Na koniec 2020 r. wartość portfela roszczeń Grupy Votum przekroczyła 2,2 mld zł

Omawiane walory:

Grupa specjalizująca się w dochodzeniu roszczeń na rzecz klientów m.in. z umów bankowych podsumowała wyniki za 2020 rok. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, spółka zanotowała rekordowe przychody ze sprzedaży, które wyniosły blisko 150 mln zł. Wartość portfela roszczeń przekroczyła poziom 2,2 mld zł.

votum,wyniki,2020,frankowicze

Na koniec 2020 r. wartość portfela roszczeń Grupy Votum przekroczyła 2,2 mld zł

Grupa Votum poprawiła przychody, ale na poziomie zysków zanotowała regres. Wynik netto za 2020 roku wyniósł 8,14 mln zł i był niższy o 8,65 mln zł niż rok wcześniej. Zysk operacyjny w ujęciu rocznym spadł o blisko połowę do 11,4 mln zł. Jak zaznacza spółka, niższe zyski to efekt pandemii, ale również inwestycji – głównie w segment OZE, który nie zdążył jeszcze zbudować rentowności.

– Rok 2020 zakończyliśmy najwyższym w naszej historii przychodem, który cechuje dywersyfikacja źródeł. Zysk, co prawda ustępuje, temu z roku wcześniejszego, niemniej jednak głęboko wierzę, że długoterminowy interes akcjonariuszy został zrealizowany poprzez inwestycje w rozwój, a przesunięcie przychodów części segmentów na kolejne okresy, powiększy je o odsetki – poinformował w liście do akcjonariuszy Bartłomiej Krupa, prezes Votum SA.

>> W czwartek, 13 maja o godzinie 12:00 zapraszamy na czat inwestorski z Bartłomiejem Krupą, prezesem zarządu Votum SA

Prezes dodał, że Votum Energy SA wykonuje w ostatnich miesiącach montaże mikroistalacji o łącznej mocy przeszło 1 MWp. Spółka spodziewa się dynamicznych wzrostów w segmencie OZE, na skutek rozwoju sieci sprzedaży, oczekiwanych programów wsparcia publicznego oraz odmrożenia życia społecznego i gospodarczego.

– Patrząc w przyszłość nie odcinamy się od naszych korzeni i działalności szczególnie dla nas ważnej – pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. W ramach działalności Votum Odszkodowania SA skuteczne zakończyliśmy proces transformacji od usługi masowej – w kierunku skupienia się na pozyskaniu klienta kluczowego. Wymiernym efektem tego procesu jest rekordowa liczba zleceń od osób najciężej poszkodowanych skutkująca najwyższą w historii pulą roszczeń z tego segmentu rynku. Są to jednocześnie pacjenci Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum SA, które pomimo działania w najwyższym rygorze sanitarnym nie ograniczyło przyjęć pacjentów i osiągnęło najwyższy wynik finansowy w historii swojej działalności – dodał prezes Votum.

W 2020 r. Grupa Votum pozyskała kontrakty w zakresie zadośćuczynienia za uszkodzenie ciała na rekordową wartość blisko 70 mln zł. W segmencie pomocy kredytobiorcom frankowym spółka podpisała umowy z ponad 8 tys. klientów i złożyła do sądów rekordowe 12 tys. pozwów, co stanowi wzrost o 57 proc. r/r. Wartość portfela roszczeń klientów przekroczyła na koniec roku poziom 2,2 mld zł.

W tym kontekście istotnym wydarzeniem był czwartkowy wyrok TSUE, w którym stwierdzono, że wątpliwości wokół umów kredytów frankowych powinny być rozstrzygane przez sądy krajowe. Zgodnie z sentencją, przy ewentualnym unieważnieniu umowy banki miałyby również możliwość ubiegania się o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Wyrok został pozytywnie odebrany dla banków i negatywnie dla Votum, specjalizującym się w dochodzeniu roszczeń na rzecz klientów m.in. z umów bankowych. Prezes spółki zwraca jednak uwagę, że dotychczasowe orzecznictwo sądów krajowych jest zdecydowanie po stronie kredytobiorców. Sprawą zagadnień prawnych dotyczących tematyki kredytów walutowych zajmie się już niebawem Sąd Najwyższy. Posiedzenie Izby Cywilnej SN wyznaczono na 7 i 11 maja.

– Sądy krajowe ukształtowały wyraźną, korzystną linię orzeczniczą, przekładającą się na 90 proc. zasądzeń na rzecz frankowiczów, zaś wyrok TSUE z 29 kwietnia 2021 r. potwierdza dotychczasowe orzecznictwo, stwarzając perspektywy dla kolejnych pomyślnych rozstrzygnięć przeszło 20 tysięcy frankowiczów, których na dziś reprezentujemy – powiedział Bartłomiej Krupa, prezes Votum SA.

>> W drodze po frankowe frukty – omówienie sprawozdania i sytuacji finansowej GK Votum po IV kw. 2020 r.

W piątek kurs akcji Grupy Votum spadł o 0,3 proc. Na zamknięciu sesji za jeden walor płacono 18,14 zł. Od początku roku notowania spółki urosły o blisko 52 proc. Kapitalizacja Grupy Votum wynosi 217,68 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Votum)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR