Na lutowym posiedzeniu RPP był wniosek o obniżkę stóp procentowych

Podczas lutowego posiedzenia większość członków Rady Polityki Pieniężnej uznała, że stopy procentowe powinny pozostać niezmienione, wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski. Na posiedzeniu złożono wniosek o obniżenie podstawowych stóp procentowych NBP o 0,25 pkt proc., który nie został przyjęty.

RPP, NBP, stopy, procentowe

Na lutowym posiedzeniu RPP był wniosek o obniżkę stóp o 0,25 pkt proc.

– Niektórzy członkowie Rady zaznaczali z kolei, że rośnie ryzyko silniejszego i bardziej trwałego osłabienia globalnej koniunktury, a jednocześnie pojawiają się kolejne sygnały wskazujące na przekładanie się słabej koniunktury na świecie na wzrost gospodarczy w Polsce. Jednocześnie ryzyko odchylenia się inflacji od celu NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej jest ograniczone. W efekcie podtrzymano opinię, że uzasadnione jest już obecnie obniżenie stóp procentowych NBP, a w dłuższym okresie zasadne może być rozważenie ich dalszych obniżek lub zastosowania niestandardowych instrumentów polityki pieniężnej – czytamy w „minutes”.

Większość członków Rady wyraziła również opinię, że biorąc pod uwagę aktualne informacje, prawdopodobna jest także stabilizacja stóp procentowych w kolejnych kwartałach.

– Członkowie ci zaznaczali, że przemawiają za tym aktualne prognozy wskazujące na utrzymywanie się inflacji na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej przy prawdopodobnie silniejszym niż wcześniej prognozowano osłabieniu się tempa wzrostu gospodarczego. Zdaniem tych członków Rady, uwzględniając opóźnienia w mechanizmie transmisji polityki pieniężnej, ewentualne podniesienie stóp procentowych w obecnych uwarunkowaniach nie zapobiegłoby przejściowemu wzrostowi inflacji w 2020 r., a jednocześnie mogłoby dodatkowo pogłębić spowolnienie wzrostu gospodarczego i przyczynić się do obniżenia inflacji poniżej celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej – czytamy dalej.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Niektórzy członkowie Rady oceniali natomiast, że inflacja w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej może być wyższa niż wskazują aktualne prognozy.

– W opinii tych członków Rady, jeśli napływające dane oraz projekcja będą wskazywały na wzrost tego ryzyka, wówczas w najbliższym czasie uzasadnione może być podwyższenie stóp procentowych – podano w „minutes”.

– Na posiedzeniu zgłoszono wniosek o obniżenie podstawowych stóp procentowych NBP o 0,25 pkt proc. Wniosek nie został przyjęty. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., stopa redyskonta weksli 1,75 proc. – czytamy dalej.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Santander BP rekomenduje niewypłacanie dywidendy z zysku za 2019 rok

  Zarząd Santander Bank Polska rekomenduje zatrzymanie całości zysku wypracowanego w 2019 roku poprzez przeznaczenie na kapitał rezerwowy 50 proc. zysku, a pozostałe 50 proc. zysku proponuje pozostawić niepodzielone.

 • MF przedłużyło termin składania rocznych deklaracji PIT do końca maja

  Ministerstwo Finansów przedłużyło termin składania rocznych deklaracji PIT do 31 maja z 30 kwietnia.

 • PwC: Luka gotówkowa w branży modowej może wynieść 11-32 mld zł

  Niedobór gotówki w polskiej branży modowej może wynieść co najmniej 11 mld zł w związku z sytuacją wywołaną pandemią, wynika z raportu "Polski sektor modowy na krawędzi. Wpływ COVID-19" przygotowanego przez firmę doradczą PwC. W przypadku, gdy izolacja potrwa do połowy maja luka może wynieść 16,1 mld zł, a jeśli zostanie powtórzona na jesieni tego roku i na wiosnę 2021 r., luka może przekroczyć 32 mld zł.

 • Długi branży handlowej przekroczyły 2 mld zł

  Zadłużenie branży handlowej wzrosło o 130 mln zł od lutego 2020 r. i wynosi ponad 2 mld zł, wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Suma należności rośnie również w sektorze spożywczym.

 • PGNiG chce odzyskać nadpłaconą kwotę od Gazpromu jak najszybciej

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wystąpi formalnie do Gazpromu o zwrot nadpłaconej kwoty za gaz ziemny w związku z wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie i liczy na to, że środki wpłyną do spółki "jak najszybciej", poinformował prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Wyrok nie wpłynie jednak na ceny dla odbiorców końcowych. Kurs akcji PGNiG rośnie o ponad 18 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR