X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Marża downstream grupy PKN Orlen wyniosła 14 USD/b w listopadzie

Opublikowano: 2018-12-05 13:53:11

Omawiane walory:

Modelowa marża downstream grupy PKN Orlen wyniosła 14 USD/b w listopadzie br. wobec 11,2 dol./b miesiąc wcześniej i 11,5 dol./b w listopadzie 2017 r.

(Fot. PKN Orlen)

Modelowa marża downstream wyliczana jest następująco: przychody (90,7 proc. produkty = 22,8 proc. benzyna + 44,2 proc. ON + 15,3 proc. COO + 1,0 proc. SN 150 + 2,9 proc. etylen + 2,1 proc. propylen + 1,2 proc. benzen + 1,2 proc. PX) – koszty (100 proc. wsadu = 6,5 proc. ropa Brent + 91,1 proc. ropa URAL + 2,4 proc. gaz ziemny).

Modelowa marża rafineryjna z dyferencjałem grupy PKN Orlen wyniosła 7,1 dol./b w listopadzie br. w porównaniu do 5,1 dol./b miesiąc wcześniej. W listopadzie ub.r. marża wynosiła 6,7 dol./b.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

Dyferencjał ropy Ural/Brent wynosił w tych okresach odpowiednio: 0,2 dol./b, 2,2 dol./b i 0,9 dol./b.

Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen wyliczana jest następująco: przychody ze sprzedaży produktów (93,5 proc. produkty = 36 proc. benzyna + 43 proc. diesel + 14,5 proc. ciężki olej opałowy) – koszty (100 proc. wsadu: ropa i pozostałe surowce). Całość wsadu przeliczana jest według notowań ropy Brent.

Modelowa marża petrochemiczna wyniosła odpowiednio: 970 euro/ t, 847 euro/ t i 875 euro/ t.

Modelowa marża petrochemiczna wyliczana jest następująco: przychody (98 proc. Produkty = 44 proc. HDPE + 7 proc. LDPE + 35 proc. PP Homo + 12 proc. PP Copo) – koszty (100 proc. wsadu = 75 proc. nafty + 25 proc. LS VGO).

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o PKNOrlen)

 • Giełdy liczą na pozytywny impuls z EBC, w grze spółki energetyczne i KGHM

  Nadzieje na przyszłe porozumienie handlowe USA i Chin poprawiły nastroje na globalnych rynkach akcji. Częściowo skorzystała na tym też GPW. Giełdy potrzebują jednak teraz nowych impulsów, żeby w trwały sposób przełamać trwającą od jesieni słabość i zakończyć grudzień wzrostami.

 • GPW ogłosiła nowy skład indeksu Respect, dołączyły AmRest, CCC i PKN Orlen

  Giełda ogłosiła nowy skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie (Respect Index). W wyniku przeprowadzonej weryfikacji w skład indeksu po XII edycji wejdzie 31 spółek - w tym dwie zupełnie nowe (Amrest Holding, CCC) oraz firma PKN Orlen, która wraca do indeksu po rocznej przerwie. W tegorocznej edycji Respect Index liczba nowych spółek jest najwyższa w historii.

 • WIG20 zaciera wczorajszy niesmak

  Amerykańskie indeksy toczyły wczoraj kolejną walkę o uspokojenie nastrojów, w czym wspierał je na Twitterze Donald Trump i informacje o redukcji chińskich ceł na samochody z nałożonych w lipcu 40 proc. W drugą stronę działały zapowiedzi prezydenta, że nie obawia się government shutdown, ale jest to temat na tyle odległy, że nie ma szans poważnie zaniepokoić inwestorów.

 • Minister Tchórzewski trzęsie giełdą, Orlen kończy korektę

  Po czterech spadkowych sesjach kolor zielony ponownie pojawił się na GPW. Póki co, rosną głównie duże spółki z PKN Orlen i Tauronem na czele. Pomaga poprawa nastrojów na rynkach światowych i minister Tchórzewski, który stara się tonować negatywne nastroje wokół koncernów energetycznych.

 • Orlen wskrzesza marki CPN i Petrochemia Płock

  Płocki koncern uruchomi stacje paliw pod szyldem CPN i Petrochemia Płock - na warszawskiej Pradze i w Bodzanowie koło Płocka.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku