Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Marża downstream grupy PKN Orlen wyniosła 14 USD/b w listopadzie

Opublikowano: 2018-12-05 13:53:11

Omawiane walory:

Modelowa marża downstream grupy PKN Orlen wyniosła 14 USD/b w listopadzie br. wobec 11,2 dol./b miesiąc wcześniej i 11,5 dol./b w listopadzie 2017 r.

(Fot. PKN Orlen)

Modelowa marża downstream wyliczana jest następująco: przychody (90,7 proc. produkty = 22,8 proc. benzyna + 44,2 proc. ON + 15,3 proc. COO + 1,0 proc. SN 150 + 2,9 proc. etylen + 2,1 proc. propylen + 1,2 proc. benzen + 1,2 proc. PX) – koszty (100 proc. wsadu = 6,5 proc. ropa Brent + 91,1 proc. ropa URAL + 2,4 proc. gaz ziemny).

Modelowa marża rafineryjna z dyferencjałem grupy PKN Orlen wyniosła 7,1 dol./b w listopadzie br. w porównaniu do 5,1 dol./b miesiąc wcześniej. W listopadzie ub.r. marża wynosiła 6,7 dol./b.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

Dyferencjał ropy Ural/Brent wynosił w tych okresach odpowiednio: 0,2 dol./b, 2,2 dol./b i 0,9 dol./b.

Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen wyliczana jest następująco: przychody ze sprzedaży produktów (93,5 proc. produkty = 36 proc. benzyna + 43 proc. diesel + 14,5 proc. ciężki olej opałowy) – koszty (100 proc. wsadu: ropa i pozostałe surowce). Całość wsadu przeliczana jest według notowań ropy Brent.

Modelowa marża petrochemiczna wyniosła odpowiednio: 970 euro/ t, 847 euro/ t i 875 euro/ t.

Modelowa marża petrochemiczna wyliczana jest następująco: przychody (98 proc. Produkty = 44 proc. HDPE + 7 proc. LDPE + 35 proc. PP Homo + 12 proc. PP Copo) – koszty (100 proc. wsadu = 75 proc. nafty + 25 proc. LS VGO).

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o PKNOrlen)

 • Podatek handlowy wraca, Dino i inni detaliści tanieją na GPW

  Akcje Dino Polska tanieją o 5,7 proc., CCC o 5,1 proc., LPP o 4 proc., a Eurocash o 4,5 proc. po decyzji Sądu UE, że podatek handlowy w Polsce był zgodny z unijnym prawem. Nastroje na całym rynku są natomiast mieszane, a warszawski parkiet jest jednym ze słabszych w Europie. Dobrze radzą sobie za to spółki paliwowe.

 • Dzień wyczekiwania

  Obawy związane z wojną handlową między dwiema największymi gospodarkami świata zostały podsycone przez komentarze prezydenta Donalda Trumpa, który powiedział w środę wieczorem, że Chiny zerwały warunki umowy. Jak widać, sytuacja jest bardzo dynamiczna, ponieważ jeszcze wczoraj z twitterowego konta amerykańskiego prezydenta wybrzmiewały o wiele bardziej łagodne komentarze. Na chwilę obecną pozostaje nam czekać i monitorować ewentualne przecieki z toczących się rozmów w Waszyngtonie. Ich rezultat jest niewątpliwie na tyle istotny, że może nadać kierunek rynkowym nastrojom na kolejne miesiące.

 • WIG20 spada 6. sesję z rzędu, JSW i Orlen na największych minusach

  Zapału kupującym wystarczyło zaledwie na pierwsze dwie godziny notowań w Warszawie. Zamiast odreagowania wczorajszej mocnej przeceny i gry pod odbicie na Wall Street, przy ulicy Książęcej ponownie widać strach i spadki. Wśród blue chipów największe spadki notują Orlen i JSW.

 • PKN Orlen miał blisko 850 mln zł zysku netto w I kwartale 2019 r.

  Orlen odnotował 849 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2019 r. To o blisko 19 proc. mniej niż rok wcześniej, ale za to o 11 proc. więcej od konsensusu rynkowego. Natomiast EBITDA LIFO paliwowej spółki wyniosła 2.014 mln zł w IV kwartale 2018 r. wobec 1.893 mln zł w roku poprzednim.

 • Przecena Orlenu i silny dolar ciągną WIG20 w dół

  Mocny dolar daje się we znaki wycenom na rynkach wschodzących. Rykoszetem obrywa też giełda w Warszawie. Indeks WIG20 jest jednym z najmocniej tracących w Europie. W dół ciągnie go przede wszystkim PKN Orlen.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku