Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Mikołaj przyniósł rózgę. Mocne spadki na kursach Idea Banku i Getin Noble Banku

Opublikowano: 2018-12-06 12:34:02

Omawiane walory: ,

Fatalne nastroje na globalnych rynkach akcji, wywołane obawami o relacje na linii USA-Chiny, ciągną w dół warszawskie indeksy. Humorów inwestorom z pewnością nie poprawia też zatrzymanie przez CBA byłego szefa KNF i sześciu innych urzędników. Na szerokim rynku skalą spadków wyróżniają się akcje Idea Banku i Getin Noble Banku.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Nie ma prezentów na Mikołaja. Jest za to rózga i to sroga. Pierwsza połowa mikołajkowych notowań na giełdzie w Warszawie upłynęła pod znakiem silnych spadków. Czerwony kolor dominował na wszystkich indeksach.

W południe WIG20 tracił 2,1 proc. i testował poziom 2.305 pkt. (dzienne minimum to 2.295,65 pkt.), WIG spadał o 1,85 proc. do 58.604,45 pkt., mWIG40 o 1,5 proc. do 3.991,9 pkt., a sWIG80 o 0,9 proc. do 10.911,5 pkt. W tej fazie handlu spadały akcje aż 58 proc. spółek notowanych w Warszawie, podczas gdy walory zaledwie 19 proc. notowały dodatni wynik. Wydaje się więc mało prawdopodobne, że powtórzy się sytuacja ze środy, gdy po początkowych spadkach, indeksy na koniec dnia odrobiły straty, wychodząc na plusy.

Źródeł przeceny należy szukać poza granicami Polski. Równie mocno spadają czołowe europejskie giełdy. Indeksy we Frankfurcie, Paryżu, Mediolanie i Londynie tracą grubo po ponad 2 proc. W podobnym stopniu zniżkują również kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

Wyprzedaż jest efektem obaw o przyszłe relacje handlowe pomiędzy USA i Chinami. Inwestorzy sądzą, że pomimo porozumienia z Argentyny, prezydentom nie uda się szybko dogadać ws. nowej umowy handlowej (i zakończyć wojnę handlową). Stosunki na linii Waszyngton-Pekin psuje aresztowanie w Kanadzie na polecenie USA dyrektora finansowego chińskiego koncernu Huawei.

Były szef KNF z lat 2011-2016 i sześciu byłych urzędników komisji zatrzymanych ws. nadzoru nad SKOK Wołomin >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Humorów rodzimym inwestorom z pewnością nie poprawia informacja o zatrzymaniu przez Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) na polecenie prokuratury byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i sześciu podległych mu urzędników. Zatrzymanie ma związek z upadłym SKOK Wołomin. Prokuratura zarzuca im niedopełnienie obowiązków. To po aferze GetBack, niedawnym aresztowaniu przewodniczącego KNF pod zarzutem korupcji i związanym z tym zamieszeniu wokół prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), kolejne już zdarzenie podważające zaufanie do polskiego rynku kapitałowego.

Nastroje przy ulicy Książęcej, podobnie zresztą jak i w całej Europie, są złe. Jest więc mało prawdopodobne, że powtórzy się sytuacja z wczoraj, gdy początkowe spadki na koniec dnia zmieniły się we wzrosty indeksów. Jest jednak cień szansy, że skutki przedpołudniowej wyprzedaży uda się nieco zminimalizować. Pod warunkiem, że po południu pojawią się jakieś pozytywne impulsy. Ich źródłem mogą być chociażby licznie publikowane dane z USA (m.in. raport ADP, bilans handlu zagranicznego, wnioski o zasiłki dla bezrobotnych, zamówienia w przemyśle, indeks ISM dla usług).

W indeksie WIG20 tanieją akcje niemal wszystkich spółek. Wyjątkiem jest Lotos, gdzie kurs rośnie o 0,3 proc. Indeks w dół ciągnie przede wszystkim PKN Orlen (107,75 zł; -2,5 proc.), PKO BP (41,02 zł; -1,9 proc.) i PZU (43,12 zł; -1,9 proc.). Zwraca też uwagę słabe zachowanie spółek z branży odzieżowej. Kurs LPP nurkuje o 3,75 proc. do 7.700 zł, dalej jednak pozostając w trzytygodniowym trendzie bocznym. Kurs CCC spada o 2,9 proc. do 202,60 zł. Trzydniową korektę w górę zakończył ponadto Eurocash, który wraca do trendu spadkowego, tracąc 2,8 proc. Za jedną jego akcję trzeba zapłacić 18 zł.

Dzisiejsze zatrzymanie urzędników KNF, jakkolwiek nie związane z aferą wokół tej instytucji, która wybuchła w listopadzie, ponownie zogniskowała uwagę inwestorów na bankach Leszka Czarneckiego. Dziś ponownie mocno tracą one na wartości. Akcje Idea Banku tanieją o 8,1 proc. do 2,15 zł, a Getin Noble Banku o 6,1 proc. do 0,31 zł. Niestety można mieć obawy, że to jeszcze nie koniec ich złej passy.

Dzisiejsze mocne spadki w Warszawie nie powodują jeszcze dużych zmian w sytuacji technicznej na wykresach indeksów. Póki co to tylko zwykła realizacja zysków, które zostały wypracowane od połowy listopada, gdy poprawiła się koniunktura na GPW. Doskonale to obrazuje przykład WIG20, który nie tylko stara się utrzymać powyżej okrągłej granicy 2.300 pkt., ale też pozostaje powyżej lokalnego szczytu z początku listopada (w jego przypadku poprawa koniunktury nastąpiła pod koniec października). Dlatego więc może jeszcze nie wszystko stracone i grudzień wciąż ma szanse być wzrostowym miesiącem przy ulicy Książęcej.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Getinoble, Ideabank)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku