X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Nationale-Nederlanden OFE wycofuje się z akcjonariatu Getin Holdingu

Opublikowano: 2018-09-14 11:22:05

Omawiane walory:

Na początku września fundusz sprzedał 8,5 mln akcji Getin Holdingu i zszedł poniżej progu 5 proc. W piątek notowania spółki zaliczają spekulacyjne odbicie.

Najnowszy komunikat Getin Holdingu rzucił nowe światło na wrześniową przecenę. Spółka poinformowała, że Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny sprzedał w ubiegłym tygodniu część akcji i zszedł poniżej progu 5 proc.

Przed sprzedażą fundusz posiadał 40,95 mln akcji, czyli 5,39 proc. kapitału zakładowego Getinu. Po rozliczeniu transakcji 7 września pakiet akcji skurczył się do 32,45 mln (4,27 proc. kapitału zakładowego). Zejście poniżej progu 5 proc. oznacza, że Nationale-Nederlanden OFE może dalej sprzedawać akcje bez obowiązku informowania o tym rynku.

Głównym akcjonariuszem w Getin Holdingu jest Leszek Czarnecki, który wraz z podmiotami zależnymi (LC Corp B.V. i Getin Noble Bank) kontroluje 54,97 proc. akcji spółki. Drugim ujawnionym podmiotem jest Aviva OFE Aviva BZ WBK, z pakietem 9,25 proc. akcji.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Ewakuację funduszu po części można wiązać z ryzykiem wpisania Getin Holdingu na listę alertów GPW. Tylko w tym roku kurs akcji spółki spadł o 82 proc., a od tąpnięcia z 20 sierpnia notowania przebywają poniżej 50 groszy.

W dniu rozliczania transakcji NN OFE jeden walor wyceniono na zaledwie 18 groszy. Zgodnie z regulaminem GPW, na listę alertów trafiają spółki, których średni kurs za ostatnie 3 miesiące jest niższy niż 50 groszy. Obecna średnia Getinu balansuje tuż poniżej tej wartości. Aktualizacja listy alertów wypada 26 września. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Getin Holdingu

Umieszczenie spółki na niechlubnej liście to nie tylko rysa na wizerunku i utrata miejsc w indeksach, ale także problemy dla akcjonariuszy. Akcje spółek umieszczanych na liście przenoszone są do systemu notowań jednolitych, gdzie transakcje zawierane są w dwóch, z góry określonych momentach sesji, tzw. fixingach.

Informacja o wycofaniu Nationale-Nederlanden OFE z akcjonariatu Getin Holdingu paradoksalnie okazała się pretekstem do odbicia. W piątek rano kurs akcji spółki rośnie o ponad 17 proc. do 0,27 zł.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o getin)

 • Analiza techniczna 4 spadających noży z portfela Leszka Czarneckiego

  Łapanie spadających noży i na giełdzie i w życiu codziennym często kończy się źle. Jednak nawet po najbardziej drastycznych przecenach przychodzi czas na solidną (choć zazwyczaj krótką) korektę wzrostową. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl sprawdził, jak po środowym odbiciu prezentuje się układ techniczny na wykresach Idea Banku, GETINu, GETIN Noble Banku oraz Open Finance.

 • Czy pieniądze na lokatach w Idea Banku i Getin Banku są bezpieczne?

  Afera KNF i potężna przecena akcji banków zasiały ziarno niepewności wśród klientów trzymających swoje oszczędności w spółkach z grupy Leszka Czarneckiego. Zdaniem ekspertów, nie ma ani powodów do paniki, ani też szybkiego wypłacania pieniędzy. Wręcz przeciwnie, dla wielu może to być okazja na wysokie oprocentowanie na lokacie bankowej.

 • Sesja pod znakiem niespodzianki w PKB i krachu na spółkach Czarneckiego

  Znacznie lepsze od prognoz dane nt. PKB Polski za III kwartał 2018 roku ratują warszawską giełdę przed spadkami. W środę na pierwszym planie pozostaje afera wokół KNF oraz tąpnięcie na kursach akcji banków z grupy Leszka Czarneckiego.

 • Atmosfera na GPW gęstnieje, w centrum uwagi banki Leszka Czarneckiego

  Atmosfera na giełdzie w Warszawie ponownie gęstnieje. Afera wokół szefa Komisji Nadzoru Finansowego oraz ryzyko powrotu mocnych spadków na światowych giełdach, w żaden sposób nie zachęcają do kupna akcji.

 • Prezes GNB: Połączenie z Idea Bankiem to więcej plusów niż minusów

  Połączenie GETIN Noble Banku (GNB) z Idea Bankiem ma wiele pozytywnych aspektów i daje możliwość osiągnięcia licznych synergii kosztowych. Jeśli zapadnie decyzja o połączeniu, dokumenty jeszcze w tym roku zostałyby złożone w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), poinformował prezes GNB Artur Klimczak.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku