 r. pozostają zdrowe, biorąc pod uwagę spadek zapasów w 2017 r. i perspektywy dla popytu na paliwa. Jednakże, słabszy USD, niski dyferencjał i rosnący koszt zużycia własnego będą wyzwaniem dla polskich rafinerii. Zakładamy średnią cenę ropy Brent 65/bbl USD w 2018 r. i prognozujemy modelową marżę rafineryjną Orlenu (z dyferencjałem) 6,7/bbl USD (spadek o 14 proc. r/r) i Lotosu 6,7/bbl USD (spadek o 12 proc. r/r). Jednocześnie zakładamy modelową marżę petrochemiczną PKN-u na poziomie 874/t euro (spadek o 6 proc. r/r). W rezultacie, prognozujemy spadek znorm. EBITDA LIFO o 13 proc. w Orlenie i 10 proc. w Lotosie. – uważają maklerzy Vestor DM.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Mimo gorszego momentum wyników, biuro podtrzymało zalecenie neutralnie dla PKN Orlen z ceną docelową podniesioną do 117 zł ze 105 zł. Maklerzy uważają, że wskaźniki wyceny spółki nie są wymagające, a ich prognozy EBITDA na lata 2017-19 są mniej więcej zgodne z konsensusem.

notowania

Równolegle Vestor DM obniżył rekomendację dla Lotosu z neutralnie do redukuj. Cena docelowa spadła o 2 zł do 54 zł, ze względu na niższą od konsensusu o 6-7 proc. prognozę EBITDA na lata 2018-19. Maklerzy zakładają, że nowe projekty w segmencie wydobycie ledwie skompensują spadające wolumeny na obecnie produkujących złożach.

notowania

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Lotos, PKNOrlen)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku