Mostostal Płock mocno w dół po większych stratach w II kwartale

Omawiane walory:

W drugim kwartale budowlana spółka powiększyła straty z pierwszych trzech miesięcy roku. Słabe wyniki to efekt niekorzystnych rozliczeń kontraktów długoterminowych oraz przestoju na jednej z budów.

Kolejny kwartał Mostostal Płock jest pod kreską. W II kwartale 2016 roku strata na poziomie netto przekroczyła 2 mln zł wobec zysku przed rokiem w wysokości około 0,1 mln zł. Również na działalności operacyjnej powiększyła się strata i także wyniosła około 2 mln zł. Z drugiej strony wzrosły przychody o 19 proc. do 26,6 mln zł.

Podobne tendencje widoczne były w całym I półroczu. Przychody wzrosły o 11 proc. do ponad 50 mln zł. Natomiast na poziomie EBIT i netto pojawiła się strata w wysokości odpowiednio blisko -3 mln zł i -3,5 mln zł. Rok wcześniej były jeszcze zyski na poziomie 0,2 mln zł i 0,3 mln zł. Mocno skurczyła się rentowność zysku brutto ze sprzedaży – z 4,3 proc. do 0,2 proc.

– Na wynik na sprzedaży miało wpływ końcowe rozliczenie kontraktów długoterminowych, przechodzących z roku poprzedniego, które z powodu trudnych do przewidzenia kosztów, rozliczono na mniej korzystnych marżach niż były przewidywane, oraz koszty przestoju spowodowane zamknięciem na okres ponad jednego miesiąca terenu budowy w związku ze śmiertelnym wypadkiem. Na pozostałej działalności operacyjnej odnotowano stratę w kwocie 48 tys. zł, która w głównej mierze wynika z konieczności dotworzenia rezerw na niewykorzystane urlopy, odprawy emerytalne i aktualizację wartości zapasów materiałowych. Na działalności finansowej również odnotowano stratę w kwocie 41 tys. zł. – czytamy w raporcie spółki. >> Komunikat z raportem znajdziesz tutaj.

Pogorszyły się także przepływy operacyjne, które z plus 11,4 mln zł przeszły w minus 5,9 mln zł. Na koniec czerwca zobowiązania krótkoterminowe wzrosły natomiast do 24 mln zł z 18 mln zł na koniec 2015 r. Na koncie spółki znajdowało się 1,8 mln zł środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. Pół roku wcześniej była to kwota 5,5 mln zł. >> Tu znajdziesz obraz fundamentalny i finansowy spółki.

Reakcją rynku na pogorszenie wyników jest znaczny poniedziałkowy spadek kursu akcji. Momentami przecena sięgała blisko -13 proc., choć przy niewielkich obrotach. W skali ostatnich 12 miesięcy spadek notowań walorów Mostostalu Płock przekracza już 30 proc.

wykres_MOSTALPLC

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mostalplc, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Akcje JSW najtańsze od trzech lat, inwestorzy czekają na wyniki Orange i posiedzenie ECB

  Fatalne dane z niemieckiego przemysłu przeszły bez większego echa wśród inwestorów. Ci czekają na jutrzejsze wyniki posiedzenia ECB. Na GPW uwaga graczy koncentruje się na Orange Polska, które jeszcze dzisiaj opublikuje wyniki, a także JSW, Tauronie i PGE, które kontynuują ostatnie spadki.

 • 21 spółek odpornych na polityczną zawieruchę na GPW

  Mimo iż do wyborów są jeszcze ponad dwa miesiące, inwestorzy giełdowi już teraz słono płacą za wybryki polityków. Eksperci w rozmowie ze StockWatch.pl zalecają na razie omijanie sektorów narażonych na wstrząsy. Do portfeli polecane są akcje małych i średnich firm wolnych od ryzyka politycznego i z solidnymi wynikami.

 • 9 znakomitych propozycji dywidendowych na czerwiec

  Karuzela dywidend kręci się w najlepsze. Tylko w przyszłym miesiącu będzie można załapać się na wypłatę z ubiegłorocznych zysków w ponad trzydziestu spółkach. Sprawdziliśmy, kto ma w planach najwyższe stopy dywidend, sięgające nawet 11 proc.

 • Giełda po wynikach: Siedem ciekawych spółek z wysoką dywidendą

  Opadają emocje po szaleństwie raportowym i czas na pierwsze podsumowania. StockWatch.pl w oparciu o najnowsze wyniki sprawdził, jak w I kwartale poradziły sobie spółki, które z ubiegłorocznych zysków oferują dywidendy o najwyższej stopie na rynku.

 • Mostostal Płock w tym roku wypłaci blisko 8-proc. dywidendę

  Stopa dywidendy oferowana przez Mostostal Płock jest jedną z najwyższych w sektorze budowlanym. W tym roku spółka chce na każdą akcję wypłacić 1,39 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR