Na giełdach cisza przed burzą, w grze KGHM i Mercator

Omawiane walory: , , , ,

Najwyższe od 10 lat ceny miedzi to za mało, żeby mocno w górę pociągnąć kurs akcji KGHM-u, a wraz z nimi cały WIG20. Nie pomagają też wczorajsze rekordy na Wall Street i lepsze od prognoz wyniki Tesli. Warszawskie indeksy praktycznie stoją w miejscu. Na szczęście ciekawie wyglądają niektóre spółki z drugiej linii.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

W południe nastroje na warszawskiej giełdzie, podobnie jak na innych europejskich parkietach, były lekko pesymistyczne. Doskonale widać to było w zestawieniu spółek drożejących i taniejących. Tych pierwszych było 37,7 proc., a drugich 45,4 proc. Widać to też było na indeksach, które wprawdzie krążyły blisko poziomów z poniedziałkowego zamknięcia, ale w większości świeciły na czerwono.

Ten lekki pesymizm, zwłaszcza w odniesieniu do indeksu WIG20, może nieco zaskakiwać. Szczególnie gdy popatrzymy na KGHM, którego notowania wprawdzie idą w górę o 0,78 proc. do 206,20 zł, ale w zestawieniu z najwyższymi od 10 lat cenami miedzi ten ruch jest zaledwie symboliczny. Ceny miedzi wystrzeliły powyżej 9.900 dolarów za tonę, rosnąc dziś o 1,5 proc., po tym jak wczoraj zaliczyły wzrost o 2,4 proc., wybijając się jednocześnie powyżej szczytu z lutego br. (9.568 dolarów) i są na dobrej drodze do przetestowania granicy 10.000 dolarów. Gdyby to odnieść w stosunku 1:1 do zachowania KGHM-u, to dziś akcje miedziowego koncernu nie tylko powinny być notowane powyżej lokalnego maksimum z lutego (214,30 zł), ale również powyżej styczniowego szczytu (221 zł). Niestety notowane są 6,7 proc. poniżej tego ostatniego, co świadczy zarówno o słabości samej spółki, jak i całej warszawskiej giełdy.

KGHM jest dziś 1 z 8 drożejących spółek z indeksu WIG20. Pozostałe 12 blue chipów notowanych jest na minusie. Najmniej traci Mercator Medical, którego kurs po dwóch dniach mocnego wzrostowego odbicia, wraca do spadków i traci 2,77 proc. Za jedną akcję trzeba zapłacić 263,70 zł. Jedyną pocieszającą wiadomością jest to, że piątkowo-poniedziałkowy zwrot na Mercatorze odbył się na wysokich obrotach, więc w najbliższych tygodniach spółce raczej nie grozi zejście poniżej minimum na 218,60 zł.  

Akcje Mirbudu drożeją o 2,2 proc. do 5,11 zł. Spółka poinformowała, że w 2020 roku wypracowała 84,41 mln zł zysku netto wobec 28,12 mln zł rok wcześniej, a jej przychody wzrosły do 1,24 mld zł z 949,1 mln zł. Zarząd pochwalił się również, że wartość portfela zamówień przekroczyła 5 mld zł.

Po wynikach drożeją też akcje MFO. W I kwartale br. szacowany zysk netto wzrósł o 114,5 proc. do 18,97 mln zł, a zysk operacyjny o 127,26 proc. do 23,75 mln zł. Akcje MFO drożeją o 13,61 proc. i za jedną trzeba zapłacić 40,90 zł.

Kurs Carbon Studio wystrzelił o 9,11 proc. do 59,90 zł, po tym jak spółka poinformowała, że przychody brutto ze sprzedaży gry „The Wizards” na platformie Oculus Quest przekroczyły 1 mld dolarów.

Przedpołudniowe zachowanie warszawskiej giełdy każe założyć, że w drugiej połowie notowań układ sił na parkiecie istotnie już się nie zmieni. To wyczekiwanie jest częściowo zrozumiałe. Jeszcze dziś wyniki finansowe opublikują takiego tuzy jak Google i Microsoft, jutro uwaga rynków skupi się na amerykańskiej Rezerwie Federalnej i wystąpieniu prezydenta USA Joe Bidena, a od czwartku będzie miał miejsce wysyp kwietniowych danych o inflacji i wstępnych szacunków PKB po obu stronach Atlantyku. Dlatego to co obserwujemy obecnie na GPW i innych europejskich parkietach to może jeszcze być przysłowiowa cisza przed burzą.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o CARBONSTU, kghm, mercator, mfo, Mirbud)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR